ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І. ІСТОРИЧНА ГЕОГРАФІЯ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ ХVІІІ СТ.



Nbsp; МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ  

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

 

 

 Історична географія

 

Навчальний посібник

 

для студентів факультету історії та права

 

 

 

УДК
ББК Т 218 (4 Укр)

Історична географія: Навчальний посібник для студентів факультету історії та права. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2012. -  с.

 

Розробники: Вівсяна І.А., кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України

Рецензенти:

 

 

 

 

 

Рекомендовано до друку методичною радою

Кіровоградського державного педагогічного університету

Ім. В.Винниченка

Протокол №   від

 

 


© КДПУ ім. В.Винниченка, 200.

 

ЗМІСТ

Вступ________________________________________________________ с.

Програма навчальної дисципліни__________________________________с.

Структура залікового кредиту курсу_____________________________ с.

Загальні методичні вказівки по підготовці до семінарських занять та виконанню самостійної роботи__________________________________ с.

Тема 1_______________________________________________________ с.

Тема 2_______________________________________________________ с.

Тема 3_______________________________________________________ с.

Тема 4_______________________________________________________ с.

Тема 5_______________________________________________________ с.

Тема 6_______________________________________________________ с.

Тема 7_______________________________________________________ с.

Тема 8_______________________________________________________ с.

Тематика індивідуальних науково-дослідних завдань________________ с.

Тести та контрольні запитання до підсумкової роботи

(для студентів заочної та екстернатної форм навчання)___________ с.

Тематика рефератів для студентів заочної форми навчання________ с.

Література до всього курсу____________________________________ с.

 

 

ВСТУП

Дорогий першокурснику!

 

Ти робиш лише перші кроки на шляху професійного зростання. Історія постане перед тобою не лише як захоплююча розповідь про далекі минулі часи, а й як серйозна наука зі своїми методами та підходами. Ти дізнаєшся, як саме можна вивчати минуле, звідки береться інформація та як вона пояснюється.

Перш ніж ти будеш вивчати докладно вітчизняну та всесвітню історію, ти маєш опанувати основні навички опрацювання матеріалу. У цьому тобі допоможе також навчальна дисципліна "Історична географія". Вона входить до переліку обов’язкових навчальних дисциплін для студентів, які навчаються за спеціальністю „Історія”. Історична географія має на меті дати можливість тобі краще орієнтуватись в історичному просторі за допомогою карт, які відображають стан суспільства на шляху його розвитку у взаємовпливі природи, людини і цивілізації. Курс закладає основи необхідного розуміння простору в житті суспільства, вміння користуватися і складати самому історичну карту з різних напрямів історичної діяльності: економіки, культури, політики тощо.

Історична географія за своєю сутністю має міждисциплінарний характер й охоплює широке коло питань, пов’язаних з історією та археологією України, фізичною, соціально-політичною, економічною, етнічною географією і розвитком культури. В основу курсу покладено історико-географічні проблеми історії України, пов’язані з різними епохами, з питаннями історії на карті світу.

У курсі визначені важливі історико-географічні поняття, необхідні для розуміння історичного процесу. Виклад матеріалу тісно пов’язаний з питаннями історичного часу, територіального і державного поділів, топоніміки, з основними курсами історії України та всесвітньої історії.

Програма розрахована на оволодіння певними теоретичними знаннями, методикою і практикою історико-географічних досліджень. Вона відображає події, пов’язані із значними політичними, економічними, демографічними, територіальними та іншими змінами в долі українських земель і творенні Української держави – незалежної і суверенної.

Основними завданнями курсу є:

- ознайомити студентів з основними методами та джерелами історико-географічного дослідження;

- дати студентам уяву про територіальні межі та регіональний поділ України;

- розкрити характер розташування етносів, політичних і економічних утворень в різні історичні епохи;

- дати студентам певні теоретичні знання, що зробили б можливим самостійний аналіз явищ історичних, пов’язаних з географічними факторами;

- сформувати основні історико-географічні поняття та вміння їх застосовувати;

- розглянути питання історичного часу, територіального і державного поділів України, топоніміки, ономастики;

- виробити навички самостійного картографування історичних подій та періодів.

Студенти повинні вміти: визначати суть історичних подій, що призвели до формування кордонів нашої держави; аналізувати й узагальнювати матеріал, викладений у джерелах, працювати з атласами, самостійно складати історичні карти, картосхеми, порівняльні таблиці тощо.

Під час лекцій і семінарських занять студенти мають змогу опанувати основні проблеми курсу. У посібнику вміщено короткий зміст теоретичного матеріалу з кожної теми та докладні методичні рекомендації щодо самостійного опрацювання питань, винесених на семінарські заняття та самостійну роботу. Саме тут можна ознайомитись із тестовими та іншими завданнями, які будуть зустрічатись тобі під час поточного та модульного контролю. Необхідним компонентом вивчення історичної географії виступає робота з науковою літературою, картами і документами. Рекомендовані списки літератури включають в себе всі наявні у бібліотеках м. Кіровограда видання, а також вибрані Інтернет-ресурси. До посібника додається диск із електронними матеріалами (тексти на самостійне опрацювання, карти тощо).

Для успішної роботи тобі потрібні: даний посібник, атласи і контурні карти з історії України (для 7 – 11 класів), кольорові олівці, три зошити (для запису лекційного матеріалу, для підготовки до семінарських занять, для виконання завдань самостійної роботи).

 

ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ „ІСТОРИЧНА ГЕОГРАФІЯ”

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І. ІСТОРИЧНА ГЕОГРАФІЯ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ ХVІІІ СТ.

ТЕМА 1. Вступ

Предмет, завдання та методи історичної географії. Становлення історичної географії як допоміжної історичної дисципліни. Характеристика основних досліджень. Складові частини історичної географії. Формування нових напрямків історико-географічних досліджень. Характеристика методів історичної географії.

Джерела історичної географії та їх використання. Характеристика письмових джерел. Картографічні джерела. Археологічні джерела та особливості їх використання в історико-географічних дослідженнях. Лінгвістичні джерела (топоніміка та ономастика). Статистичні джерела. Історія обліків та переписів населення в Україні.

Картографування як специфічний метод досліджень у історичній географії. Історія картографування території України. Характеристика карт, картосхем, синхроністичних таблиць, атласів з історії України. Сучасні проблеми історичної географії України: методологія, систематизація досліджень, викладання, практичне застосування результатів. Історична географія й регіонознавство: наступність і взаємодія.

Роль географічного фактора у розвитку суспільства. Географічний фактор та етносоціальні процеси в Україні. Географічний фактор та етнічна територія української народності. Українські історичні та етнографічні землі.

ТЕМА 2. Первіснообщинний лад на території України

Кліматичні умови, рельєф, флора, фауна та їх зміни у первісну добу. Розміщення стоянок і поселень палеоліту, мезоліту, неоліту. Характеристика господарських зон. Археологічні карти первісного суспільства. Трипільська культура. Розселення та переміщення кочових і землеробських племен у І тисячолітті до н.е. Кіммерійці, скіфи, сармати. „Геродотова Скіфія”. Грецька колонізація: чорноморський аспект. Географія розташування міст-держав. Склад населення та географія господарських і політичних зв’язків.

Праслов’янська територія та її формування з І тис. до н.е. Характеристика розміщення слов’янських племен венедів, антів і склавинів. Східногерманські племена готів у ІІ – ІV ст. в степах Причорномор’я. Гуни та авари.

 

ТЕМА 3. Слов’яни і Київська Русь у VІ – ХІІІ ст.

Історико-географічні умови виникнення Київської Русі.

Розселення слов’янських племен на території Європи. Напрями колонізаційного руху східних слов’ян, формування племінних об’єднань і території Київської Русі. Виникнення міст. Формування геополітичних понять “Руська земля” та “Русь”, їх кордони. Поняття Білої, Чорної і Червоної Русі. Князівства і землі Київської Русі. Військові походи князівських дружин. Географія відносин східних слов’ян з Візантією та іншими народами. Географія господарства. Внутрішні та зовнішні економічні зв’язки. Шлях “із варяг у греки” та інші торгівельні і водні шляхи.

Характеристика земель і князівств в період роздробленості. Зміни в географії внутрішніх і зовнішніх зв’язків. Галицько-Волинське князівство на історичних картах ХІІ – ХІІІ ст.: територія, населення, економіка, культура. Виникнення терміну “Україна”.

 

ТЕМА 4. Історична географія України ХІV – ХVІ ст.

Українські землі під владою Золотої Орди, Великого князівства Литовського, Польщі: територія, адміністративний устрій, населення, господарство, культура. Поява українських земель на картах Європи та світу. Проблема локалізації битви на Синіх Водах. Географія зовнішніх політичних, економічних та культурних зв’язків.

Освоєння південних територій Подніпров’я, Побужжя, Подністров’я. Передумови виникнення козацтва. Фізико-географічна характеристика земель козацтва.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 292; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!