Методи роботи з текстом у навчанні історії.



Застосування тексту дає можливість знайти, відструктурувати та засвоїти навч. іст. матеріал, сприяє р-тку мислення, емоційно-ціннісної сфери особистості, ств. умови для досягнення загал. цілей навчання історії. Зростання інтелектуального рівня учня → роль друкованого слова як засобу навчання збільшується. Книга→ допомагає оптимізувати його як в школі, так і поза нею.

Види текстів. Їх можна класифікувати за характером інтерпретації (інтерпретація - розкриття змісту чого-небудь, пояснення, витлумачення) історичної інформації.

Історик завжди є не безпосереднім свідком, а інтерпретатором минулої реальності. Достовірність тієї чи іншої інтерпретації залежить від того, скільки і яких джерел вивчено, чи вірно визначені поняття, що розкривають сутність явищ, чи простежені зв'язки, залежності, співвідношення між окремими подіями, явищами, процесами тощо.

Типи інтерпретації:-науково-історична. Прикладами такої інтерпретації є книги і статті, написані професійними істориками, наукові доповіді, лекції;-освітня (шкільна або вузівська). До такого типу відносять підручники (посібники), текстові фонди музеїв, довідкову літературу;-художня - це романи, драматичні твори, фольклорні твори про минуле;-популярна історія - матеріали преси, науково-популярна література;-персональна- мемуари, спогади, розповіді, листи тощо.

Типи навчальних текстів: хрестоматія, книжка для читання, статті в газетах та журналах, художня література, науково-популярна та довідкова література.

 

Методи і прийоми роботи з текстом підручника.

Друкований текст → можливість засвоїти навчально-історичний матеріал,сприяє розвитку мислення.     Їх можна класифікувати за характером інтерпретації іст.інформації.Достовірність тієї чи іншої інформації залежить від того скільки і яких джерел вивчено чи вірно визначено поняття.

Типи інтерпретації: 1)науково-історична(статті,доповіді, лекції); 2)освітня (підручники і довідкова л-ра); 3)художня (романи драматичні твори); 4)популярна іст. (преса);5)персональна(мемуари, спогади)

Основнітипи підручників: 1) хрестоматія(збірка документів);2)книжка для читання; 3)статті в газетах 4) художня та мемуарна л-ра 5) науково популярна та довідкова л-ра. Основним типом навчального тексту на уроці іст.є підручник,який містить систему знань відповідно до держстандартута програми.

Основні ф-ції підручника: 1)носій іст. інформації 2) засіб засвоєння знань 3) засіб організації самостійної роботи.4) інструмент навчанняи розвитку та виховання особистості учня. Прийоми роботи з текстом підручника 1)самосгійне читання тексту перед поясненням учителя 2)застосування підручника у розповіді учителя 3)аналітико-синтетична обробка тексту 4)осмислеиня їст.матеріалу 5) робота над висновками та визначеннями понять 6)ілюструвания текстумалюнками і схемами 7)опрацювання нових термінів з тексту підручника.

 

Робота з історичним документом.

Іст. джерела → все створене людиною, результати її взаємодії з навколишнім середовищем предметами матеріальної культури і пам’ятками писемності.

Пам’яткиписемності в методиці наз. документами іст. Док под. .на первинні і вторинні джерела. Під первинними розуміють неопрацьовані свідчення очевидців подій та їхучасників, вторинними джерелами -опис і міркування істориків з приводу іст. подій. Навчання роботи з документами включає такі етапи 1) учитель дає зразок розбору документа 2) учні аналізують документ під керівництвом учителя 3)працюють під керівництвом учителя і самостійно 4)самостійно вивчають документ в класі і вдома.

Як працювати з документами:1) походження текету(хто і коли написав) 2)зміст тексту'які факти описуються) 3) достовірність інформації тексту 4)упередженість у тексті(якими є погляди автора як віін ставиться доописуваних подій)

 

Використання художньоїлітератури у викладанні історії.

 

Худ. література допомагає конкретизації історичного матеріалу і формуванню в учнів яскравих образів минулого, що є складовою частиною їх історичних уявлень. Художня книга дозволяє підтримувати увагу учнів, сприяє розвитку інтересу до предмета. Фрагменти творів учитель застосовує, щоб ввести учнів в історичну обстановку чи відтвориш колорит епо­хи, дати картинний чи портретний опис. Використання на уроках худож. іст. образів, яскравих розповідей про події минулого підвищує емоційність сприйняття учнями матеріалу, підсилює його виховний вплив, сприяє формуванню особистісного ставлення до історичних явищ і діячів.

Худ. літ.под. на дві великі групи. Це літературні джерела досліджуваної епохи й історична белетристика.

Джерела історичних знаньвідносяться твори, автори яких є безпосередніми свідками чи учасниками описуваних подій. Вони створюють своєрідні документи епохи, що слугують для пізнання минулого→ не завжди зрозумілі учням, на уроці використовуються лише фрагменти, заздалегідь відібрані вчителем.

До історичної белетристики належать художні твори про дослі­джувану епоху, створені письменниками пізнішого часу. Книгинаписані на основі наукового дослідження минулого, вивчення історичних джерел, наукових досліджень і монографій.

Прийоми використання вчителем книжки на уроках. 5-6 класи → підбираються фрагменти сюжетного і картинного опису, характеристики іст. осіб, уривки для персоніфікації і драматизації подій під час розповіді на уроці.

Способи застосування книжки учнями на уроках історії: читання на уроці уривків книжки як джерела іст. знань → учні мають аналізувати історичний твір з позиції відповідності його історичній науці; рецензувати; самостійно працювати над текстом книжки, підбираючи приклади, складаючи анотації.

В анотації їм пропонується враховувати таке:1.Епоха (період), подія (явище), відбиті у творі.2.Найбільш важливі і яскраві події твору.3.Історичні й типові персонажі і колізії, що відбувалися з ними.4.Ставлення автора до описуваних подій і героїв.5.Висловлення власної думки про книжку та оцінка її художньої цінності.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 486; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!