Тема 13. Психічний пізнавальний процес відчуття.



Характеристика інтраіндивідуальної підструктури особистості Інтраіндивідуальна підструктура особистості як особливості протікання й прояву всієї сукупності психічних пізнавальних процесів (відчуття, сприйняття, пам’яті, мислення, уяви), а також емоцій, почуттів, волі та здібностей. Пізнавальна діяльність. Чуттєве та абстрактне пізнання, їх особливості. Розуміння цих явищ у когнітивній психології. Інтраіндивідуальна підструктура особистості. Пізнавальна діяльність. Чуттєве та абстрактне пізнання. Подразники органів чуття. Подразники, адекватні для даного органу чуття і неадекватні для нього. Погляди на природу відчуттів. Роль відчуттів у житті й пізнанні реальності. Фізіологічне підґрунтя відчуттів. Сутність аналізатора, його будова: периферійний відділ, аферентні (доцентрові) шляхи, підкоркові та коркові проективні зони. Рефлекторна дуга. Ефектор. Відбір корисної інформації у відчуттях. Відчуття і перцептивна діяльність. Класифікація та різновиди відчуттів. Екстероцептивні, інтероцептивні та пропріоцептивні відчуття. Різновиди відчуттів: зорові, слухові, дотикові, больові, температурні, смакові, нюхові, голоду і спраги, статеві, кінестетичні та статичні. Загальні властивості відчуттів: якість, інтенсивність, тривалість і просторова локалізація. Пороги чутливості, адаптація, взаємодія, сенсибілізація, контрастність, синестезія. Абсолютна чутливість аналізатора. Нижній поріг відчуттів. Верхній абсолютний поріг. Відчуття і діяльність. Кількісні та якісні характеристики відчуттів.

Тема 14. Психічний пізнавальний процес сприйняття.

Відмінність сприйняття від відчуття. Поняття про сприйняття. Фізіологічне підґрунтя сприйняття. Роль другої сигнальної системи у відчутті. Властивості сприйняття: предметність, цілісність, структурність, константність, апперцепція, осмисленість, вибірковість, ілюзія. Класифікація сприйняття. Поділ сприйняття за провідним аналізатором: зорове, слухове, дотикове, кінестезичне, нюхове і смакове. Поділ сприйняття за формами існування матерії: простір, час і рух. Види сприйняття: сприйняття простору, сприйняття часу і сприйняття руху. Поділ сприйняття за активністю: навмисне (довільне) і ненавмисне (мимовільне). Типи сприйняття та спостереження: синтетичний, аналітичний, аналітико-синтетичний та емоційний. Сприймання, научіння і мислення. Послідовність перцептивних актів, які включенні в процес сприймання. Розвиток сприймання.

Тема 15. Пам’ять людини.

Поняття про пам’ять. Теорії пам’яті. Асоціативний напрям психології. Асоціації за суміжністю, схожістю і контрастом. Гештальт-теорія. Фізіологічна теорія. Фізична теорія. Біохімічна теорія пам’яті. Хімічна теорії пам’яті. Фізіологічне підґрунтя пам’яті. Процеси запам’ятовування та збереження як утворення тимчасових нервових зв’язків між новою інформацією і тією, що вже була закріплена. Процес відтворення як відновлення цих зв’язків, а забування – їхнє гальмування. Процеси пам’яті: запам’ятовування, зберігання, відтворення та забування. Мимовільне та довільне запам’ятовування. Персеверація, ремінісценція, негативна індукція, проактивна інтерференція, ретроактивна інтерференція. Мнемоніка. Різновиди пам’яті. Образна, емоційна, рухова і словесно-логічна пам’ять. Миттєва (сенсорна), короткотривала та довготривала пам’ять. Оперативна пам’ять. Оцінка короткотривалої і довготривалої пам’яті. Методи і способи розвитку короткотривалої та довготривалої пам’яті. Індивідуальні особливості пам’яті. Загальні характеристики продуктивності процесів пам’яті: рухової, емоційної, образної та словесно-логічної. Люди з образним типом пам’яті. Люди зі словесно-логічним типом пам’яті. Люди з проміжним типом пам’яті. Швидкість, точність, міцність і готовність до відтворення. Індивідуальні відмінності пам’яті й тип вищої нервової діяльності. Наочно-образний, словесно-абстрактний, змішаний або проміжний типи пам’яті. Шляхи розвитку пам’яті в різних вікових групах людей. Структурна організація матеріалу для запам’ятовування. Прийоми і способи покращення пам’яті.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 407; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!