Фіксація результатів психологічного спостереження



 

Вибір одиниць спостереження
Виділення із безперервного потоку поведінки певних аспектів – окремих актів, доступних прямому спостереженню, тобто вичленення одиниць поведінки. Це дозволить: - обмежити спостереження певними рамками: вказати в яких властивостях, проявах, стосунках сприймається спостерігачем досліджуване явище; - вибрати певну мову опису спостережуваного; - вибрати форму фіксації даних спостереження; - систематизувати і контролювати включення у процес отримання емпіричних даних теоретичного погляду на досліджуване явище.

 

Вимоги до одиниць спостереження

1. Одиниці спостереження мають бути узгоджені з метою дослідження.

2. Одиниці спостереження мають забезпечувати можливість інтерпретації результатів відповідно до прийнятої теоретичної позиції дослідника щодо психологічної природи спостережуваного психічного явища.

Вимоги до запису спостережень

1. Запис спостережень має бути фактологічним, тобто повністю відповідати реальності.

2. Запис спостережень має включати опис усієї ситуації (предметної і соціальної), в якій відбувалась спостережувана подія.

3. Запис спостережень має бути повним, тобто має якомога повніше відображати реальність, що вивчається.

Процедури реєстрації результатів спостереження

Ознакові системи - у протокол заноситься опис конкретних видів поведінки, характерних для даного феномену, - фіксується прояв у досліджуваного певних видів поведінки з опису (які, скільки), - кожна ознака формулюється чітко і однозначно однаково розуміється усіма людьми і не потребує додаткового роз’яснення, - сукупність ознак відкрита  можна доповнювати вже в ході спостереження.
Системи категорій - надається повний опис усіх видів можливої поведінки (як сукупність категорій, складена на певному теоретичному підґрунті; причому передбачається, що вона охоплює усі теоретично можливі прояви процесу, що вивчається); - додавати будь-що у систему категорій не можна.
Шкали рейтингу - увага спостерігача не на наявність тієї чи іншої ознаки, а на кількісну або якісну міру представленості цієї ознаки; - заздалегідь підготовлена шкала; - заповнюється на останній стадії або після закінчення спостереження; - оцінка через порівняння ознак поведінки з «еталонами», які відомі тільки спостерігачу  субєктивізм; - шкала рейтингу застосовується з іншими процедурами реєстрації  тоді її заповнення на основі системи ознак або системи категорій стає початком процедури інтерпретації результатів спостереження.

 

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 205; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!