Наведіть визнавчення та характеристику структури знакового процесу



Знаковий процес або семіозис —це процес, в якому щось функціонує як знак.

Компоненти семіозису:

1) знаковий засіб (те, що виступає знаком);

2) значення (те, на що вказує знак);

3) інтерпретатор (той, хто сприймає знак);

4) інтерпретанта (дія, поведінка, реакція того, хто сприймає знак).

Приклад:

1) знаковий засіб — текст лекції;

2) значення — зміст лекції;

3) інтерпретатор — студенти, присутні на лекції;

4) інтерпретанта — поведінка студентів на лекції (слухають, конспектують, задають запитання тощо).

 

Зобразіть та охарактеризуйте елементи «Трикутника Фреге» й графічного зображення омонімії та синонімії

Трикутник Фреге демонструє залежність знака як від об'єктивно існуючої дійсності (денотат), так і від суб'єктивних уявлень про цю дійсність (концепт).

 


Рис. 1. Тріада: знак (S)-концепт (С)-денотат (D)

Відношення між знаком і предметом (на мал.1. Позначено як R sc (Поруч зі стрілкою, спрямованої від S до D) - це відношення знак-предмет. Безліч визначень, які визначають відповідність між набором знаків і позначаються ними сутностями, тобто відносини типу R sc j, утворюють словник даної знакової системи або мови. У штучних мовах, як правило, кожному знаку завжди відповідає один сенс, а змістом, у свою чергу, - один денотат. Це особливо важливо для алгоритмічних мов: при машинній обробці тексту програми кожен знак має бути інтерпретований цілком певним чином.
У природних мовах знаки, що позначають зовсім різні об'єкти, можуть збігатися. Це явище називається омонімією (Рис. 2). Наприклад, у російській мові є два різні слова, що мають однакове написання: «лук». Це слова-омоніми, одне з них означає городня рослина, інше - зброя.

Рис. 2. Омонімія - збіг знаків, що позначають різні сутності


Рис. 3. Синонімія - позначення різними знаками однієї і тієї ж сутності

Ще одне явище, яке часто зустрічається як у природних, так і в штучних мовах, носить назву синонімія - коли два різних знака співвіднесені з одним і тим же денотатом (фактом, об'єктом і т.д.). 

 

Розкрийте зміст першорядних та другорядних моделюючих систем

       Першорядні моделюючі системи – це природні мови. Природні (розмовні) мови виникли історично, у процесі практичної та теоретичної діяльності людей. Природні мови називають ще національними мовами.

       Другорядними моделюючими системами є мови культури, оскільки через них людина соціалізується інформаційно, сприймає знання і впливає на навколишній світ. Другорядні моделюючі системи називають культурними кодами. Приклади другорядних моделюючих систем: релігійні тексти, вірування, ритуали, одиниці (об'єкти, твори) мистецтва. Будуються такі системи за образом природної мови, але використовуються як штучні: в певній сфері діяльності, для обміну специфічною інформацією.

 

                                     11. Охарактеризуйте структуру значення знака                           Основним компонентом знакового процесу є знак. Кожний знак має значення, тобто щось позначає. Розрізняють два основних типи значення знака:                                                                                 1) Предметне значення (денотат) знака — це предмет, що позначається цим знаком. Предметні значення різноманітні: це можуть бути окремі предмети і класи предметів, явища, процеси, властивості предметів та відношення між ними тощо.                                                                            2) Смислове значення знака — це зміст знака, який засвоюється в процесі його розуміння. Інакше кажучи, смисл знака — це сукупність суттєвих рис, властивостей, характеристик предмета, який позначається цим знаком.

Визначити предметне і смислове значення різноманітних мовних висловів зовсім не важко. Однак насправді це не так. Дуже багато непорозумінь виникає між людьми саме тому, що вони чітко не визначилися зі структурою значення мовних висловів, які вони застосовують. Така ситуація обумовлена тим, що у процесах мислення і спілкування люди застосовують мовні вислови (знаки), які є:

1) багатозначними;

2) неточними;

3) неясними.

Багатозначний мовний вислів — це вислів, який може мати різні предметні і смислові значення.

Більшість мовних висловів є багатозначними. У природній мові це явище називається омонімією. Наприклад, слово «новий» може означати «сучасний», або «наступний», або «невідомий» тощо.

Неточний мовний вислів — це вислів, предметне значення якого не можна чітко визначити (абстрактні або відносні поняття).

Прикладами неточних мовних знаків можуть бути такі вислови: «молода людина», «висока людина», «низька людина» тощо.

Неясний мовний вислів — це вислів, смислове значення якого неможливо чітко визначити.

Термін «жива істота» є точним, бо будь-хто може без особливих зусиль встановити його предметне значення, а саме — чітко визначити, чи є деякий об'єкт живим, чи ні. Однак смисл цього вислову не є цілком зрозумілим. Тому невипадково існує ціла низка визначень життя, жодне з яких не вважається бездоганним.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 180; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!