Дайте характеристику когнітивним моделям індивідуальності



           

       Когнітивна теорія особистості підкреслює вплив інтелектуальних процесів на поведінку людини. У цій теорії будь-яка людина порівнюється з ученим, перевіряючим гіпотези про природу речей і робить прогноз майбутніх подій. В кінцевому підсумку, на думку когнитивистов, доля людини знаходиться в його руках. Внутрішній світ людини суб'єктивний і є, на думку когнітіві стов, його власним породженням. Кожна людина сприймає і інтерпретує зовнішню реальність через власний внутрішній світ.

 

Дайте характеристику психосоматичним моделям індивідуальності

 

       Для психосоматичних хворих характерні такі ознаки:

своєрідна обмеженість здатності фантазувати;

типова висока пристосованість до товариських відносин, їх зв'язку з конкретним партнером характеризуються своєрідною «порожнечею відносин», вони залишаються на рівні конкретного «предметного» використання об'єктів;

нездатність до істинних відносин з об'єктом і до процесу перенесення, при цьому відбувається тотальне ідентифікування з об'єктом: психосоматичний хворий існує, за допомогою іншої людини, тому втрата цієї «ключової фігури» часто виявляється як провокуюча ситуація на початку хвороби.

Дайте характеристику соціально-статусним моделям індивідуальності

 

       Соціальний статус - це позиція людини в конкретній групі і суспільстві в цілому, що наділяє його певними правами, привілеями, а також обов'язками по відношенню до інших членів.

Компоненти соціального статусу:

1) Статусні права і обов'язки - визначають те, що носій даного статусу може робити і що він повинен робити.

2) Статусний діапазон - встановлені рамки, в яких здійснюються статусні права та обов'язки індивіда.

3) Статусні символи - зовнішні відзнаки, що дозволяють розмежовувати носіїв різних статусів (військовослужбовці носять форму, у кожного стану і класу свій стиль одягу і своя атрибутика).

4) Статусний образ (імідж) - сукупність уявлень про те, як повинен виглядати і вести себе індивід у відповідності зі своїм статусом.

5) Статусна ідентифікація - визначення ступеня відповідності індивіда своєму статусу.

Види соціальних статусів:

1) природжений - отримується людиною автоматично при народженні і не залежить від зусиль і прагнень людини (національність, стать, раса, статуси по системі спорідненості - син, дочка);

2) набуті - тримуються завдяки зусиллям самої людини за допомогою різних соціальних груп.

Людина не може бути абсолютно позбавлена соціального статусу або декількох статусів, в разі, коли вона залишає один з них, то обов'язково виявляється в іншому.

Кожна людина володіє декількома статусами щодо різних груп (директор (за посадою), чоловік (для дружини), батько (для дітей), син (для батьків) і т. Д.). Ці статуси не рівні.

 

Дайте характеристику нормативним моделям індивідуальності

 

       Нормативну модель індивідуальності можна визначити сутнісними характеристиками її поведінки, зумовленими не тільки суб'єктивністю конкретного людського характеру, а й культурними домінантами епохи. Під ними маються на увазі моральні ідеали. Моральний ідеал особистості - це втілення морально бездоганної людини, що є уособленням всіх чеснот, необхідних для конкретної епохи, і служить зразком для наслідування. В першу чергу, через моральний ідеал моральна свідомість оцінює існуючу дійсність і людей як недосконалих, визнає відсутність будь-яких важливих моральних якостей. І, по-друге, за допомогою морального ідеалу моральне свідомість ці якості намагається заповнити, зробивши наочним прикладом поведінки.

 

Розкрийте зміст структурної концепції мови Ф. де Соссюра

 

       Саме Соссюр ввів визначення мови як системи знаків. Значення окремих знаків визначається їх положенням у системі. Під мовним знаком розуміється фізичний обєкт, що представляє єдність означуваного (те, до чого посилає знак, предмет думки) і означає (позначення предмета думки) як пояснював Соссюр - як дві сторони одного паперового листа. Значення слова (знака), таким чином, визначається не предметів, до яких це слово відсилає, і не індивідом, який це слово вживає, а тим змістом, який є результа-том взаємодії слів у мові, тобто від структури мови. Показово, що Соссюр розрізняв індивідуальне говоріння - мова - вид мови як цілісної системи, яка існує незалежно від індивідуальних актів висловлювання. Без мови не може бути мови. Виходило, що мова говорить за допомогою індивідуального говоріння, але індивід несвідомо використовує позаособистісну структуру мови. Для послідовників Соссюра це означало, що лінгвістика повинна вивчати не окремі знаки, а їх співвідношення в системі. Соссюр наводить приклад цінності шахової фігури під час шахової гри: вона визначається її положенням по відношенню до інших фігур на полі і їх спільним взаімоперемещеніем. Але тоді слід розрізняти різні підходи до дослідження мови.

       Соссюр дійшов висновку, що лінгвістика може розглядатися як складова частина науки, названої ним семіології (сучасна назва - семіотика), метою якої є вивчення природи знаків і законів, ними керуючих. Він запропонував чітко розрізняти два підходи до вивчення мови: синхронний (вивчення зрізу мови, взятого в якийсь певний історичний момент) і діахронний (вивчення змін в мові в процесі його розвитку


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 212; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!