Тема 22. Теорії емоцій та їхня характеристика.



Еволюційна теорія емоцій Ч. Дарвіна. „Асоціативна” теорія В. Вундта. „Периферична” теорія У. Джемма- Г. Ланге. Теорія У. Кеннона – П. Барда. Психо-аналітична теорія емоцій. Судинна теорія вираження емоцій І. Уейнбаума і її модифікація. Біологічна теорія емоцій П.К. Анохіна. Фрустраційні теорії емоцій. Когнітивістські теорії емоцій. Когнітивно-фізіологічна теорія емоцій С. Шехтера. Пізнавальна теорія емоцій М. Арнольд-Р. Лазаруса. Інформаційна теорія емоцій П.В. Симонова. Теорія диференціальних емоцій К. Ізарда. Емоції й вища нервова діяльність. Емоції й вегетативна нервова система. Емоції й ретикулярна формація. Емоції й гормональна система. Анатомо-фізіологічна теорія емоцій Дж. Грея. Критичне осмислення основних теорій емоцій.

Тема 23. Функції та роль емоцій в поведінці й діяльності людей.

Роль і функції емоцій у керуванні поведінкою та діяльністю людей. Відображально-оцінна роль емоцій Емоційна оцінка як процес. Мотиваційна роль емоцій. Емоції як оцінка значимості зовнішнього подразника. Емоції як сигнал про потребу, яка з’явилася. Емоції як маркування значимих цілей. Емоції як механізм ухвалення рішення. Спонукальна роль емоцій. Роль емоцій в оцінці досягнутих результатів. Емоція як цінність і потреба. Потреба в емоційному насиченні. Активаційно-енергетична роль емоцій. Деструктивна роль емоцій. Прикладна роль емоцій. Комунікативна роль емоцій. Роль гендерних емоційних установок у процесі спілкування дітей. Використання емоцій як засобу маніпулювання іншими людьми. Роль емоцій у пізнавальних процесах і творчості. Роль емоцій у педагогічному процесі. Оздоровча роль емоцій.

Тема 24. Розуміння емоційних станів та емоційних властивостей людини.

Емоційні стани. Характеристика емоційних станів, які виникають у процесі діяльності. Стрес (стан емоційної напруженості). Нудьга (стан монотонії). Заходи боротьби з монотонією. Феномен „емоційного вигорання”. Виклик позитивних емоцій для усунення негативних.Вплив емоцій на зміну фізіологічних і психофізичних параметрів людини.Емоційні властивості людини: емоційна збудливість, глибина переживання емоцій (емоційна глибина), емоційна ригідність. Емоційний відгук (сприйнятливість, чутливість). Вразливість. Емоційна глибина. Емоційна ригідність-лабільність. Емоційна стійкість. Експресивність. Гіпомімія й гіпермімія. Емоційність як інтегральна властивість людини. Емоційність і товариськість.

Тема 25. Ідентифікація емоцій та управління ними.

Розуміння емоцій іншого та емоційна здатність. Механізм декодування експресії емоцій. Експресія обличчя. Експресія обличчя і величина умовної вегетативної оборонної реакції людини. Розпізнавання й ідентифікації патернів експресії. Емоційний інтелект. Емоційна пам’ять. Емоційний слух. Інформація, яка використовується людиною при впізнанні емоцій інших людей. Моделі характеристик, за якими розпізнаються емоції інших людей. Багатомірна модель емоцій. Канали експресії: міміка, мовлення, вегетативні й рухові реакції. Ідентифікація емоцій за мімікою та пантомімікою. Культурні особливості й точність розпізнавання модальності емоцій. Сприйняття емоційного стану за мовою. Ідентифікації емоцій за мовленням. „Вербальні еталони” сприйняття експресії різних емоцій. Типи „вербальних еталонів”. Сприйняття експресії емоційного стану іншої людини. Невербальне (образне) сприйняття емоцій. Вплив особистісних особливостей на розуміння емоцій іншої людини. Емоції як вираження станів, намірів та установок людини. Керування емоціями. Контроль вираження своїх емоцій.

Тема 26. Почуття людини та їхнє значення.

Співвідношення понять „емоції” і „почуття”. Почуття як переживання людиною життєвого смислу предметів і явищ, обумовлених відношенням їх властивостей до потреб людини. Класифікація почуттів. Характеристика позитивних почуттів. Негативні почуття, їх спрямованість та енергетичний потенціал. Симпатія та антипатія. Прихильність. Дружба. Закоханість. Любов батьків до своїх дітей, дітей до своїх батьків, між чоловіком і жінкою, до всіх людей. Любов до Бога. Пристрасть. Ворожість. Ксенофобії. Цинізм. Заздрість. Ревнощі. Задоволеність. Почуття гордості. Псевдопочуття. Роль і значення позитивних та негативних почуттів у житті людини. Вплив негативних почуттів на поведінку й діяльність людини.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 474; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!