Словесні методи навчання історії.



Сучасна дидактика надає великого значеннясловесним методамнавчання, одночасно відрізняючи неприпустимість їхньої ізоляції від інших методів і гіперболізації їхнього значення.

Різні види словесного викладу матеріалу вчителемповиннізадовольняти наступним основним педагогічним вимогам:1.Науковості й ідейності спрямованості → строго науковий підхід до добору матеріалу й оцінці його ідейно-політичної значимості.2.Логічній послідовності і доказовості → забезпечує систематичний характер знань, їхня усвідомленість.3.Ясності, чіткості і дохідливості→сприяють міцному засвоєнню знань, створенню необхідної основи для правильних узагальнень і висновків.4. Образності, емоційності і правильності мови вчителя → полегшують процес сприйняття й осмислювання досліджуваного матеріалу.5. Обліку вікових особливостей учнів → поступове ускладнення усного викладу матеріалу вчителем на послідовних етапах навчання і посилення абстрактного мислення учнів.

Варто прагнути до сполучення усного викладу знаньз іншими методами (демонстрації, ілюстрації, вправи і т.п.) і забезпеченню максимальної активності учнів(попереднє ознайомлення з темою, коротке розкриття мети і плану викладу).

Темп і тонвикладу матеріалу. Швидкий → утрудняє сприйняття і розуміння почутого; уповільнений → губиться інтерес і увага учнів;Доречні веселий жарт, гостре слово, влучне порівняння.

Словесні методи навчання: розповідь, лекція, бесіда → широко викор. в почат. класах при викладі описового матеріалу, у якому переважають факти, образи, події, представлення, поняття.

За цілями вид. кілька видів розповіді:Оповідання вступ- підготувати учнів до вивчення нового матеріалу, оповідання-оповідання → виклад наміченого змісту, оповідання-висновок → укладає відрізок навчання.

Зміст розповіді повинен спиратися на наявний в учнів досвід, розширюючи його і збагачуючи новими елементами.Учитель намічає план, підбирає необхідний матеріал, а також методичні прийоми. Під час розповіді виділяється і підкреслюється головне. Розповідь повинна бути короткою, пластичною, протікати на тривалому емоційному тлі.

Словесні методидозволяють у найкоротший термін передати велику за обсягом інформацію, поставити перед тими, кого навчають, проблеми і вказати шляхи їхнього вирішення. Вчитель може викликати у свідомості дітей яскраві картини минулого, сьогодення і майбутнього людства. Слово активізує уяву, пам'ять, почуття учнів.

Словесні методи підрозділяються на наступні види: розповідь, пояснення, бесіда, дискусія, лекція, робота з книгою.Вони займають провідне місце в системі методів навчання.

 

Монологічна форма викладу історичного матеріалу.

1) Розповідь-лежить якийсь сюжет. Поділяють: образну - змальовує події в часі та просторі, без конфліктів; сюжетна- наявність драми, зіткнення протиріч. 2)Опис- послідовний виклад ознак чи особливості іст. явища. Не має сюжету і гол.героїв. Об’єкт і сутність його ознак (напр. опис картини) 3) Характеристика- точно сформульоване перерахування сутнісних рис іст. явища та його особливостей у внутр. зв’язку. 4) Пояснення -рокриття сутності і значення; розкриття внутрішніх зв’язків і залежності причинних зв’язків, закономірності, змісту, суті. Компонентами пояснення є - положення яке пояснюється, положення які аргументуємо. 5)Розмірковування- послідовне розкриття положень, доказів чи аргументів, які підводять учнів до певних висновків та узагальнень – поділяють: доведення, міркування.

 

Розповідь як метод викладу історичного матеріалу.

Одним із прийомів усного викладу є розповідь→ це стисле повідомлення про історичні події. Одна з вимог → відображення в ній конкретної іст. х-тики часу, простору, іст.осіб, що сприяє р-тку в учнів уявлення про специфічність кожного іст. факту в порівнянні з іншими.

Сюжетна розповідь - це детальне емоційне оповідання, яке має певний історичний сюжет, що нерідко має драматичний характер. В основі → конфліктна ситуація, яка розгортається у відповідності з сюжетною схемою подій і вчинків героїв (повстання Спартака) → яскраві епізоди, деталі іст. подій, фрагменти з худ. твору → залученнянавчальних картин, аплікацій, схеми воєнних дій,малюнки, ілюстрації підручника + елементи пояснення.

Драматизація→ у вигляді діалогу двох осіб, які намагаються вирішити конфліктну ситуацію. Розкривається сутність типового соцо явища. Часто учні бувають учасниками цих діалогів → краще усвідомлюється те, що виявлено при активній особистій участі.

Образна розповідь→ більше теоретичних елементів і передає головні іст. факти у спокійній безконфліктній формі (при викладі явищ і процесів економ. життя сусп.). Поєднується з графічною наочністю → створює образні уявлення про явища.

Конспективна розповідь таінформаційне повідомлення→ викладання неголовних фактів. Конспективна → позбавлене образності перерахування фактів, їх просторових, часових і кількісних характеристик → для встановлення зв'язків між основними фактами, для створення цілісного уявлення про події. При допомозі карт, схем, трафіків конспективно викладаються події політичного життя, воєнної історії, народних повстань.

Інформаційне→ для перерахування фактів, дат, імен, географічних місць, взаємозв'язаних один з одним і з головними фактами уроку.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 1499; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!