ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 6/_10__



1. За весь час своєї діяльності І. Франко видав сім збірок поезій та цілий ряд поем і величезну кількість перекладів з світової літератури. Збірка "З вершин і низин" — це складна мистецька будова з віршів, писаних у різний час і з різного приводу. Збірка складається з семи великих розділів, які умовно розподіляємо тут на дві нерівні частини. У перших трьох розділах — "De profundis", "Профілі і маски" та "Сонети" — зібрано ліричні твори, в чотирьох останніх — "Галицькі образки", "Із жидівських мелодій", "Панські жарти" та "Легенди" — твори епічніЦя незламність духу перемін знайшла поетичне утвердження у вірші «Гімн».

Поезія «Гімн» — програмний твір не тільки збірки «З вершин і низин», а й усієї творчості І. Франка. . поезія «Гімн» — могутній вибух революційної думки і почуттів Каменяра. «Гімн» має спільні мотиви із такими творами як «Кавказ» та псалми Т. Шевченка, з вільнолюбним твором молодого О. Пушкіна «К Чаадаеву», з поемою М. Лєрмонтова «Демон», з творами М. Некрасова «Железная дорога.Поезія вперше була надрукована в польському журналі «Ргаса» в 1882 році. Слово «гімн» походить з латинської мови, означає хвалебну пісню. Це пісня революційному духу, вічному прагненню народних мас до волі й незалежності.

До речі, слово «революціонер» в дожовтневій класичній поезiї Франком уживається вперше. Автор висловлює надiю, що Украïна скине кайдани несвободи, стане єдиною, зникне ворожнеча, яку пiдтримували добрi сусiдоньки.

2. 2.Перший вірш (російською мовою) надрукував 1917. перша збірка «Поезії» вийшла 1921, а раптову славу принесла йому революційно-романтична поема «Червона зима» (1922), визнана за найвидатніший зразок поетичного епосу громадянської війни в Україні. Цій темі Сосюра присвятив і багато інших творів, в яких органічно поєднується інтимне з громадським і загально-людським: збірка «Місто» (1924), «Сніги» (1925), «Золоті шуліки» (1927) і низка інших. 21 липня 1921 року в Харкові відбулися перші збори молодих українських письменників, на зборах читали свої твори В. Сосюра, Степовий, Грицько, Г. Журба, М. Йогансен.Уже в перших збірках Сосюра виявив себе найсильнішим ліриком в українській поезії своєї доби. типова для українського інтелігента 20-их років неможливість поєднати відданість більшовицькій революції з почуттям національного обов'язку: поема про внутрішнє роздвоєння («комунар і націоналіст») «Два Володьки» (1930), відразу по виході заборонена збірка «Серце» (1931). Попри заборони, у творчості Сосюри того часу потужно пробивається мотив українського патріотизму, майже єдиний в Україні культивував інтимну, любовну лірику: «Червоні троянди» (1932), «Нові поезії» (1937), «Люблю» (1939), «Журавлі прилетіли» (1940) та інші. 1942 — 44 Сосюра воєнний кореспондент. З того часу збірки: «Під гул кривавий» (1942), «В годину гніву» (1942), поема «Олег Кошовий» (1943) та інші. З повоєнних збірок визначніші: «Зелений світ» (1949), «Солов'їні далі» (1956), «Так ніхто не кохав» (1960).: поеми «1871» (1923), «Залізниця». (1924). віршований роман «Тарас Трясило» (1926).

3. Драма-феєрія (або просто феєрія; фр. féerie, від фр. fée — фея, чарівниця) — один із жанрових різновидів драми. Для цього виду властивий фантастично-казковий сюжет, поряд із людьми діють створені уявою письменника фантастично-міфічні істоти. Сценічна дія феєрії відрізняється використанням сценічних ефектів та трюків.

Особливості драми-феєрії:

· фантастично-казковий сюжет;

· дійові особи: міфічні або фантастичні істоти;

· відбуваються надзвичайні історії;

· театральний ефект з безліччю } театральних трюків (західноєвропейська феєрія)

Найвідомішою феєрією в українській літературі є драма «Лісова пісня» Лесі Українки.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

 

 ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № _17/ 21__

1. Збірка «Зів'яле листя» — перлина не лише Фран­кової, а й світової інтимної лірикиВідколи існує людина, існує кохання — чисте, бла­городне почуття. Ця вічна тема в літературі завжди мала найширший резонанс. Звертається до цієї теми й І. Франко — у поезії, прозі, драматургії. М. Говорити про збірку «Зів'яле листя», мабуть, най­важче в розумінні літературного аналізу. Цікаво, що твори, у ній уміщені, пов'язані з особистим жит­тям письменникаТрагічна любов Франка завдала страж­дань його романтичній і вразливій поетичній душі.Отже, збірка "Зів'яле листя" (Львів, 1896) — цикл любовної поезії, де ліричний герой — "людина, яка глибоко відчуває, але мало пристосована до практичного життя". У передмові до другого видання (1911) автор говорив про свої вірші, "що й без автобіографічного ключа вони мають самостійне літературне значення. За палітуркою "Зів'ялого листя" — особиста трагедія поета. Звичайно, автобіографічні мотиви у збірці посідають вагоме місце, але це не означає, що її героєм слід вбачати тільки самого Франка. Альтруїзм героя, прагнення зробити все заради щастя коханої («Як почуєш вночі край свойого вікна...»), гіркота і біль вистражданого і неприйнятого кохання вражати серця читачів. Але відчутно й те, що, крім любові до коханої, героєм керує і друга свята і велика любов — до Вітчизни, ненависть до її катів. Чимало поезій Франка із збірки «Зів'яле листя» мають народнопісенну основу.

2. 2.Володимир Сосюра — співець глибоких почуттів людини. Його інтимна лірика — це бездонне джерело красивих і ніжних почуттів, висловлених у прекрасній поетичній формі. Щирість, задушевність, яскрава, емоційно наснажена образність, оспівування найяскравіших миттєвостей людського буття — такі основні риси ліричних поезій В. Сосюри. Вірш «Васильки» (1939) — поетична мініатюра. Всього три строфи, а скільки асоціацій, яка виразність образів і глибінь поетичного роздуму! Синій цвіт васильків автор порівнює з кольором очей коханої. Цю барву художники-живо-писці вважають холодною. А під пером художника-поета вона наповнюється радісним теплом: «І синіє щастя у душі моїй»..

Мелодійністю і красою, надзвичайно яскравими зоровими образами відзначається поезія «Білі акації бдуть цвісти…». Природа в поезії уособлює глибоі людські переживання, розриває шал молодого почуття. Душевна відкритість поета вражаюча.

3. БЛАКИТНА ПАННА

Має крилами Весна
Запашна,
Лине вся в прозорих шатах,
У серпанках і блаватах...
Сяє усміхом примар
З-поза хмар,
Попелястих, пелехатих.
Ось вона вже крізь блакить
Майорить,
Довгожданна, нездоланна...
Ось вона — Блакитна Панна!..
Гори, гай, луги, поля —
Вся земля
Їй виспівує: «Осанна!»
А вона, як мрія сну
Чарівна,
Сяє вродою святою,
Неземною чистотою,
Сміючись на пелюстках,
На квітках
Променистою росою.
І уже в душі моїй
В сяйві мрій
В’ються хмелем арабески,
Миготять камеї, фрески,
Гомонять-бринять пісні
Голосні
І сплітаються в гротески.

                               


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 166; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!