Психологічна концепція моделей спілкування Е. Берна



Теоретиком психоаналітичного напряму є відомий американський психотерапевт Ерік Берн (1902-1970).

Одна з найбільш популярних психотерапевтичних концепцій Э. Берна - трансактний аналіз, тобто аналіз взаємодій.

Американський психолог Ерік Берн створив самостійний психотерапевтичний напрям, який набув широкого поширення у всьому світі під назвою трансактний аналіз.Слово трансакція переводиться як взаємодія і, відповідно, поняття трансактний аналіз – це аналіз взаємодії, а простіше - спілкування людей.

Трансактний аналіз будується на тому, що в основі будь-яких форм неадаптивної (невідповідної, незадовільної) поведінки людини лежить певна запрограмована на рівні підсвідомість схеми взаємин і взаємодії. Ерік Берн називає ці схеми взаємин іграми, в які ми, самі того не усвідомлюючи, граємо все наше життя.

Трансактний аналіз передбачає розділення моделей взаємин (ігор) на розігрування трьох основних ролей нашого Я.Воно (наше Я) може виступати в ролі Батька, Дорослого і Дитини. Ці ролі непостійні і періодично міняються у однієї і тієї ж людини залежно від ситуації і від сприйняття їм образу і поведінки того, з ким він спілкується.

У центрі концепції Э. Берна знаходиться поняття “его-стан”.

Таких его-станів він розрізняє три: Батько, Дитина і Дорослий, які, у свою чергу, складають структуру особистості. Розглянемо кожний з цих станів.

Батько. Це інформація, отримана в дитинстві від батьків і інших авторитетних осіб, а також навчання, повчання, правила поведінки, соціальні норми, заборони, тобто інформація про те, як потрібно і як не можна поводитися в тій або іншій ситуації. З одного боку, це набір корисних, перевірених часом правив, з іншої - арсенал забобонів і упереджень. Батько може виступати в ролі Контролюючого Батька (заборони, санкції) і Батька, що Піклується (ради, підтримка, опіка). Діагностувати стан Батька можна по таких висловах, як “я винен”, “мені не можна”. До вербальних (словесних) характеристик відносяться також повчальні, оцінюючі, підтримуючі або критичні зауваження типу “завжди”, “ніколи”, “припини це”, “ні за що в світі”, “отже, запам'ятай”, “скільки разів я тобі говорив”, “я б на твоєму місці”, “милий мій”, “бідолаха”, “яка дурниця”.

Фізичними ознаками Контролюючого Батька є нахмурені брови, стиснуті губи, гойдання головою, грізний вигляд, “вказуючий перст”, постукування ногою, руки на стегнах, руки, схрещені на грудях, зітхання, погладжування іншого по голові і т.п.

Дитина. Це емоційний початок в людині, який може виявлятися в двох видах: Природна Дитина і Адаптована Дитина.

Природна Дитина. Це властиві дитині межі: довірливість, ніжність, безпосередність, цікавість, творча захопленість, винахідливість. Завдяки цим рисам Природна Дитина набуває великої цінності незалежно від віку: він додає людині чарівливість і теплоту. Разом з тим Природна Дитина не тільки приваблива, але і капризна, образлива, легковажнийн, поблажливий до себе, егоцентричний, упертий і агресивний.

Адаптована Дитина. Це та частина особи, яка, бажаючи бути прийнятою батьками і боячись їх відкидання, не дозволяє собі поведінки, не відповідної очікуванням і вимогам батьків. Для Адаптованої Дитини характерні підвищена конформність, невпевненість, особливо при спілкуванні із значущими особами, боязкість, соромливість. Різновидом Адаптованої Дитини є Бунтуюча (проти Батька) Дитина, що іраціонально заперечлива авторитети, норми, порушує дисципліну.

У трансактному аналізі Дитина діагностується на підставі висловів, що виражають відчуття, бажання, побоювання: “я хочу”, “я не хочу”, “мене злить”, “я ненавиджу”, “мені все одно”, “яке мені справа”. До невербальних характеристик відносяться тремтячі губи, сльози, надутий вигляд, опущений погляд, пхикаючий голос, знизування плечима, розмахування руками, емоційний вираз захоплення.

Дорослий, або доросле “Я”. Це стан, що утілює об'єктивну, розсудливу і разом з тим емпатічеськую, доброзичливу частину особистості.

Якщо Батько - це викладена концепція життя, а Дитина - концепція життя через відчуття, то Дорослий - це концепція життя через мислення, заснована на збиранні і обробці інформації. Дорослому Я-состоянію відповідає фрейдівське “Я” (Его).


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 688; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!