Примірна програма зі швейної справи



           Програма передбачає навчання і виховання розумово відсталих дітей за програмою швейної справи, головною метою якої є розвиток їх пізнавальних можливостей і корекція поведінки, прищеплення трудових і соціально значущих навичок і уміннь.

       Основна мета курсу „Швейна справа” – сформувати у дітей навички роботи на швейному обладнанні, включаючи роботу з праскою.

       Кінцевим результатом курсу є виконання дітьми-інвалідами простих видів робіт: пошиття серветки, мішечка, наволочки, фартуха простої конструкції, прихватки кухонної, рукавичок робочих.

Усі типи виробів виготовляються по готовому крою. При навчанні розумово відсталих дітей при розмітці варто враховувати загальне правило виконання цієї операції і навчити дітей розмічати деталі виробів від їхньої середини і від країв. Необхідно також познайомити дітей із двома прийомами визначення середини виробу: прийомів додавання і прийомів виміру.

У процесі навчання діти знайомляться з виконанням різних видів стібків ( прямий обметувальний стібок, косий обметувальний стібок, петельний).

Особливої уваги і ретельної методичної підготовки вчителя з трудового навчання вимагає тема:” Техніка безпеки при роботі з ножицями, шпильками, праскою, на швейній машині”, тому що дітям складно опанувати прийомами техніки безпеки. Тому етап оволодіння прийомами техніки безпеки необхідно повторювати і закріплювати щодня, переходячи від однієї теми до іншої. Крім цього, важливо навчити дітей застосовувати правила техніки безпеки в повсякденному житті.

І цикл навчання

Робота з нитками

- створення передумов для найелементарниіших умінь роботи з нитками;

- навчання дітей уважно стежити за розмотуванням трикотажного зриву вчителем, розбиранням і намотуванням нитки на котушку;

-  залучення до виконання даних дій (в залежності від індивідуальних здібностей).

ІІ цикл навчання

Робота з нитками

-  формування знань про властивості ниток на підставі знань, отриманих на І році  

навчання, а також власних спостережень і досвіду;

- продовження навчання дітей у розмотуванні трикотажного зриву, розбиранні ниток і намотуванні на катушку, а також у розриванні ниток;

-  сортування ниток по кольору і товщині  виконується в залежності від індивідуальних   особливостей.

 

ІІІ цикл навчання

Підготовчий період до розділу „Швейна справа”

- закріплення знань про властивості ниток: розривання ниток, розкручування, розмотування і намотування;

- обробка навичок захоплення голки з умінням указувати носик голки і вушко голки;

- тренування й обробка навички на картці – тренажері: введення і виведення голки з тканини;

- освоєння різних видів стібків:

а) прямий зметувальний стібок;

б) косий обметувальний стібок;

в) стібок „козлик”;

- продовження формувати поняття про властивості ниток, вміння виконувати вправи розривання, розрізування, намотування ниток;

- виконання вправ по плетиву кіски, перехід до більш складних форм трудової діяльності, формування уміння роботи з голкою;

- ознайомлення з інструментами: голка, наперсток;

- виконання вправ по просмикуванню нитки в голку і зав’язування вузлика (по можливості);

- навчання акуратному і дбайливому ставленню до інструментів і матеріалів, обережному користуванню ними.

 

ІV цикл навчання

Робота з нитками

- закріплення знань про властивості ниток, уміння їх сортувати, виконувати вправи в розриванні і розрізуванні ниток;

- навчання виготовленню іграшок „Гном”, „Аплікація з нарізаних ниток” (у залежності від індивідуальних можливостей дітей); відпрацювання  точності рухів при в’язанні петельних вузлів, ознайомлення з прийомом утилізації відходів ниток і паперу;

- залучення (по можливості) дітей до пришивання ґудзиків.

Вступне заняття

Бесіда про професію швачки й інших професій, за якими проводиться трудове навчання в Центрі. Ознайомлення з правилами роботи й поводження в майстерні, санітарно – гігієнічними вимогами, устаткуванням робочих місць і правилами посадки учнів за робочими місцями, обов’язками чергових по майстерні.

Робота з тканиною

Вироби:

- серветки для сніданку з лляної тканини з китицями (розмір 20х 20 см);

- рушник, обметений відкидним швом з закритим зрізом хрестоподібними стібками.

Технічні зведення

    Ознайомлення з найпростішими відомостями про призначення тканини, назвами тканин для виробів, лицевою та виворітною стороною тканини, частковою і поперечною ниткою в тканині. Організація робочого місця при ручному шитті; ознайомлення з нитками для шиття і вишивання; вчити працювати відкидним швом із закритим зрізом, спосіб його виконання при ручному шитті. Початкові відомості по техніці безпеки при роботі праскою, включення і вимикання праски.

Уміння і прийоми роботи

       Виконання виробів по готовому крою (рушник) і заданим розмірам (серветка). Орієнтування в завданні за зразками виробів (аналіз зразка і план роботи дає інструктор), виконання завдання. Висмикування ниток із тканин по заданих розмірах, утворення китиць, обкидання підігнутих країв рушника зметочними стібками, розмітка місць проколу для виконання хрестоподібних стібків.

Вправи

       Виконання китиць, відкидного шва із закритим зрізом, хрестоподібного шва на зразках, на картках тренажерах.

Ремонт одягу

Об’єкти роботи

       Пришивання відірваних ґудзиків на білизні й одягу; пришивання вішалки з тасьми ( розмір 10х2 см).

Технічні зведення

       Ознайомлення з видами ґудзиків, нитками для пришивання ґудзиків і вішалки; способами пришивання в залежності від виду ґудзика.

Прийоми роботиВизначення місця відірваного ґудзика; пришивання ґудзиків з наскрізними отворами; утворення ніжки; пришивання ґудзиків на ніжках; закріплення нитки декількома стібками на одному місці; пришивання вішалки до виробу.

Робота з тканиною

Вироби: подушечка для голок.

Технічні зведення

       Призначення виробу; назва тканин, з яких будуть виготовлятися вироби;

       Ручний зточний шов; частота стібків у ручному зточному шві на 1 см тканини; обметувальні стібки (петельний); застосування петельних стібків; оздоблювальні стібки (хрестоподібний); величини хрестоподібного стібка.

Уміння і прийоми роботи

       Орієнтування в завданні по зразках виробів; виконання виробів по готовому крої; сточування обрізних країв ручним зточним швом; обробка зрізів зточного шва петельними стібками; набивання подушечки; закріплення отвору, де набивалася подушечка; обробка зрізу.

Керування

       Виконання точного шва на зразках, виконання петельного шва

 

Ремонт одягу

Об’єкти роботи

       Ремонт білизни й одягу по шву, що розпоровся, і розірваному місці.

 

Технічні зведення

           Підготовка білизни й одягу до ремонту; шви, застосовуванні для ремонту білизни й і одягу, по шву, що розпоровся розірваному місці.

Прийоми роботи

           Підбор ниток відповідно до тканини по кольору, товщині, якості; складання тканини по розриву чи шву, що розпоровся; сточування шва, що розпоровся, ручним сточним швом; з’єднання країв розриву частими косими (обметувальними) стібками; прасування.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 250; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!