Сутність спілкуванняяк процесу пізнання одне одного



Виникнення і успішний розвиток міжособистісного спілкування можливе лише в тому випадку, якщо між його учасниками існує взаєморозуміння. Те, якою мірою люди відображають почуття і риси один одного, сприймають і розуміють інших, а через них - - і самих себе, здебільшого визначає і сам процес спілкування, і стосунки, які створюються між партнерами, і способи взаємодії. Процес розуміння і пізнання людиною іншого в ході спілкування є обов'язковою складовою спілкування. Умовно цей процес називається перцептивною стороною спілкування.

Перцепція в загальнопсихологічному розумінні — це елемент цілісного процесу пізнання і суб'єктивного осмислення світу. Поняття "соціальна перцепція" відображає складний процес пізнання і розуміння людьми один одного, воно включає в себе все те, що в загальнопсихологічному плані визначається різними термінами і вивчається окремо.

Оскільки людина вступає в спілкування завжди як особистість, тому вона завжди сприймається іншими людьми як особистість. На основі зовнішньої сторони поведінки ми, за словами С.Л. Рубінштейна, ніби "читаємо" іншу людину, розшифровуємо її внутрішній світ, особливості особистості за зовнішніми проявами. Враження, що виникають при цьому, відіграють важливу роль, регулюючи процес спілкування. У ході пізнання іншої людини одночасно здійснюються й емоційна оцінка її, і спроба зрозуміти її логіку вчинків і хід мислення, а потім, уже на основі цього, побудувати стратегію своєї власної поведінки.

Таким чином, коли говорять про перцептивну сторону спілкування, то мають на увазі особливості сприйняття не фізичних, а соціальних об'єктів, до яких відносяться формування уявлення про наміри, думки, здібності, емоції установок та ін.

Процеси соціальної перцепції включають не тільки сприйняття людини людиною, а й процес сприйняття спостережної поведінки, її інтерпретацію в термінах причин поведінки і очікуваних наслідків поведінки, що сприймається; емоційну оцінку, побудову стратегії власної поведінки.

У загальному розумінні соціальна перцепція — це багатофункціональний психологічний процес сприйняття іншої людини, її зовнішніх ознак, співвіднесення їх з її особистісними характеристиками та інтерпретація й прогнозування на цій основі її вчинків.

Описаний процес соціальної перцепції М.Р. Бітянова представила у такій схемі:

· сприйняття зовнішнього вигляду і поведінки об'єкта спостереження;

· створення уявлень про психологічні особливості і стан об'єкта спостереження;

· створення уявлень про причини і наслідки поведінки;

· створення стратегії власної поведінки.

Поняття невербальної комунікації, її класифікація

Невербальну комунікацію можна визначити як взаємодія між індивідами з передачі інформації без мовних і мовних засобів: через образи, інтонації, жести, міміку і т.д. Інструментом такої комунікації є тіло людини, що володіє широким діапазоном засобів і способів передачі інформації або обміну нею. При цьому правильна інтерпретація невербальних сигналів є найважливішою умовою ефективної комунікації.

У соціально-психологічних дослідженнях розроблені різні класифікації невербальних засобів спілкування. Але, як зазначає В. А. Лабунська, які б невербальні кошти не виділялися, всі вони можуть бути зведені до кінесичних (руху тіла), просторовим (організація поведінки, міжособистісного спілкування) і до тимчасових характеристик взаємодії.

Наведемо саму загальну класифікацію невербальних засобів комунікації, яка широко використовується в сучасній літературі.

1. Кінесика:експресивно-виразні рухи (міміка, поза, жести, хода) і погляд (візуальний контакт): напрямок погляду, його тривалість, частота контакту.

2. Такесика (тактильні рухи): рукостискання, поплескування по спині або плечу, дотики, поцілунки.

3. Проксеміка (просторові рухи): дистанція, орієнтація, розміщення за столом.

4 . Просодика і екстралінгвістика: інтонація, тембр, гучність, пауза, сміх, плач, кашель, зітхання.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!