ТЕМА 5. Історична географія України ХУІІ – ХУІІІ ст.



Формування української території за часів козаччини.

Територія формування козацької держави. Становлення козацького політичного автономізму. Гійом Левассер де Боплан та його „Опис України”. Запорізька Січ: природа, господарство. Географія запорізьких Січей. Географія козацьких походів та козацько-селянських повстань.

Історична карта національно-визвольної війни українського народу 1648 – 1657 рр. Відображення на карті боротьби з турецько-татарськими завойовниками. Географія турецько-козацьких війн.

Міграційні процеси в Україні та залюднення степу у другій половині XVII - на початку XVIII ст. Заснування Нової Сербії та Новослобідського полку.Історико-географічні поняття Наддніпрянщина, Волинь, Галичина, Слобожанщина, Таврія з другої половини ХVІІ ст.

Адміністративно-територіальний устрій в Україні в ХVІІ – ХVІІІ ст. Геополітичні плани козацької старшини. Обмеження автономії України: територіально-адміністративний аспект. Географія національно-культурного будівництва.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ IІ. ІСТОРИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ КІНЦЯ ХVІІІ – ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

 

ТЕМА 6. Історична географія України кінця ХVІІІ – початку ХХ ст.

Українські землі в складі Австрійської та Російської імперій. Адміністративно-територіальний поділ, розміщення продуктивних сил. Географія економічних та культурних зв’язків. Національний та суспільно-політичний рухи. Виступи селян, козаків та військових поселенців. Дворянські повстання. Формування поняття «Галичина – український П’ємонт». Історична географія в науковій спадщині Володимира Антоновича. Виокремлення політичної географії як наукової дисципліни. С.Рудницький.

Географічний аспект імперських реформ другої половини ХІХ ст.Економічний розвиток українських земель у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

Поділи Польщі та доля українського населення з кінця ХVІІІ ст. Географія розселення українців за межами етнічної території. Освоєння Кубані, Слобожанщини. Реформи Столипіна і переселення українців до Сибіру, Казахстану і на Далекий Схід. Напрямки еміграції населення України в ХІХ – початку ХХ ст. в країни Європи, Америки, Австралію.

Розселення інших народів на території України. Місця компактного розселення німців, поляків, чехів, греків, вірмен, болгар, угорців, молдаван та інших національностей.

Характеристика території та населення України до початку і в ході Першої світової війни. Україна на картах Європи 1914-1920 рр. Державні кордони та адміністративно-територіальний поділ українських земель за доби Центральної Ради, Гетьманату, ЗУНР, Директорії УНР, встановлення радянської влади.

 

ТЕМА 7. Українські землі в складі Союзу РСР та інших держав

 у 1921-1991 рр.

Зміни в адміністративно-територіальному поділі України в 1920 – 30-х рр. Адміністративне управління українськими землями в Польщі, Чехословаччині, Румунії.

Національне державне і культурне будівництво в УРСР у 1920-30-х рр. Зміни соціальної структури. Географія господарських зв’язків. Природно-географічні аспекти проведення колективізації в УРСР.

Друга світова війна 1939 – 1945 рр. і об’єднання українських земель в УРСР. Територіальний поділ України в роки фашистської окупації. Зміни у складі населення України на середину 1940-х років.

Політико-адміністративна карта України в 1946 – 1980 рр. Географія розміщення продуктивних сил у ході післявоєнної відбудови.

Географія формування народногосподарського комплексу України в 1950-80-х роках. Економічні райони, основні промислові центри та населені пункти на карті України. Україна в складі єдиного народногосподарського комплексу СРСР в 1960 – 90-ті рр. Енергетичні мережі, газо- і нафтопроводи. Географія сільськогосподарського виробництва. Агропромислові комплекси. Зміни кліматичних умов, флори і фауни та рельєфу окремих регіонів України у 1950-80-ті роки. Екологічна ситуація. Чорнобильська катастрофа.

Географія населення. Процеси урбанізації. Міграційні процеси.

 

ТЕМА 8. Історична географія сучасної України

Історичні аспекти формування державних кордонів України. Кордони України: незавершена ланка державотворення. Виділення Кримської автономної республіки. Сучасна політико-адміністративна та економічна карта України. Проект проведення адміністративної реформи. Порушення та поновлення економічних, політичних та культурних зв’язків із державами СНД. Географія нових зв’язків у галузі економіки, політики, культури з іншими державами світу.

       Географія населення сучасної України. Чисельність населення, природний приріст. Результати Всеукраїнського перепису 2001 року. Міграційні процеси. Географія розселення українців на карті світу. Чисельність українців в країнах світу. Західна та Східна діаспора. Екологічна карта сучасної України.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 359; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!