Освоєння південних територій Подніпров’я, Побужжя, Подністров’я. Передумови виникнення козацтва



Одним із засобів господарського освоєння Нижнього Подніпров’я був чумацький промисел. Подорожі чумаків були небезпечними, зокрема на "дикому" просторі між запорозькими землями і Перекопом. На Перекопі чумаки вже користувалися правами купців і могли почувати себе безпечніше. І все ж таки, попри всю напруженість відносин, українсько-татарська торгівля розвивалася.

Міграція чужоземців по наших степах або їх тут перебування не сприяли заселенню степової частини України і призвели до утворення своєрідної зони відчуження, яка у XV ст. отримала назву "Дикого Поля", а в сучасній науковій літературі – "Великого степового кордону України". Південний край цієї зони проходив по Причорноморських степах, а північний періодично зазнавав змін залежно від співвідношення сил. Так, після здобуття ханом Батиєм Києва (1240 р.) північний передній край Великого кордону став проходити південніше цього міста, а в XIV ст. під натиском литовсько-українських військ – відсунувся (на Правобережжі) аж до Чорного моря.

Після захоплення Османською імперією наприкінці XV ст. Кримського ханства та територій у нижній частині Дніпра, Дністра та Дунаю, а також вторгнення в середині XVI ст. в Причорноморські степи Ногайської орди, яка прийняла протекторат Криму, передній (північний) край Великого кордону відкотився на Правобережжі до р.Рось (Черкащина), а на Лівобережжі до р.Ворскла (Полтавщина). Зона Великого кордону на цей час включала південні регіони сучасних Черкаської та Вінницької областей, повністю Кіровоградську, Дніпропетровську, Миколаївську і Херсонську та частково Одеську й Запорізьку області.

Із змінами кордону рухались відповідно українці і татари, тому дуже часто вони опинялись на чужій території. Так, коли зона кордону пересунулась до Причорномор'я, там поселилися українці, а коли передній край кордону пересунувся на північ, вони опинилися на турецькій (татарській) території. Те ж саме відбувалося і з татарським населенням. Але, незважаючи на наявність різних релігій, мов і звичаїв, між українцями і татарами існувало певне взаєморозуміння, яке проявилось у спільному господарському використанні території Великого кордону. Про те, як сприймалася зона Великого кордону у свідомості українців і татар, свідчать слова одного з кримських ханів, висловлені у листі до великого князя литовського (початок XVI ст.): "То земля не моя і не твоя, лишень Богова".

Опинившись на Великому кордоні – між кочівництвом і осілістю, між слов'янами-християнами і мусульманами, між культурами Сходу і Заходу – українці і татари як сусіди виявилися, за визначенням Я. Дашкевича, дуже місткими етносами для запозичення чужоземних елементів в усіх сферах життя, не втрачаючи при цьому своєї національної суті. Так, кочовий спосіб життя був типовим для південного та південно-східного прикордоння. Але під впливом українців на південній частині Великого кордону з'явилися татарські та калмицькі постійні зимівники і села. І навпаки, на його північній частині, в українців, під впливом кочівництва з'явилися вівчарство, тваринництво, конярство. Функціональними мовами з обох боків кордону були українська і татарська. Українською мовою володіли турецькі урядовці, кримські хани (залишилися листи і ярлики кримських ханів XV – першої половини XVI ст., написані українською мовою), а також рядові татари, що контактували з українцями. Татарською мовою володіла частина українського населення прикордоння, зокрема рядове козацтво, а також козацька еліта (Б.Хмельницький, П. Дорошенко, значна частина полковників та ін.).

Великий вплив на українське та польське середовище того часу мала східна мода, бо, незалежно від воєнного становища на Великому кордоні, через Україну з Туреччини, Ірану, Індії та Єгипту прибували в Європу торговельні каравани з тканинами, одягом, парфумерією та іншими предметами туалету. За східними взірцями на Україні засновувалися мануфактури, а також використовувався досвід турецького фортечного будівництва. У домашньому побуті українці запозичили низку східних страв і напоїв, зокрема каву, шербет, халву тощо, а також деякі побутові ритуали.

Спираючись на воєнну силу, українське козацтво у другій половині XVI ст. здійснює колонізацію значної території Великого кордону шляхом утворення кошових осередків у районах інтенсивних промислів: на р. Самара з форпостом Самарчук (сучасне м. Новомосковськ Дніпропетровської обл.), на р. Кальміус при впадінні її в Азовське море (район сучасного м. Маріуполь Донецької обл.), на р. Інгулець при впадінні її в р.Дніпро – в урочищі Перевізка (район сучасного м. Херсон) та на р. Південний Буг при впадінні в неї р. Синюха – в урочищі Запорозький гард (район сучасного м. Первомайськ Миколаївської обл.), на островах Великого Лугу (сучасна територія Нікопольського району Дніпропетровської обл.), а також на перевозі Переволочна – біля впадіння в Дніпро з правого берега Омельника II, а з лівого – р. Ворскла (біля сучасного с. Мишурин Ріг Дніпропетровської обл.).

Отже, наприкінці XVI ст. на Великому кордоні відбулися помітні зміни, які характеризуються вступом козацтва на шлях створення на Низу Дніпра нових його організаційних структур, що мало змінити співвідношення сторін на користь їх збалансованості.

  Самостійна робота по темі 4

1.  Поява українських земель на картах Європи та світу.

2. Оформлення української етнічної території.

3. Проблема локалізації битви на Синіх Водах.

4. Виникнення козацтва. Фізико-географічна характеристика земель козацтва.

Завдання на контурній карті: позначте на карті перші Запорозькі Січі, область реєстрового козацтва, Муравський та Гардовий або Королівський шляхи за описом Д.Яворницького.

 

Література:

1.Френсіс Дворнік. Слов’яни в Європейській історії та цивілізації. – К., 2000 // http://litopys.org.ua/dvornik/dv26.htm

2.Вавричин М., Дашкевич Я., Кришталович У. Україна на стародавніх картах. Кінець ХV – перша половина ХVІІ ст. – К., 2004.

3.Дашкевич Я.Р. Україна на картах ХІV – ХV ст.: Стан і проблематика досліджень // Історико-географічне вивчення природних та соціально-економічних процесів на Україні. – К., 1988.

4.Голобуцький В. Запорозьке козацтво. – К., 1994.

5.Петрунь Ф. Східня межа Великого Князівства Литовського в 30-х роках ХV сторіччя // http://litopys.org.ua/rizne/petrun/htm

6.Русина О. Етнополітична термінологія ХІV – ХVІ ст. //Україна під татарами та Литвою. – К., 1998.

7.Трубчанінов С.В. Історична географія України. Навчальний посібник. – Кам’янець-Подільський, 2003.

8. Формування західної межі української етнічної території// Історія української культури. – К., 2003. – Т.2. – С.

9.Черкас Б. Битва на Синіх Водах. Як Україна звільнилася від Золотої Орди// http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/12/30/66894/.

10. Чорний О.В. Історична географія про локалізацію битви на Синіх Водах// Синьоводська битва 1362 року в контексті середньовічної історії Східної Європи: Мат-ли міжнар. наукової конференції. – Кіровоград, 2012. – С.

11. Яворницький Д.І. “История запорожских козаков”. – К., 1991. – Т.1.http://ss4u.forum2x2.ru/t741-topic

Методичні рекомендації та контрольні запитання:

Охарактеризуйте появу України на європейській карті (ульмські видання „Географії” Птоломея, карти Ніколи Кузанського, Гійома де Боплана) з допомогою матеріалів електронної папки. Коли вперше з’явились окремі назви українських земель? Доповніть цитату: «Для карт території України XVI ст. характерним було зображення гіпотетичного _______________між Поділлям і Волинню, яке зникло з карт лише у середині XVII ст.». Коли з'являються перші друковані вітчизняні карти? Що сприяло появі українських земель на європейських картах? Ознайомтесь із картами з книги Ф.Дворніка. Чому на картах окремо позначені Поділля і Україна?

Для підготовки другого питання уважно прочитайте матеріали про західну і східну межі української етнічної території та дайте відповіді: 1. Які джерела використовуються для визначення меж? 2. Яка етнічна назва є визначальною для визначення західної межі? 3. Чи була Буковина українською в середині XVII ст.?

Аналізуючи проблему входження Поділля до складу Великого князівства Литовського в другій половині 14 століття, історик Дмитро Ващук зазначив: «Синьоводська битва здавна привертала до себе увагу дослідників. Незважаючи на велику кількість наукових праць, достеменно не встановлено час битви, її місце і чи взагалі вона була». Це проблемне питання опрацюйте за науковою розвідкою О.Чорного та ознайомтесь із матеріалами Б.Черкаса. Чому ймовірним місцем битви визначається саме Торговиця Новоархангельського району на Кіровоградщині?

Визначте причини виникнення козацтва. Законспектуйте опис запорозьких земель за книгою Д.Яворницького (визначення меж запорізьких земель – 1576 – 1705 рр., розділ „Гидрография, топография и климат Запорожского края”). Дайте відповіді на питання: Як називався найбільший і найстрашніший з усіх дніпровських порогів? Які річки утворювали природні кордони запорізьких володінь? Скільки островів налічувалося на всьому Дніпрі в межах земель запорізьких козаків? Доповніть інформацію: «З кількох приток ріки Бугу з лівого боку найвідомішими були…». Що Яворницький називає характерними явищами запорозьких степів? Вставте пропущені слова «…. служили межею між вольностями запорізьких та володіннями українських козаків». Про який шлях йдеться: «повз Умань на Торговицю, через річку Синюху й звідси в межі вольностей запорізьких козаків, через річки Вільшанку, Кільтінь, уздовж Малої Висі на Велику Виську, над верхів'ями Костуватої й Бобринця, потім вододілом між Ташликом і Мертвоводом до гирла самого Ташлика, до Бугу, врешті за Буг до шляху Керван-Іол, тобто Караванної дороги»? 

Тести та контрольні питання до теми 4

1. У складі Золотої Орди на правах васальних територій українські князівства перебували з 1240 р. до

А) 1340 р.; Б) 1362 р.; В) 1380 р.

2. Коли почався перший етап литовської експансії на українські землі

А) 1321 р.; Б) 1340 р.; В) 1362 р.

3. Найбільші обшири освоєних українських земель були приєднані до ВКЛ за князя:

А) Гедиміна; Б) Ольгердта; В) Вітовта.

4. Кордони ВКЛ простяглись до берегів Чорного моря за князя:

А) Гедиміна; Б) Ольгердта; В) Вітовта.

5. Коли у межиріччі Нижнього Дунаю та Дністра виникло Молдавське князівство:

А) 1359 р.; Б) 1399 р.; В) 1407 р.

6. Битва литовців з монголо-татарами на р.Ворсклі відбулась

А) 1359 р.; Б) 1399 р.; В) 1407 р.

7. Яку державу характеризує наступне твердження: «Кожен регіон (“земля”) фактично являв собою воєнний округ, на чолі знаходився великокнязівський намісник або воєвода»:

А) Золоту Орду; Б) Велике князівство Литовське; В) Польське королівство.

8. Завдяки яким князям було освоєне Поділля:

А) Ольговичам; Б) Ольгердовичам; В) Коріатовичам.

9. Значне за розмірами, багатогалузеве, орієнтоване на ринок шляхетське господарство:

А) маєток; Б) фільварок; В) зимівник

10. У ХVІ ст. одним з основних товарів експорту в Західну Європу стає:

А) сіль; Б) пшениця; В) худоба

11. Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання.

«Після смерті Вітовта, Ягайло у 1431 р. розпочав воєнні дії проти Литви. Чергове протистояння закінчилося перемир'ям, за яким західна частина земель відходила до Польщі, а східна залишалася під контролем Литви». Якою цифрою на карті позначено землі, які відійшли до Польщі?

А) 1; Б) 2; В) 3; Г) 4.

12. Укажіть державу, у складі якої до середини XVI ст. перебували Волинь, Підляшшя, Київщина, Східне Поділля:

А) Велике князівство Литовське;

Б)      Угорське королівство;

В)      Польське королівство;   

Г)      Молдавське князівство.

13. Наприкінці XV - середині XVI ст. північна межа Великого кордону на Правобережжі проходила по річці

А) Синюха; Б) Рось; В) Тетерів; Г) Прип’ять.

14. Внаслідок перемоги 1362 року на Синіх Водах князя Ольгерда до Великого князівства Литовського було приєднано:

А) Київщину,Переяславщину,Поділля; Б) Берестейщину,Чернігівщину, Смоленщину; В) Посейм’я,Туровщину,Волинь; Г) Сіверщину, Болохівщину.

15. У першій половині ХVІ ст. у Галичині, Волині, Поділлі виникли

А) православні монастирі; Б) фільварки; В) ярмарки.

16. Під якою назвою найчастіше зустрічаємо Україну на картах ХV – ХVI ст.:

       А) Скіфія; Б) Сарматія; В) Рутенія

17. Одним із наслідків укладання Люблінської унії стало

А     відновлення удільних князівств на українських землях.

Б     збереження литовського сейму та руської мови в діловодстві.

В     входження українських земель до складу Польського королівства.

Г     скасування Литовських статутів і впровадження польського судочинства

18. Дніпровські плавні, розташовані нижче о.Хортиця, що були осередком козацьких промислів і символів вольності запорожців, мають назву

А) Великий Луг; Б) Дніпровий Низ; В) Кам’яний Затон; Г) Дике Поле.

19. Міграція чужоземців по наших степах не сприяла заселенню степової частини України і призвела до утворення своєрідної зони відчуження, яка у XV ст. отримала назву

А) «Дикого Поля»; Б) «Золотої Орди»; В) «Запорізької Січі»

20. Що сприяло освоєнню українцями земель Лівобережжя у ХVI ст.:

А) перемога над монголо-татарами; Б) поширення магнатського землеволодіння після Люблінської унії; В) посилення влади Великого князівства Литовського.

21. Що сприяло появі українських земель на європейських картах?

22. Що Яворницький називає характерними явищами запорозьких степів?

23. Доповніть цитату: «Для карт території України XVI ст. характерним було зображення гіпотетичного _______________між Поділлям і Волинню, яке зникло з карт лише у середині XVII ст.»

24. Коли з'являються перші друковані вітчизняні карти?

25. Чому на картах Ф.Дворніка окремо позначені Поділля і Україна?

26. Які джерела використовуються для визначення меж української етнічної території?

27. Яка етнічна назва є визначальною для визначення західної межі української етнічної території?

28. Чи була Буковина українською в середині XVI ст.?

29. Визначте причини виникнення козацтва.

30. Як називався найбільший і найстрашніший з усіх дніпровських порогів?

31. Які річки утворювали природні кордони запорізьких володінь?

32. Скільки островів налічувалося на всьому Дніпрі в межах земель запорізьких козаків?

33. Доповніть інформацію: «З кількох приток ріки Бугу з лівого боку найвідомішими були…».

34. Про який шлях йдеться: «повз Умань на Торговицю, через річку Синюху й звідси в межі вольностей запорізьких козаків, через річки Вільшанку, Кільтінь, уздовж Малої Висі на Велику Виську, над верхів'ями Костуватої й Бобринця, потім вододілом між Ташликом і Мертвоводом до гирла самого Ташлика, до Бугу, врешті за Буг до шляху Керван-Іол, тобто Караванної дороги»?

35. Вставте пропущені слова «…. служили межею між вольностями запорізьких та володіннями українських козаків».

 

36. Поясніть історичну карту: які держави зображені, орієнтовні дати періоду тощо.

37. Поясніть картосхему. Що позначено цифрами?

38. Позначте на контурній карті назви місцевостей, пов’язаних з формуванням козацтва та місцезнаходження Запорізької Січі у ХVІ ст.

39. Складіть картосхему зовнішніх економічних зв’язків українських земель у ХV – ХVІ ст.

40. Позначте на контурній карті усі необхідні значки для історичної карти 1569 р.

 

      ТЕМА 5. Історична географія України ХVіі – ХVІіі ст.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 901; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!