Просодика і екстралінгвістика.



· Просодика - це загальна назва ритмико-інтонаційних властивостей мови (висота, гучність голосу, його тембр).

· Екстралінгвістіка - це включення в мову пауз і різні не морфологічних явищ людини (плач, кашель, сміх, зітхання і т.д.).

Ці засоби невербальної комунікації пов'язані з голосом, характеристика якого створює образ людини, сприяє розпізнаванню його станів, виявленню психічної індивідуальності. Просодичними і екстралінгвістичними засобами регулюється потік мови, вони доповнюють і передбачають мовні висловлювання, висловлюють емоційні стани. У діловій комунікації потрібно не тільки слухати, а й чути інтонаційний лад мови. Велику інформаційну навантаження, зокрема, несе наступне.

· Сила і висота голосу. Ті, кому властиво різко міняти висоту голосу, як правило, бадьоріше, товариські, впевненіше, ніж люди, що говорять монотонно. Наприклад, такі почуття, як ентузіазм, радість, звичайно передаються високим голосом; гнів і страх - теж досить високим голосом, але в більш широкому діапазоні тональності, сили і висоти звуків; горе, печаль, втома зазвичай передаються м'яким і приглушеним голосом з пониженням інтонації до кінця кожної фрази.

· Швидкість мови. Людина говорить швидко, якщо вона схвильований, стурбований, говорить про свої особисті труднощі або хоче нас в чомусь переконати. Повільна мова частіше за все свідчить про пригнобленому стані, горе, зарозумілість чи втоми.

· Невпевненість у виборі слів. Допускаючи в мові незначні помилки, невпевнено або неправильно вибираючи слова, обриваючи фрази на півслові, люди мимоволі висловлюють почуття невпевненості в собі.

 

Порівняльний аналіз особливостей різних стилів ділового спілкування

Стиль спілкування зумовлює поведінку людини під час її взаємодії з іншими людьми. Вибір конкретного стилю спілкування визначається багатьма чинниками, зокрема: особистісними характеристиками людини, її світоглядом і статусом у суспільстві, характеристиками цього суспільства.

У сучасній літературі немає єдиного виробленого погляду на питання класифікації стилів спілкування. Узагальнюючи, можна говорити про те, що в більшості праць дослідники, орієнтуючись на готовність людини до спілкування та його спрямованість, виділяють ритуальний, маніпулятивний і гуманістичний стилі спілкування.

Ритуальний стиль спілкування спостерігається між груповими ситуаціями, й основним завданням партнерів у ньому є підтримання зв'язку із соціумом, зміцнення уявлення про себе як про члена суспільства. За такого стилю спілкування партнер – це обов'язковий атрибут для виконання ритуалу. Ритуальний стиль спілкування вимагає компетентності його учасників у кожному конкретному ритуалі, знання "правил гри". Так, наприклад, на запитання керівника "Як справи?", адресоване одному з працівників фірми після вихідних, слід відповідати на зразок "Добре" чи "Нормально", а не давати детальну відповідь. Оскільки розлога розповідь підлеглого про реальний стан справ буде порушенням меж ритуалу, до якого залучив його керівник: начальник цим ввічливим запитанням лише створює ілюзорну зацікавленість життям кожного підлеглого, тобто підкріплює зв'язки зі своєю професійною групою. Тому дуже важливо правильно оцінити ситуацію спілкування й уявити собі, як в ній поводитися. Отже, в ритуальному спілкуванні суттєвим є виконання ролі – соціальної, професійної чи міжособистісної.

Маніпулятивний стиль – такий стиль спілкування, за якого партнера розглядають як засіб досягнення зовнішньої щодо нього мети. У маніпулятивному спілкуванні комунікатор демонструє реципієнту тільки те, що допоможе досягти мети, а мети досягає той, хто краще знає партнера, краще володіє технікою спілкування, тобто той, хто виявиться кращим маніпулятором.Маніпулятивний стиль спілкування поширений в основному там, де передбачається спільна діяльність. Проте люди, які в професійній сфері часто послуговуються маніпулятивним стилем, знаються на його техніці й мають певні успіхи при його використанні, можуть зазнавати маніпулятивної деформації, тобто вважати такий стиль спілкування єдино правильним і єдино можливим. Такі люди спілкування в будь-якій сфері своєї життєдіяльності зводять до маніпуляції, що не завжди є доречним і виправданим.

З-поміж різновидів маніпулятивного спілкування у професійній та діловій сферах виокремлюють авторитарний, демократичний і ліберальний стилі спілкування.

Авторитарний стиль спілкування керівника передбачає повне підкорення підлеглих, одноосібне прийняття рішень, дотримання жорсткої дисципліни. Цей стиль спілкування мас такі позитивні характеристики, як чіткість та оперативність управління; незначний час для прийняття рішень; певна єдність управлінських дій; швидке подолання труднощів та ін. До його негативних характеристик зараховують невдоволеність працею; пригнічення ініціативи; бюрократію керівництва і под.

Керівник, який послуговується демократичним стилем спілкування залучає працівників до обговорення у прийнятті важливих для компанії рішень, дозволяє розкрити творчий потенціал працівника, заохочує ініціативу, ефективно використовує мотивацію, підтримує сприятливий психологічний клімат у колективі.

Керівник, який обрав ліберальний стиль спілкування,– це рівноправний член групи, представник трудового колективу.

Гуманістичний стиль переважно використовується в особистішому спілкуванні, яке сприяє задоволенню людської потреби в розумінні чи співчутті. Важливою особливістю гуманістичного стилю є те, що його очікуваним результатом є обопільна зміна уявлень обох партнерів, що визначається глибиною спілкування, а не тільки підтримання соціальних ролей, як у ритуальному спілкуванні, чи вплив на погляди партнера в маніпулятивному.

У гуманістичному спілкуванні партнера сприймають цілісно, без поділу на потрібні й непотрібні функції, на важливі й неважливі у певній ситуації спілкування риси.

Людина, беручи участь у різних комунікативних ситуаціях, може послуговуватися різними стилями спілкування, проте вона завжди залишається соціальною, тобто пов'язаною з життям і відносинами людей у суспільстві.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 2295; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!