Загальні відомості про відміни іменників та прикметників



Навчальний посібник

З давньогрецької мови для студентів філософського факультету»

Заняття 1

Алфавіт. 2. Вимова голосних. 3. Вимова приголосних. 4. Придихання. 5. Наголос. 6. Місця надрядкових знаків. 7. Проклітики. 8. Енклітики. 9. Розділові знаки.

Алфавіт

Написання Назва Латинська                                         транскрипція Вимова
Α α ἄλϕα      альфа a а (коротке та довге)
Β β βῆτα  бета (віта) b б (в)
Γ γ γάμμα     гамма g г
Δ δ δέλτα дельта d д
Ε ε ἒ ψιλόν е псилон e е (коротке)
Ζ ζ ζῆτα дзета (зіта) z дз
Η η ἦτα ета (іта) e е (і) (довге)
Θ ϑ (θ) ϑῆτα тхета (фіта) th т, тх (ф)
Ι ι ἰῶτα йота i і (коротке та довге)
Κ ϰ (κ) ϰάππα каппа c к
Λ λ λάμβδα лямбда l л
Μ μ μῦ мю (мі) m м
Ν ν νῦ ню (ні) n н
Ξ ξ ξῖ ксі x кс
Ο ο ὂ μιϰρόν о мікрон o о (коротке)
Π π πῖ пі p п
Ρ ρ ῥῶ ро r р
Σ σ ς σίγμα сигма s с
Τ τ ταῦ тау (тав) t т
Υ υ ὖ ψιλόν ü (і) псилон y ü (нім.), u (фр.), (і) (коротке та довге)
Φ ϕ ϕῖ фі ph ф
Χ χ χῖ хі ch х
Ψ ψ ψῖ псі ps пс
Ω ω ὦ μέγα о мега o о (довге)

 

Строчна сигма на початку та в середині слова передається знаком σ, а в конці слова знаком ς: σεισμός [сейсмос] землетрус.

В навчальному та науковому житті тепер прийнятою є заснована на латинській транслітерації грецьких звуків система Еразма Ротердамського. В церковній сфері утрималась заснована на візантійській традиції система Рейхліна. В алфавіті вона подається в дужках. Звідси варіанти: араб — Аравія, пафос — патетика, метро — митрополит.

Вимова голосних

Голосні ε та ο короткі; η та ω довгі; звуки α, ι, υ бувають як довгі, так і короткі. В сучасній вимові довгота та короткість не розрізняються.

В дифтонгах йота приписна вимовляється, а підписна під α, η та ω не вимовляється: αι [ай], ει [ей], οι [ой], υι [üй]; ᾳ [а], ῃ [э], ῳ [о]. Разом з великою літерою йота пишеться лише в строчку: ᾼ.

Дифтонги αυ, ευ вимовляються як один склад: ау, эу. Сполучення ου вимовляється як «у»: Μοῦσα ['Муса] Муза. У випадку окремої вимови голосної та наступної за ним ι або υ над другою літерою ставиться знак розділу - дві крапки: πραΰς [пра'üс] короткий.

Вимова приголосних

Сполучення губного (β, π, ϕ, μ) з сигмою передає літера ψ, сполучення задньоязикового (γ, ϰ, χ) з сигмою - ξ. Сигма між приголосними не озвончується та завжди вимовляється як «с»: Ἰάσων [І'асон] Язон.

Гамма перед задньоязиковими та ξ вимовляється як «н»: ἄγγελος ['ангелос] вісник, ἄγϰυρα ['анкюра] якір, λόγχη ['лонхе] спис, Σϕίγξ [сфінкс] сфінкс.

    В грецькій мові слова можуть закінчуватися на будь-яку голосну, а із приголосних лише на ν, ρ, ς (ψ, ξ). Виняток складають οὐϰ, οὐχ - не та ἐϰ - із, а також семітські імена: Ἰωσήϕ Йосип.

Придихання

На початковому голасному ставиться знак придихання. Тонке придихання «᾽» не вимовляється: ἐλέϕας [е'лєфас] слон, ἀνήρ [а'нер] мужчина, чоловік, ἐξ [екс] із. Густе придихання «῾» передається звуком «г»: ἡμέρα [ге'мера] день, ἕξ [гекс] шість.

П υ и ρ завжди мають густе придихання: ὕδωρ ['гюдор] вода, ῥήτωρ ['ретор] оратор; на двох сусідніх ρ в середині слова ставляться знаки придихання: тонкого над першою буквою, густого - над другою: ϰαταῤῥίπτω [катар'ріпто] зруйновую. Придихання над ρ не вимовляється, в латинській транскрипції ρ передається через rh.

Наголос

Наголос різний та рухомий, але далі третього складу з кінця не буває. Існують три види наголосу, в сучасній вимові вони істотно не розрізняються.

Гострий наголос «´» може бути на будь-якому з трьох останніх складів, як довгому, так і короткому, проте на третьому складі з кінця лише у випадку короткості останнього складу: στρατηγός полководець, λόγος слово, ἄνϑρωπος людина, τιμή честь, εἰρήνη мир, εὐώνυμος сприятливий.

Гострий наголос на останньому складі переходить в тупий «`», якщо за цим словом без розділового знаку йдуть інші слова: στρατηγὸς λέγει полководець каже.

Полегшений наголос «῀» може знаходитися на одному з двох останніх довгих складів, причому на передостанньому лише тоді, коли останній склад короткий: μνῆμα  пам`ятник, τιμῶ шаную.

Місця надрядкових знаків

Знаки придихання та наголосу ставляться над літерою та збоку з лівої сторони при великих літерах. Якщо придихання та наголос стоять на одній літері, то знаки гострого та тупого наголосу ставляться після знаку придихання, а знак полегшеного наголосу - над знаком придихання: ἄϰρα, Ἄϰρα - фортеця, ἓξ ὀβολοί, Ἓξ ὀβολοί - шість оболів, ἦσαν, Ἦσαν - (вони) були.

У дифтонгів з йотою, що вимовляється, а у сполучення οὐ знаки придихання та наголосу ставляться над другою літерою: εἶχον - мали, οἶϰος - житло, αἷμα - кров, υἱός - син, Ζεύς - Зевс, αὐτός - сам, δοῦλος - раб. Знаки наголосу та придихання ставляться разом із початковою літерою дифтонгу, якщо він має в собі йоту, що не вимовляється: ᾄδω, ᾌδω - співаю, ᾠδή, ᾨδή - пісня.

Проклітики

Проклітиками називаються десять односкладових слів, що не мають наголосу: артиклі чоловічого та жіночого роду в обох числах ὁ, ἡ, οἱ, αἱ; прийменники ἐν, εἰς - в, на, ἐϰ, ἐξ - з; сполучники εἰ - якщо, ὡς - як, що, щоби; заперечна частка «не» οὐ (οὐϰ перед голосною з тонким придиханням, οὐχ перед голосною з густим придиханням).

Енклітики

Енклітики - це односкладові та двоскладові слова (невизначені займенники та прислівники, деякі особові займенники, форми дієслів «бути» та ін.), з яких наголос переноситься на останній склад попереднього слова. В російській мові в такому разі виступають частки «же», «чи», «би» та окремі слова після прийменників. В словах, що стоять попереду енклітики наголос ставиться за такими правилами:

- гострий наголос на останньому складі зберігається й не переходить у тупий: σοϕός τις якийсь мудрець;

- гострий наголос на передостанньому складі та полегшений наголос на останньому складі залишаються без змін: χώρα τις якась країна, ϕῶς ἐστιν світло (світло є);  

- при гострому наголосі на третьому складі від кінця чи при полегшеному наголосі на передостанньому складі слово отримує додатковий наголос, обов`язково гострий, на останньому складі: ἄνϑρωπός τις якась людина, δῶρόν τι якийсь подарунок;  

- після слова з гострим наголосом на передостанньому складі двоскладова енклітика зберігає свій наголос: ϕίλοι τινές якісь друзі.

Гострий наголос енклітики може переходити на попередню енклітику чи проклітику: εἴ τίς ποτέ μοι εἶπεν якщо хтось колись мені сказав.  

Розділові знаки

Крапка та кома вживаються як і у сучасних мовах; крапка нагорі (колон) відповідає сучасним двокрапці та крапці з комою; а крапка з комою є знаком питання.

 

Заняття 2

Загальні відомості про відміни іменників та прикметників

Відмінювання артикля


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!