Міграційні процеси в Україні та залюднення степу у другій половині XVII - на початку XVIII ст.



Визвольна війна українського народу стала поворотним пунктом як у політичному, так і соціально-економічному розвитку України. Антифеодальна боротьба селянства призвела до ліквідації магнатського і шляхетського землеволодіння, масового покозачення селян. Більша частина земель, які належали польським магнатам і шляхті, перейшла до рук козаків, селян і міщан.

Ослаблення феодального гніту стимулювало ріст підприємливості та мобільність населення. Воно отримало більше свободи у виборі занять, місця проживання і т. ін. Все це посилювало міграційні процеси в межах України, тим більше що в ході Визвольної війни основна частина її території склала єдине ціле. Цей стан закріплював універсал Богдана Хмельницького від 15 січня 1655 р., яким визначалась територія Української козацької держави.

Об'єднання більшості українських земель в єдине ціле, без сумніву, сприяло переходу населення з густіше заселених територій на менш освоєні. Політична боротьба в Україні після смерті Б. Хмельницького, поділ території згідно з Андрусівським договором (1667 р.) між Росією та Польщею не лише посилили, але й ускладнили міграційні процеси. Незважаючи на це, масові переходи населення в основному відбувалися, як і в попередній період, з заходу на схід та з півночі на південь, що сприяло подальшому заселенню не тільки Слобожанщини, але й запорозьких земель, особливо їх північних окраїн. Тому не дивно, що вже в середині XVII ст. на південь від Тясьмину, Висі, на схід від Синюхи вихідцями з Поділля й Волині було закладено ряд нових поселень. До цього часу відносяться згадки про такі поселення: Трисяги, Ольховате, Глинськ, Цибулів, Нестерівка, Стецівка, Петроострів, Андрусівка, Табурище та ін. Біля Кодаку поселили берегову охорону та слободу лоцманів (1656 р.), що набиралися з охочих козаків.

Під прикриттям Січі у другій половині XVII ст., здебільшого в 50-60-х рр., появилося чимало зимівників, мешканці яких розводили худобу, бджіл, займалися рибальством, полюванням та іншими промислами. Окремі відомості про час заснування поселень на захід від Дніпра свідчать, що найбільш активно заселялися території поблизу Дніпра. Втікачі з Поділля, Волині й Київщини віддавали перевагу більш близьким до місць виходу територіям запорозьких земель. При заглибленні в степи вони здебільшого притримувалися Дніпра. Відновлення польським урядом у 1684 р. реєстрового козацтва на Правобережжі значно пожвавило заселення земель, спустошених під час війни за Чигирин в 1677-1679 рр. Певний вплив на прискорення заселення західних окраїн запорозьких земель мала передача згідно з Журавневським договором (1676 р.) Поділля під владу Туреччини. Після цього більшість українського населення з Поділля подалася на

схід. Частина переселенців осіла в межах західних окраїн Запорожжя. Очевидно, завдяки цьому запорожцям вдалося збудувати й укріпити містечко Орлів при впадінні в Буг р. Синюхи (нині Первомайськ Миколаївської області).

Однак політична нестабільність в Україні не завжди сприяла закріпленню населення на нових місцях. Інколи воно, відсидівши пільгові роки ("слободи"), покидало уже насиджені місця й переселялося на нові. Здебільшого йшло на Лівобережжя, де з приходом на гетьманство І. Самойловича політична ситуація дещо стабілізувалася, а феодальний гніт в порівнянні з Правобережжям був слабшим. У той же час спостерігається і зворотній процес переходу населення з Лівобережжя, в тому числі й Гетьманщини на Правобережжя, зокрема на українські землі, які згідно з Журавненським договором відійшли до молдавського господаря І. Дуки. Здебільшого на Правобережжя поверталися ті, хто був насильно переведений в 70-х рр. прихильниками Самойловича на Гетьманщину. Між іншим, політична боротьба в Україні після смерті Б.Хмельницького часто була причиною насильницького переведення населення з Правобережжя на Лівобережжя і навпаки. За таких обставин у пошуках більш сприятливих умов господарювання населення переходило на територію Запорожжя.

Невдачі козацько-селянського війська у Визвольній війні та повернення польської шляхти в Україну після Білоцерківського договору стали поштовхом до масових переселень з Правобережної України на Лівобережну та в межі Росії. Передбачаючи це, царський уряд уже в липні 1651 р. розіслав воєводам прикордонних з Україною міст грамоти, в яких визначався порядок прийняття та влаштування "черкас". Головними районами їх розселення називалися міста Коротояк, Воронеж, Козлов. У грамотах також зазначалося, що, коли переселенці будуть приходити великими групами, то їх слід направляти "степами" аж до Волги. Таким чином, для поселення українських біженців царський уряд відводив слабозаселені південні райони, аж до самої Волги. Однак основна маса переселенців у другій половині XVII – на початку XVIII ст. оселилася в межиріччі Сіверського Дінця та Дону. Завдяки їм на південно-західній окраїні Росії виникло українське козацьке поселення, за яким закріпилася назва Слобідської України.

Ріст чисельності населення Лівобережної та Слобідської України сприяв його подальшому просуванню на південь і заселенню території між Ворсклою та Оріллю. Після 1660 р. у межах Полтавського полку на новоосвоєних землях виникають Старо- і Новосанжарівська, Белицька, Сокільська, Кішенська та Переволочанська сотні. Особливо активно заселялася ця територія у другій половині 70-х років за рахунок вихідців із Поділля.

У цілому міграція населення в Україні у другій половині XVII ст. сприяла здебільшого освоєнню південних районів Лівобережної України, Слобожанщини і лише частково Запорожжя. В межах останнього поселенців найбільше приваблювала Самара. Найбільш помітний приріст населення в межах Самарии припадає на 1677-1678 рр., коли сюди переселилася велика кількість православного населення з Правобережжя. Воно не знесло знущань польських феодалів, котрі стали повертатися на землі, які за умовами Андрусівського перемир'я відійшли до Польщі. На Самару переселилася й частина козаків, що втекли з-під Черкас, Канева й Чигирина під час їх сплюндрування в роки війни за Чигирин.

Зруйнування Старої Січі, численних поселень у Подніпров'ї військами полковника Яковлєва, перехід запорожців під протекторат кримського хана спричинилися до вилюднення значної частини Запорожжя.

Отже, оцінюючи заселення Степової України у другій половині XVII – на початку XVIII ст., можна констатувати, що, крім постійних поселень – укріплених міст, острогів, збудованих у північній частині регіону, за цей час на його території з'явилося чимало хуторів (зимівників), слобід, розкиданих по всій території Війська Запорозького. Однак внаслідок розгрому повстання Булавіна та розорення Січі багато з них були зруйновані, що поруч із зовнішніми факторами спричинило скорочення чисельності населення в регіоні наприкінці першого - у другому десятиріччях XVIII ст.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 277; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!