Проблема індоєвропейської прабатьківщини. Епоха бронзи на території України



У XVIII ст. європейські лінгвісти звернули увагу на той факт, що ряд слів у мовах народів величезної території від Індії до Західної Європи мають спільну граматичну будову. Основоположником наукових досліджень був німецький вчений Ф. Бопп та датський Р. Раск (поч. XIX ст.). Була висунута теорія про те, що етнічні спільності зі спільними рисами у мовах належали в древності до однієї індоєвропейської спільності, а індійські та іранські арії були частиною великого стародавнього масиву племен цієї спільності. Спорідненість між індоєвропей-ськими мовами виявляється у спільності їх граматичної будови. Найбільша спорідненість спостерігається між індійською, іранською, слов'янською, балтійською, германською, романською і кельтською групами мов. На думку вчених, мови згаданих стародавніх племен походять від однієї прамови, а етнічні групи, що говорили на ній, походять з однієї індоєвропейської прабатьківщини, де вони знаходилися ще до розпаду їх мовної спільності. На думку археолога А. Я. Брюсова, процес розпаду цієї спільності відбувся у V-IV тис. до н.е. внаслідок розселення племен зі своєї прабатьківщини.

Стосовно області, з якої почалося розселення індоєвропейців, в науковому світі немає єдиної думки. Зокрема, археолог Д.А.Крайнев вважає цією областю лісові простори між ріками Вісла і Дніпро. Територію первісного розселення індоєвропейців лігнвісти Т.Гамкралідзе і В.Іванов окреслюють Східною Анталією (провінція в Малій Азії), Південним Кавказом та Північною Месопотамією. Г.Чайлд, Г.М.Бонград-Левін та Е.А.Грантовський локалізують прабатьківщину індо-європейців на території, яка простяглася від Нижнього Дніпра до Уралу. На думку Ю.Шилова, до складу індоєвропейської прабатьківщини входили частина Малої Азії, західне українське Причорномор'я, а в Україні індоєвропейцями були неолі-тичні землеробські племена буго-дністровської (між Південним Бугом і Дністром) та сурсько-дніпровської (на Дніпрі) культур V-IV тис. до н.е. Серед сучасних українських вчених теорію індоєвропейської прабатьківщини між Рейном на заході, Сіверським Дінцем на сході, Балтією на півночі та Карпатами на півдні пропагує Л. Залізняк.

 

 

На сучасному рівні розвитку історичної науки локалізація прабатьківщини індоєвропейців конкретно не визначена. Але на основі лінгвістичних та археологіч-них джерел можна стверджувати, що індоєвропейські племена знаходилися в степах України. З цього приводу викликає інтерес історія племен, пам'ятки яких мають назву "ямна культура" або "ямна культурно-історична область". Вивчення цієї унікальної культури почалося в кінці XIX ст., але до цього часу в її історії є ще ряд "білих плям". Культура отримала свою умовну назву від поховального обряду племен: своїх небіжчиків вони хоронили в простих ґрунтових ямах під курганними насипами. Скотарські племена культури заселили величезну територію від Уралу до Дунаю. В степи України вони прийшли в першій половині III тис. до н.е. і жили тут до XIX ст. до н.е.

Можливо, ямна культура являється тим підґрунтям, на якому виросла і розвинулась індоєвропейська мовна спільність. На користь такої гіпотези чи припу-щення є ряд аргументів. По-перше, відносно єдина культура племен на величезній території. Звичайно, абсолютно єдиною вона не могла бути, відмінності між вели-кими регіонами масиву культури пояснюються рядом причин. Зокрема, у Поволжі племена ямної культури займалися лише скотарством, на бідних травою пасови-щах переважала лише дрібна рогата худоба, а в степах України у їх стаді перева-жала велика рогата худоба, коні. Тут вони займалися ще й землеробством. Основні відмінності між регіонами залежали переважно від того, з яким етносом змішувалися "ямники", в якій мірі відбувалися процеси при цьому, в якій мірі вони засвоювали культуру туземців.

За доби бронзи в Полісся, на Волинь та Поділля з заходу прокотилися хвилі індоєвропейських племен: культури кулястих амфор, шнурової кераміки, тшине-цько-комарівської. До речі, від останньої деякі дослідники виводять слов’янство.

Південно-західні впливи на територію України відчувалися в бронзову добу і особливо посилилися у І тис. до н.е., коли, починаючи з VІІ ст. до н.е., на північному узбережжі Чорного моря були засновані колонії греків.

Бронзовий вік інколи називають добою “першого Великого переселення народів”, оскільки саме тоді почала складатися етнічна карта Європи з характерними для неї мовними колективами та протоетнічними спільнотами. на зламі ІІІ-ІІ тис. до н.е. на місці трипільських поселень лісостепової частини вперше фіксуються пам’ятки так званої культури шнурової кераміки, інакше – бойових сокир (назва походить від характерного орнаменту на посуді, що робився перевитим шнуром, або від клиновидних сокирок з просверленим отвором). Пам’ятки племен шнурової кераміки синхронно фіксуються у багатьох регіонах сучасної Німеччини, починаючи від р.Рейну, у Південній Скандинавії, Польщі, на балтійському узбережжі, в нинішній Білорусі. Згідно з думкою лінгвістів, географіч-ний обшар їх розселення в загальних рисах збігався з ареалом побутування так званих північноіндоєвропейських діалектів, які вважаються попередниками герман-ських, балтійських і слов’янських мов. Таким чином, носії культури шнурової кераміки, найвірогідніше, були прямими предками слов’ян (центральна і південна зони розселення), балтів (північно-східна зона) та германців (північна і західна зони).

Семінарське заняття по темі 2.

План

1. Трипільська культура на теренах України.

2. Кіммерійці, скіфи, сармати. Геродотова Скіфія.

3. Проблема слов’янської прабатьківщини.

Завдання на контурних картах: нанесіть на одну контурну карту різними кольорами ареали поширення трипільської культури (із указанням вектору поширення міграції), розселення племен кіммерійців, скіфів та сарматів, зону слов’янської прабатьківщини за однією із теорій.

Джерела:

Геродот. Історії в дев'яти книгах. К.: Наукова думка, 1993. - С.: 180-228.

Література:

1. Трубчанінов С.В. Історична географія України. Навчальний посібник. – Кам’янець-Подільський, 2003.

2. Давня історія України. – В 2 кн. – Кн. 1. – К., 1994.

3. Багалій Д.І. Нарис історії України. Доба натурального господарства. – К., 1994.

4. Баран В.Д., Козак Д.Н., Терпиловський Р.В. Походження слов’ян. – К., 1991.

5. Бунятян К. На світанку історії [Україна крізь віки. – Т.1]. – К., 1998.

6. Винокур О., Трубчанінов С. Давня і середньовічна історія України. – К., 1996.

7. Залізняк Л.Л. Від склавинів до української нації// http://www.geocities.com/ua_

ukraine/ukr080.html

8. Корвін-Піотровський О. Трипільська культура на теренах України./Україна в ІІІ тисячолітті.Традиції. Інновації. Інвестиції. – К., 2008

9. Феномен трипільсько-кукутенської культурно-історичної спільності. Етнічні аспекти проблеми // Етнічна історія України. – К., 2000.

10. Морозов А.Г. Анти: З історії східнослов’янських племен ІІІ – УІІ ст.. н.е. – Вінниця,2004.

11. Атлас з історії України. 7 клас.

Методичні рекомендації

Серед спеціалістів (а останнім часом, зі зростанням інтересу до Трипільської культури - і серед дуже широких верств неспеціалістів) точаться дискусії з таких питань: Чи є "трипільці" автохтонними жителями території України, чи прийшли в результаті міграції? Чи є підстави вважати "трипільців" безпосередньо праукраїнцями? Чи всі представники трипільської культури були асимільовані іншими культурами на території України, чи (принаймні частково) мігрували, заснувавши інші цивілізації? Спробуйте дати аргументовані відповіді на ці питання, а також охарактеризуйте етапи заселення носіями трипільської культури теренів України. Як відбувалась взаємодія трипільського населення з природним середовищем?

Друге питання плану присвячене історико-географічному аналізу іраномовних племен на території України в І тис. до н.е. Вам необхідно пояснити причини розселення цих племен у степах Причорномор’я. Законспектуйте собі цитати з історико-географічного опису Геродота: про походження скіфів, опис Великої Скіфії, характеристику річок.

В історичній науці однією з центральних є проблема походження народу (етногенез). Її вирішення дає змогу з'ясувати ареал зародження етносу, джерела його культури, мови, особливості свідомості. Тобто саме ті глибинні чинники, без яких неможливо уявити рух народу в просторі та часі. Визначення місця історичної прабатьківщини слов'ян — перша ланка в процесі відновлення родоводу української нації, ключ до розуміння вітчизняної історії. Проаналізуйте різні теорії щодо визначення прабатьківщини, звертаючи увагу на аргументи та джерела, які використовували автори (Баран В.Д., Козак Д.Н., Терпиловський Р.В.).

 

  Самостійна робота по темі 2

1. Археологічні карти первісного суспільства.

2. Напрямки колонізаційного руху Давньої Греції: чорноморський аспект

3. Східногерманські племена готів у ІІ – ІV ст. в степах Причорномор’я. Гуни та авари.

Завдання на контурних картах: нанесіть на контурну карту умовні кордони «держави Германаріха», локалізацію племен антів, склавинів, аварів, напрям руху гунів.

Література:

1. Трубчанінов С.В. Історична географія України. Навчальний посібник. – Кам’янець-Подільський, 2003.

2. Бунятян К. Давнє населення України. – К., 1999

3. Античные государства Северного Причерноморья. – М., 1984.

4. Вахонєєв В. Становлення грецьких апойкій у районі Боспору Кіммерійського: історіографічний огляд// Волинські історичні записки. – Луцьк, 2009. – вип.2. http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Viz/2009_2/Vahoneev_2.pdf

5. Войтович Л. Готи на землях нинішньої України// Археологічні дослідження Львівського університету. – 2008. – Вип. 11. – С.35 – 64.

6. Давня історія України. – В 3 кн. – Кн.1. – К., 2003.

7. Зубар В.М. Античний світ Північного Причорномор’я. – К., 1999.

8. Крижицький С. Античні держави Північного Причорномор’я [Україна крізь віки. – Т.2]. – К., 1998.

9. Ольговський С.Я. Античні держави Північного Причорномор’я. – К., 2007.

10. Петрук В. Україна і море сьогодні й у часи Геродота // Українознавство. 2003. Календар-щорічник. 

11. Сіцінський Ю.А. Археологічна карта Подільської губернії / www.tovtry.kr.km.ua/ru/ history/secinski/allbook.html

 

Методичні рекомендації та контрольні запитання:

Археологі́чні карти — географічні карти, на яких схематично позначені місця відкриття археологічних пам'яток (городища, селища, стоянки, житла, кургани, могильники, поховання, скарби, знахідки поодиноких речей тощо). Археологічні карти складаються за ознаками території (країни, області), археологічних культур, районів їх поширення та археологічних періодів. До археологічної карти додається пояснювальний текст з ілюстраціями. Серед археологічних карт України найвідомішими є «Археологічна карта Подільської губернії» Є. Сіцінського («Праці XI Археологічного з'їзду в Києві», т. 1. М., 1901), «Археологічна карта Причорномор'я Української РСР» Т. В. Фабріціус (в. 1. К., 1951) та ін. Опрацюйте матеріал „Археологічної карти Подільської губернії” Ю.Сіцінського. Як можна створити карту за цим матеріалом? Хто у нашому краю здійснив спробу створення археологічної карти?

Визначте основні напрямки Великої грецької колонізації. Охарактеризуйте основні міста-колонії на території Північного Причорномор’я: місцерозташування, специфіку господарства, державного устрою. Поясніть поняття «апойкія» за працею Вахонєєва В.

По третьому питанню плану необхідно уяснити послідовність переміщень етнічних конгломератів у першій пол. І тис. н.е. За пропонованими матеріалами складіть розгорнутий план-конспект або таблицю. Дайте характеристику черняхівської культури та вкажіть її локальні варіанти.

Тести та контрольні питання до теми 2

1. Яку назву має природно-кліматичний період, що тривав з 1 млн до 10 тисяч років тому:

а) пліоцен; б) плейстоцен; в) голоцен.

2. Коли почався наступ льодовика на європейський континет

а) 500 тис. років тому; б) 250 тис. років тому; в) 80 тис. років тому.

3. Коли на території України площа криги досягла максимуму

а) 300 – 240 тис. років тому; б) 250 – 100 тис. років тому; в) 80 – 45 тис. років тому

4. Останній пік похолодання на території України настав

а) 250 тис. років тому; б) 100 тис. років тому; в) 20 тис. років тому.

5. У період потепління 300-240 тис. років тому розвинувся т.зв.

             а) хазарський фауністичний комплекс; б) половецький кліматичний оптимум;

             в) печенізький гляціал.

6. Заселення території України в нижньому і середньому палеоліті було

а) рівномірним і мало характер послідовного розміщення;

б) переривчастим і мало характер множинних притоків і відтоків населення;

в) послідовним і мало характер масової міграції із Заходу на Схід

7. Масова міграція людей сучасного вигляду на території Європи мала місце близько

а) 30 тис. років тому; б) 35 тис. років тому; в) 40 тис. років тому

8. У якій господарській зоні пізнього палеоліту переважаючим заняттям первісної людини було полювання на мамонта:

а) Подніпров’я; б) Степ; в) Подністров’я.

9. Який новий ареал мезолітичного населення утворився у заново сформованих природно-ландшафтних зонах:

а) південний; б) лісостеповий; в) лісовий

10. Найбільша група стоянок пізнього палеоліту була зосереджена в Дністро-Карпатському регіоні – це

а) Молодовська культура; б) Дунайська культура; в) Буго-Дністровська культура.

11. Мисливсько-риболовецька господарська зона періоду неоліту локалізувалася у

а) лісостеповому Правобережжі та Західній Волині; б) Подністров'ї та Закарпатті;

в) лісостеповому Лівобережжі та Поліссі.

12. Господарською зоною поселення первісних людей називається:

а) господарські будівлі біля житла; б) територія за межами поселення, де проводиться господарська діяльність; в) господарська частина житлового будинку.

13. Гляциал – це:

       а) період значного похолодання, зледеніння; б) період між значними похолоданнями; в) період прогресуючого потепління.

14. Серед сучасних українських вчених теорію індоєвропейської прабатьківщини між Рейном на заході, Сіверським Дінцем на сході, Балтією на півночі та Карпатами на півдні пропагує

а) Л. Залізняк; б) Ю.Шилов; в) Д.Крайнєв.

15. Можливим підґрунтям, на якому виросла і розвинулась індоєвропейська мовна спільність, вважається

а)  ямна культура; б) трипільська культура; в) катакомбна культура.

16. На території України племена кіммерійців перебували у:

а) VІІ – VІІІ ст. н.е.; б) ІІІ ст. до н.е. – ІІІ ст. н.е.; в) VІІ – ІV ст. до н.е.; г) ІХ – VІІ ст. до н.е.; д) V – ІІ ст. до н.е.

17. За описом Геродота Скіфія мала вигляд:

       а) трикутника; б) чотирикутника; в) паралелограма

18. На який історико-археологічний період припадає панування скіфських племен у степах північного Причорномор’я ?

а) неоліт; б) енеоліт; в) бронзовий вік; г) ранній залізний вік.

19. Укажіть назву грецького міста-колонії, заснованого на Бузькому лимані, неподалік сучасного Миколаєва:

а) Тіра; б) Херсонес; в) Ольвія.

20. На карті заштриховано територію, де –

 

а) проживали племена дулібів та древлян у VII – VII ст.;

б) утворилося державне об’єднання скіфських племен – Великої Скіфії;

в) поширювався політичний вплив міст-колоній Північного Причорномор’я;

г) розселялися племена трипільської культури.

 

21. Чи існує взаємозв’язок між кліматичними змінами та формуванням людини?

22. Як узгоджується схема голоцену М.А.Хотинського з археологічною періодизацією первісного суспільства?

23. Які зміни у міграціях первісних людей відбуваються з 20 до 10 тисяч років тому?

24. З чим пов'язаний розподіл господарських зон в епоху неоліту?

25. Де проживав та як називався народ, який Геродот називає «напівеллінами – напівскіфами»?

26. Які народи, за Геродотом, проживали вздовж річки Гіпаній?

27. Як Геродот описує країну «царських» скіфів?

28. Як Геродот описує річку Дніпро?

29. Які джерела залучаються до аналізу при визначенні прабатьківщини слов᾿ян?

30. Як можна створити карту за матеріалом „Археологічної карти Подільської губернії” Ю.Сіцінського?

31. Хто у нашому краю здійснив спробу створення археологічної карти?

32. Охарактеризуйте основні міста-колонії на території Північного Причорномор’я: місцерозташування, специфіку господарства, державного устрою.

33. Поясніть поняття «апойкія» за працею Вахонєєва В.

34. Дайте характеристику черняхівської культури та вкажіть її локальні варіанти.

35. Складіть розгорнутий план-конспект по темі «Східногерманські племена готів у ІІ – ІV ст. в степах Причорномор’я. Гуни та авари».

36. Завдання на контурній карті.

Відтворіть на карті ареал слов’янської прабатьківщини, слідкуючи за описом

За Д. Мачинським, «з початку ІІ ст. до н. е. до середини ІV ст. основна маса предків історичного слов’янства (званого германцями venethi) жила на території, обмеженій з заходу середнім Німаном і середнім та верхнім Західним Бугом, з півдня – лінією, що йде від верхів’їв Південного Бугу на нижній Псел, зі сходу – лінією, яка з’єднує верхів‘я Псла і по середній Західній Двині і витоку Дніпра на верхню Оку».

 37. Відтворіть на контурній карті етнічну ситуацію ІІІ ст. до н.е.

 38. Складіть історичну довідку, керуючись даними давньої карти:

39. Поясніть, яку історичну проблему ілюструє карта:

40. Поясніть, до якого періоду відноситься карта та назвіть міста, позначені цифрами:

 

 


                       ТЕМА 3. Слов’яни і Київська Русь у VІ – ХІІІ ст.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 1094; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!