Способи кількісної обробки соціометричних даних



1. Табличний спосібполягає в побудові соціоматриці – спеціальної таблиці, в яку заносяться всі дані про вибори в групі, причому соціоматриця будується окремо для інструментального й емоційного критеріїв (див. зразок соціоматриці). Такий спосіб обробки дозволяє зробити кількісний підрахунок виборів, що відразу дає уявлення про ранжирування членів групи за числом переваг і відхилень, а також дозволяє виявити соціометричний статус (St) членів групи: відповідність рольовим позиціям «зірки», «переважні», «прийняті», «знехтувані», «ізольовані».

 

Зразок соціоматриці

№ з\п

Шифр члена
групи,
який вибирає

Шифр члена групи, якого вибирають
за _____________ критерієм

Зроблені
вибори

Зроблені
відхилення

Іванов Петров Сидоров
1. Іванов            
2. Петров            
3. Сидоров            
           

Отримані вибори

        S виборів, зроблених усіма членами групи  

Отримані відхилення

          S відхилень, зроблених усіма членами групи

Взаємні вибори

       

S взаємних виборів по групі

Взаємні відхилення

       

S взаємних відхилень по групі

 

Визначення соціометричного статусу здійснюється за схемою співвідношення кількості переваг (виборів) кожній рольовій позиції у певних межах.

 

Межі соціометричного статусу

Рольова позиція Кількість виборів
«Зірки» St ³ М + 2 s
«Переважні» М +1 s £ St < М + 2 s
«Прийняті» М – 1 s < St < М + 1 s
«Знехтувані» М – 2 s < St £ М – 1 s
«Ізольовані» St £ М – 2 s

 

s – статистичний показник квадратичного відхилення, який визначається за формулою:

,                                                              (1)

де   p – статистичний показник ймовірності бути вибраним у даній групі, визначається за формулою ;        q – статистичний показник бути відкинутим у даній групі, визначається за формулою , М – середня кількість виборів, отриманих одним членом групи, визначається за формулою:

,                                                              (2)

де    – загальна кількість виборів, зроблених усіма членами групи, N – кількість членів групи.

2. Математичний спосібполягає в розрахунку соціометричних індексів.

 

Персональні соціометричні індекси (PSI)
характеризують індивідуальні соціально-психологічні властивості
особистості у ролі члена групи

1. Індекс соціометричного статусу ( ) – є показником переваги до якого-небудь члена групи з боку решти її учасників; – на величину позитивного соціометричного статусу ( ) вказує кількість виборів, отриманих n-им членом групи (визначається за даними соціоматриці); вираховується за формулою:                                          (3), де  – сума виборів, отриманих n-им членом, N – кількість членів групи. – кількість відхилень пов'язують з поняттям негативного статусу ( ), хоча коректніше говорити про індекс відхилення; вираховується за формулою:                                           (4), де – сума відхилень, отриманих n-им членом, N – кількість членів групи.
2. Індекс емоційної експансивності ( ) – виражається в кількості всіх виборів і відхилень, зроблених n-им членом групи; – характеризує потребу особистості в спілкуванні, проте, цей індекс втрачає своє діагностичне значення у разі параметричної процедури соціометричного дослідження; – у разі непараметричної процедури цей індекс вказує на ступінь активності суб'єкта у сфері внутрігрупових відносин; – індекс позитивної емоційної експансивності характеризує позитивне ставлення n-го члена до групи, силу тяжіння індивіда до групи, вираховується за формулою:                                           (5), де – сума виборів, зроблених n-им членом, N – кількість членів групи. – індекс негативної емоційної експансивності виявляє негативне ставлення n-го члена до групи, силу відштовхування індивіда від групи, вираховується за формулою:                                           (6), де – сума відхилень, зроблених n-им членом, N – кількість членів групи.
3. Коефіцієнт задоволеності ( ) – демонструє ступінь задоволеності n-го члена своїм становищем у групі; – визначається кількістю взаємних виборів для n-го члена групи (тобто цей суб'єкт обрав іншого члена групи, і водночас отримав вибір від нього); – вираховується за формулою:                                        (7) де – сума взаємних виборів n-го члена, N – кількість членів групи. – цифрові показники можуть розташовуватись у континуумі від 1 (у випадку, коли усі вибори, зроблені n-им членом групи, є взаємними) до 0 (у випадку відсутності взаємних виборів).

 

Групові соціометричні індекси (GSI)
надають числові характеристики цілісної соціометричної конфігурації виборів
у групі та описують властивості групових структур спілкування

1. Індекс активності групи ( ) – демонструє середню активність групи при розв’язанні завдання соціометричного опитування (у розрахунку на кожного члена групи). – однак, він мало інформативний в умовах параметричної процедури опитування; – вираховується за формулою:                                        (8) де – сума усіх зроблених у групі виборів та відхилень, N – кількість членів групи.
2. Індекс згуртованості групи ( ) – виражає ступінь взаємного зв’язку членів групи, глибину їх емоційних зв’язків; – характеризує ступінь прихильності до групи її членів (чим більше взаємних виборів в групі, чим більша кількість членів групи подобається один одному, тим вище її згуртованість); – вираховується за формулою:                                        (8) де – кількість усіх позитивних взаємних зв’язків у групі,  – загальна кількість виборів, зроблених усіма членами групи. – цифрові показники можуть розташовуватись у континуумі від 1 (якщо всі вибори в групі взаємні) до 0 (якщо в групі не буде зроблено жодного взаємного вибору).

3. Графічний спосіб полягає в побудові соціограми – схематичного зображення реакції опитуваних один на одного при відповідях на соціометричний критерій. Соціограма дозволяє провести порівняльний аналіз структури групових взаємин у просторі на деякій площині за допомогою спеціальних позначень:


Види соціограм

 

1. Соціограма довільного вигляду показує комбінацію зв’язків із найбільш зручним розташуванням членів групи за результатами виборів (рис. 1).

 

Зразок довільної соціограми

 

Залежно від кількості зв’язків у соціограма можуть бути виділені певні елементи структури:

ізольований елемент – це індивід, не пов’язаний з іншими;

– зв’язок між двома елементами позначається як діада, ця структура зустрічається у всіх групах і характеризує найбільш стійкі довірчі зв’язки між двома людьми;

тріади, тетради та інші види зв’язків, що складаються з більшого числа елементів, часто складають «ядра» колективів або є окремими угрупуваннями усередині групи.

Майже всі елементи усередині цих структур симетрично зв’язані між собою. Найчастіше у соціометричних дослідженнях зустрічаються угрупування з 2-3 членів, рідше – з 4 та більше членів

 

 

2. Соціограма локограмного вигляду розташовує на площині членів групи так, щоб це моделювало діяльність, розташування в приміщенні. На локограмній соціограмі також видно розташування підгруп (рис. 2). Дуже часто люди в приміщенні, що є місцем їх роботи або навчання, займають простір близький до тих, хто їм найбільш симпатичний. Але велика кількість змінних впливає на процес місцезнаходження: ставлення до процесу діяльності; люди сидять не там, де їм хотілося б, а там, де дісталося місце; залучення в життя групи на цьому відрізку часу; шкільна звичка сидіти біля вікна; взаємні симпатії і антипатії тощо.

 

Зразок локограмної соціограми

 

 


 

3. Концентричні соціограми розташовують усіх членів групи на концентричних колах, кожне з яких відповідає описаним вище груповим позиціям: зірки, переважні, прийняті, ізольовані, відкидані (рис. 3).

 

Зразок концентричної соціограми

 

 

Така соціограма може бути зручна для аналізу відносин в численних групах, наприклад шкільних класах по 35-40 осіб, проте, вона не завжди дозволяє достатньо повно розкрити взаємозв’язки і утворення підгруп. У внутрішній круг соціограми потрапляють «зірки» (І), в наступний за ним – «переважні» (ІІ), далі – «прийняті» (ІІІ), «знехтувані» (ІV), «ізольовані» (V). Проте при побудові кругів часто виникають складнощі, особливо якщо члени групи мають і вибори, і відхилення. У такій ситуації явно виявляється обмеженість концентричної соціограми. З усіх видів соціограм ця є найменше переважною. Крім того, сам вид соціограми задає для психолога «ярликове» мислення, спонукаючи його робити поспішні, часто невірні висновки про структуру взаємин у групі і статуси того або іншого члена групи.

 

Всі розглянуті вище соціограми називаються груповими, проте, при необхідності може бути побудована й індивідуальна соціограма, на якій схематично зображуються вибори та відкидання, зроблені одним членом групи.

 


 

Референтометрія

 

 

Референтометрічний метод – це спосіб виявлення референтності одних членів групи для інших (дає відповідь на питання: чому деяких членів обирають, а інших відхиляють).

Референтністьцінність для особистості суджень інших людей (або групи) про значущі для неї об’єкти:

- судження – думка, норми поведінки, ціннісні орієнтації, оцінки установки тощо:

- об’єкти – будь-які явища, події, речі, люди, їхня поведінка, власна поведінка, власне «Я».

Власне уявлення людини про ці об’єкти
складається під впливом чужих суджень.

Два аспекти референтності

Як властивість особистості
(або групи)

Властивість тієї людини (або групи), чию думку враховують, на чиї оцінки орієнтуються: - виявляється не у поведінці цієї людини (або групи), а у сприйнятті або уявленнях іншої людини; - суб'єкт референтних відносин – та особа, на яку яка здійснюється вплив; - референтний об’єкт – та особа, яка здійснює вплив (реальна особа, група, уявна особа, літературний герой, публічна особа, ідеальна особа).

Як форма
міжособистісних відносин

Реалізація спрямованості суб'єкта на деякий значущий для нього об’єкт через звернення до іншої особи: - тобто ставлення людини до значущого об’єкта опосередковуються зв’язком з іншою людиною; - таким чином, референтність як форма міжособистісних відносин має форму суб’єктно-суб’єктно-об’єктних відношень.

Процедура, обробка даних, інтерпретація результатів

І етап

Взаємна оцінка членами групи одне одного за певним набором якостей
(див. приклад 1 опитувального бланку).

Методика – суб'єктивне шкалування за спеціальною шкалою:

- 5-бальна,

- градуйована від 1 (повна відсутність у того, кого оцінюють, даної якості) до 5 (яскрава вираженість даної якості).

Кількісна обробка даних:

1. Обчислення для кожного члена групи зваженої групової оцінки за окремими якостями ( ):

де  – зважена групова оцінка, яку отримав даний індивід ( ) від усіх членів групи за окремою якістю,

 – бал, який приписує даному індивіду ( ) інший індивід ( ),

– кількість членів групи.

Якісна обробка даних: визначення рангу кожного члена групи за окремими якостями (чим вище показник зваженої групової оцінки за окремою якістю у даного члена групи, тим вище його ранг за цією якстю).

 

ІІ етап

Соціометричний вибір

Методика:

- членів групи просять уявити, що їхню групу реформують (вони не будуть вже навчатися або працювати у такому складі);

- кожен досліджуваний групи має обрати 3-5 членів своєї групи, з якими він би особливо бажав взаємодіяти далі (позначити в опитувальному бланку знаком «+»), і 3-5 членів групи, з якими б міг розстатися без жалю (позначити в опитувальному бланку знаком «–»).

Кількісна обробка даних:

1. Визначення соціометричних статусів.

2. Обчислення усередненого значення прояву кожної якості у групі «обраних» для подальшої взаємодії ( ).

3. Обчислення усередненого прояву кожної якості у групі «відхилених» для подальшої взаємодії ( ).

4. Обчислення  – коефіцієнтів сили мотиву групового вибору (якості), який виражає значущість кожної якості у системи групових норм і цінностей (див. приклад 2):

 

Якісна обробка даних: чим більше значення коефіцієнта , 1) тим більш значущою є відповідна якість у групових нормах і цінностях, і 2) тим більше на становище індивідів у даній групі впливає наявність і міра вираженості цієї якості.

ІІІ етап (основний)

Референтний вибір

Методика:

- проводитьсячерез декілька днів після попереднього етапу;

- форма проведення – індивідуальна бесіда;

- досліджуваному пропонують можливість ознайомитись з деякими оцінками, які йому дали інші члени групи: «Чию думку про себе Ви хотіли б узнати у першу чергу?» (позначається у рефернтоматриці «1»), далі з’ясовуються ще два прізвища (позначаються у рефернтоматриці «2» і «3»).

Кількісна обробка даних:

1. Обчислення референтометиричного статусу кожного члена групи:

де – референтометричний статус і-го члена групи,

– кількість перший виборів, отриманих і-м членом групи,

– кількість других виборів, отриманих і-м членом групи,

– кількість третіх виборів, отриманих і-м членом групи.

Якісна обробка даних: карта референтометричної диференціації групи з виділенням референтних «зірок», «переважних», «прийнятих», «знехтуваних», «ізольованих» (аналогічно графічному способу обробки результатів у соціометричній процедурі).

Інтерпретація результатів

1. Набір якостей, які мають найбільші показники коефіцієнтів сили мотиву групового вибору являють собою мотиваційне ядро міжособистісної референтності.

2. Відповідні особистісні якості визначають індивідуальне та групове переважання у досліджуваній групі.

     

Приклад 1.
Опитувальний бланк

 

Кого
оцінюють

Якості особистості

добрий веселий розумний чесний приваб-ливий стриманий комунікабельний
+ Іванов 3 5 5 4 3 3 4
+ Петров 4 5 5 5 4 3 4
– Сидоров 1 2 2 4 3 3 1
– Чернов 2 3 2 3 4 3 1
+ Бєлов 5 2 3 4 5 4 2
– Краснов 2 2 5 2 3 4 3
+ Рижов 4 3 3 3 3 3 3

 

Приклад 2
Обчислення коефіцієнту сили  

 

Кого
оцінюють

Якості особистості

добрий веселий розумний чесний приваб-ливий стриманий комунікабельний
+ Рижов 4 3 3 3 3 3 3
+ Петров 4 5 5 5 4 3 4
+ Іванов 3 5 5 4 3 3 4
+ Бєлов 5 2 3 4 5 4 2
4 3,75 4 4 3,75 3,25 3,25
– Сидоров 1 2 2 4 3 3 1
– Краснов 2 2 5 2 3 4 3
– Чернов 2 3 2 3 4 3 1
1,67 2,33 3 3 3,33 3,33 1,67
0,41 0,23 0,14 0,14 0,06 -0,01 0,32

 

 

Приклад референтоматриці

Хто обирає

Чию думку хоче знати

Іванов Петров Сидоров Чернов Бєлов Краснов Рижов
1. Іванов   2   1 3    
2. Петров 1   3   2    
3. Сидоров 1       3   2
4. Чернов 2 1         3
5. Бєлов 2 1   3      
6. Краснов 2 3     1    
7. Рижов   1 2   3    

0,67 0,78 0,28 0,33 0,78 0,00 0,28

 

 


 

 

Психомоторні методи

 

Психомоторіка – об’єктивізація у рухах будь-яких психічних явищ

За результатими психомоторних випробувань можна судити:

1) про рухову сферу психіки людини (рівень розвитку руховим здібностей та умінь),

2) про інші сфери людської психіки – афективну, сенсорно-перцептивну, інтелектуальну, вольову,

3) про властивості нервової системи (НС) людини,

4) про якості особистості.

Методи дослідження нервової системи (Е. П. Ільїн, 1972)

Теппінг-тест

- від англ. tap – легкий стук, удар;

- призначений для діагностики та експериментального дослідження сили НС через її витривалість;

- сила нервових процесів виступає показником працездатності, витривалості нервових клітин і НС в цілому, тобто сильна НС витримує велику за величиною і тривалості навантаження, ніж слабка;

- суть досліду полягає у визначенні динаміки граничного темпу рухів (порівняння числа рухів, виконаних досліджуваним в кожні 5 с протягом 30 с роботи, дає матеріал для висновку про силу НС);

 - за результатами будується графік (вісь Х – номер етапу досліду, вісь Y – кількість проставлених точок за цей 5-секундний етап).

За типом кривої на графіку судять про силу НС:

Сильна НС

- наростання темпу в перші 10-15 с з подальшим спадом до або нижче вихідного рівня (показник у перші 5 с); - на графіках це відбивається опуклою кривою.

Слабка НС

- швидкий спад темпу (після перших 5 с) і неможливість його повернення до вихідного рівня; - на графіках це відбивається спадною (низхідною) кривою

НС середньої сили

- Підтримка рівномірного темпу все 30 с з можливими невеликими відхиленнями від початкового показника; - на графіках це відбивається відносно рівномірною кривою.

Середньослабка НС

- характерні два варіанти динаміки: 1) або рівномірність темпу на перших етапах (10-15 с) і спад в подальшому, 2) або спад з самого початку, але короткочасний підйом в кінці роботи (увігнута крива) до вихідного рівня.

Кінематометрична методика

- дозволяють визначити врівноваженість і рухливість нервових процесів із застосуванням спеціального приладу – кінематометру Жуковського

Визначення врівноваженості НС

- врівноваженість – це співвідношення збудливих та гальмівних нервових процесів;

- методика базується на відомому факті, що під час відсутності зорового контролю за своїми рухами людина з переважанням збудливих процесів відтворює задану (таку, що зберігається в руховій пам'яті) амплітуду руху з перебільшенням (переведенням), а в разі переважання гальмівних нервових процесів – з применшенням (недоведенням);

- передбачається відтворення малих і великих амплітуд;

- у кінематометрі амплітуда задається в градусній системі: малі рухи – до 20°, великі – більше 55°;

- підвищення малих і великих амплітуд одночасно діагностується як переважання збудження, недоведення в обох випадках сигналізує про переважання гальмування, а перевищення одних (зазвичай малих) і зменшення інших (зазвичай великих) зіставляється з врівноваженістю.

Визначення рухливості НС

- рухливість – це здатність НС швидко реагувати на зміну середовища шляхом почергової зміни процесів збудження і гальмування;

- діагноз про швидкість цієї зміни ставиться на підставі легкості або труднощі розвитку протилежного процесу;

- методика використовує відому закономірність: збільшення амплітуди руху викликає у суб'єкта збудливі процеси, а зменшення – гальмівні;

- якщо чергувати в досліді приріст і зменшення амплітуд, то реакції гальмування і збудження стануть перешкоджати одна одній, тому вимірюючи в цих ситуаціях відтворювані амплітуди і обчислюючи їх відмінності, можна кваліфікувати рухливість НС;

- діагноз робиться на основі наступних положень:

1) якщо після додавання амплітуди різниця при зменшенні стає меншою, ніж в спробах без попереднього додавання, то, значить, збудження ще не зникло, так як воно перешкоджає зменшенню амплітуд;

2) якщо ця різниця збільшилася, то збудження змінилося гальмуванням, зменшення відбувається в полегшених умовах;

3) якщо ж ця різниця не збільшилася і не зменшилася, а залишилася колишньою, то, значить, збудження встигло зникнути, а гальмування ще не настав.

     

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 681; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!