Тема 19. Мова й мовлення як особливе психічне.



Мова та її функції. Мова як специфічний людський засіб спілкування. Виникнення мови. Біологічні передумови виникнення мови. Мова як суспільне явище, найважливіший засіб організації людських стосунків. Мова як система знаків. Слово як одиниця мови. Словниковий склад мови. Сигніфікативна (означальна) функція мови. Функція вираження змісту предмета інформації. Мовлення як процес використання людиною мови для спілкування. Фізіологічні механізми мовної діяльності. Слово як подразник. Форми слова: слово почуте; слово побачене; слово вимовлене. Периферійний або голосовий, апарат мовлення. Мовлення як рефлекторний за природою процес. Центри мовлення. Механізми мовлення. Механізм граматичного прогнозування синтаксичної конструкції, механізм, що забезпечує запам’ятовування, зберігання та реалізацію граматичних характерних слів, механізм переходу від одного типу конструкцій до іншого (трансформація), механізм розгортання елементів програми у граматичні конструкції та ін. Механізми, які забезпечують пошуки потрібного слова за смисловими та звуковими ознаками, механізм вибору необхідних звуків мови та механізм реального існування звукового мовлення. Сприймання мовлення. Розуміння мовлення.

Динамічна афазія. Сенсорна афазія. Семантична афазія. Еферентна моторна афазія. Розлади мовлення. Заїкання. Різновиди мовлення. Усне мовлення. Діалогічне та монологічне мовлення. „Активний” та „пасивний” учасник розмови. Монологічне мовлення. Письмове мовлення. Внутрішнє мовлення. Зовнішнє мовлення. Індивідуальні особливості мовлення. Специфічні вимоги ставлення до мовлення. Професійне мовлення.

Спілкування як процес взаємообміну психоенергією. Мова, знак і знакова система як внутрішнє і зовнішнє психічне. Способи впливу на людину в процесі спілкування. Міжособистісні реакції. Вираз обличчя. Візуальний контакт. Інтонація й тембр голосу. Пози й жести. Міжособистісний простір. Рукопожаття. Упевненість, нервозність, жести самоконтролю. Вміння слухати. Вміння розуміти. Спостереження за співрозмовником у процесі спілкування. Прийняття рішень і завершення розмови.

Тема 20. Характеристика емоцій та почуттів, їхня класифікація в науці.

Розуміння емоцій та почуттів дослідниками. Проблема емоцій і почуттів. Взаємозалежність почуттів й емоцій. Основні функції емоцій і почуттів: регулятивна, сигнальна, комунікативна, оціночна, стимулююча, захисна. Моральні, інтелектуальні й естетичні почуття. Поняття переживання у психологічній науці. Переживання як особливе внутрішнє психічне з різним психоенергетичним потенціалом і знаком. Характеристика переживання за полярністю (знаком), тривалістю, глибиною, інтенсивністю, силою прояву. Емоції як переживання людиною ситуативно-дійового значення предметів та явищ. Почуття як переживання людиною життєвого смислу предметів та явищ. Страто-диференційна психоенергетична концепція сфери переживань людини М.Й. Варія. Її структура: емоційний тон відчуттів, емоційні стани, емоційні властивості особистості, різні емоційні явища та почуття. Класифікація емоцій та почуттів у психологічній науці. Розподіл емоцій за видом контакту живих істот. Класифікації емоцій у зв’язку з потребами. Розподіл емоцій на первинні (базисні) і вторинні. Розподіл емоцій на провідні й ситуативні. Емоціогенні ситуації.

Характеристика різних емоцій. Емоції очікування й прогнозу. Хвилювання. Тривога. Страх. Розпач. Задоволення. Радість. Фрустраційні емоції. Образа. Розчарування. Досада. Гнів. Несамовитість. Сум. Туга й ностальгія. Горе. Комунікативні емоції. Веселощі. Зніяковілість. Сум’яття. Сором. Презирство. Інтелектуальні емоції або афективно-когнітивні комплекси. Подив. Інтерес. Почуття гумору. Емоція здогаду. „Почуття” впевненості-невпевності (сумніву).

Тема 21. Емоційне реагування та властивості емоцій.

 Фізіологічний компонент емоційного реагування. Експресивний компонент емоційного реагування. Мімічні засоби експресії. Психомоторні засоби експресії (виразні рухи). Звукові й мовні засоби експресії. Вираження емоцій у мові. Емоційне реагування як психофізіологічний стан. Характеристика різних видів емоційного реагування. Емоційний тон як реакція на відчуття і враження. Емоції як реакція на ситуацію. Настрій як явище і стан. Властивості емоцій.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 358; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!