Чинники що визначають природу політичного лідерства.



Однойизнаиболеераспространенныхявляетсятеория “личностныхчерт”,согласнокоторойлидерамистановятсялица с определеннымидоминирующимичертамихарактера.Согласно Р. Каттелу и Г. Стайсу, к ним относитсянравственнаязрелость, способностьвлиять на окружающих, целостностьхарактера, социальнаясмелость и предприимчивость, проницательность, независимость от сильныхвредныхвлечений, воли, отсутствиеизлишних переживаний. Р. Манн: интеллект, приспосабливать, способностьвлиять на людей, экстравертность, восприимчивость и умениепонимать других.

Ситуативнаятеория: каждаяконкретнаяситуациятребуетлидера с определенным набором черт и качествличности. В зависимости от изменениясоциальнойсреды на роль лидерамогутвыдвигатьсяразличныеиндивиды.

Теорияконституентов:влияниеожиданийпоследователей по реализацииихинтересов и определенныхдействийсосторонылидера.

Психологическиетеориилидерства, направления: психоаналитическое, мотивационное и прикладное.

Психоаналитическоенаправление: роль бессознательныхвлечений и комплексов, стремления к власти.

Лассуэлнаписалработу «Психопатология и политика», считающуюсянынеклассической: стремление к власти – лишь форма компенсациикомплексанеполноценности и определенныхпсихологических травм.

А. Джордж выделилпятьтиповэйфории, возникающих при компенсациинизкойсамооценкивластью и лидерством: 1) чувствонезначительностикомпенсируетсячувствомуникальности; 2) чувствоморальнойнеполноценности – чувствомпревосходства; 3) чувствонепосредственности – чувствомвысочайшихспособностей; 4) чувствослабости – чувствомобладаниявысшейсилой; 5) чувствонеадекватности – чувствомкомпетентности.

Мотивационноенаправление: мотив власти, потребность в любви и одобрении

Оцінка громадянами зовнішності політика.

Нещодавно науковці визначили, що гладенька шкіра робить враження серйозності та компетентності, а ніжне обличчя приносить жінкам-політикам успіх.

З огляду на те, що в США зараз тривають праймеріз, Роберт Франклін з Університету Андерсона та його колеґи ближче дослідили, які риси обличчя будять симпатії у старших і молодших виборців Америки і з якою ймовірністю на підставі цих преференцій можна передбачити результати голосування.

Результати підтвердили: учасники наважувалися голосувати за політика, чиє обличчя їм здавалося компетентним, привабливим і гідним довіри. Що вище оцінювано ці позитивні риси певного політика, то більшою була ймовірність, що за нього проголосують насправді.

Проте оцінки піддослідних і реальні результати виборів збігалися лише в пункті рівня компетентності: політики, які піддослідним здавалися найкомпетентнішими, на виборах до сенату були успішнішими, ніж їхні конкуренти. Щодо оцінки того, наскільки політик заслуговує на довіру, кореляції з результатами виборів не помітили, розповідають науковці.

Виявилося, що важливим є також вік самих виборців: для молоді найвагомішим чинником є компетентний вигляд претендента на політичну посаду. Ця ознака для неї є найкращим показником того, хто з політиків буде попереду і в реальних, і в гіпотетичних виборах.

Для старших виборців інакше: пріоритет компетентності для них менше виражений, довели науковці. Люди літнього віку надають перевагу зрілому обличчю і вважають його привабливішим, ніж юнацькі, милі личка.

«Впадає у вічі, що на підставі того, як старші виборці оцінили привабливість політика, можна передбачити справжні результати виборів краще, ніж на підставі будь-яких інших показників», — констатує Франклін.

На думку науковців, ця тонка відмінність між уподобаннями молоді та старших виборців може бути вирішальною для результатів виборів. «Старші люди йдуть на вибори частіше, ніж представники інших вікових груп, це підтверджено в багатьох демократіях», — пояснюють дослідники. Проте дотепер було невідомо, наскільки сильно на виборців впливає зовнішність кандидатів-політиків і які ознаки тут відіграють найбільшу роль.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 199; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!