Голодомори в Україні: причини і наслідки.



 1. Причини голоду 1921-1923рр.

2. Голодомор 1932-1933 рр.

3. Голод 1946-1947рр.

 

1920 реквізиція зерна в селян (унаслідок «воєнного комунізму»)
1921 накладення на Україну непомірно великого продподатку; неврожай унаслідок посухи
осінь 1921 -1923 голод у містах і селах Радянської України
1932-1933 штучно створений голодомор в Україні (унаслідок сталін­ської політики)
1946-1947 голод в Україні, зумовлений непродуманою аграрною політикою і посухою та неврожаєм 1946 року

Голодомор — це соціально-господарське лихо, яке виявляється у позбавлення населення харчового мінімуму; виникає здебільшого внаслідок неврожаю, зумовленого стихійними причинами та недостатньої господарської організації і системи постачання. Так характеризує це явище Енциклопедія українознавства (т. 2, с. 405).

На українських землях завдяки їх відносно сприятливому клімату масо­вий голод до радянських часів був рідкісним явищем. Український народ під більшовицькою владою пережив три голодомори, що забрали мільйони люд­ських життів.

Голод 1921-1923 рр. був спричинений як неврожаєм, так і соціально-політичними обставинами в УРСР. У 1921 р. внаслідок посухи в Україні зібрали лише 35% від звичайного врожаю. Найбільше потерпіли південноукра­їнські губернії: Запорізька, Донецька, Катеринославська, Одеська та Миколаїв­ська. Посуха і неврожай захопили й російське Поволжя.

У 1920 р. в Україні внаслідок «політики воєнного комунізму» відбувалась реквізиція зерна в селян за допомогою армії і комітетів незалежних селян. У 1921 р. розпочався неп, і на Україну був накладений непомірно великий прод-податок. Із п'яти південних губерній-стягнено 18 млн. пудів хліба (при тому, що загальний збір становив 54 млн. пудів).

У результаті селяни були позбавлені харчових запасів, неврожай загострив ситуацію: восени 1921 р. почався голод. У березні 1922 р. лише за офіційними даними у п'яти південноукраїнських губерніях голодувало понад 3,5 млн. осіб, в інших губерніях голод зачепив ще півмільйона людей. У травні 1922 р. ця цифра подвоїлася. Голод супроводжували його постійні супутники — тиф і холера. У результаті голоду в Україні загинуло майже 500 тис. осіб.

Голоду у південних губерніях можна було б уникнути, якби республіка мала право на свій розсуд перерозподіляти лишки продовольства з Правобе­режжя на користь Півдня. Але це було неможливо, бо Москва вимагала поста­чати український хліб промисловим центрам Росії і голодуючим Поволжя.

Одним із найжорстокіших злочинів сталінізму проти українського на­роду був організований голод 1932-1933 рр. Він був викликаний" не природ­ними, а політичними причинами. До цього голоду держава штовхала село, яке відмовлялося прийняти колгоспну систему. Протягом січня - листопада 1930 р. в Україні було заготовлено 400 млн. пудів хліба. За такий же період у 1931 р. державні заготівлі становили 380 млн. пудів, що було досягнуто в результаті знекровлення села. У багатьох селян у 1931 р. вилучили все зерно, у тому числі посівний фонд. Узимку 1931-1932 рр. примара голоду вже стукала у двері се­лянських хат України. Фізично послаблене селянство не могло ефективно про­вести весняну посівну кампанію 1932 р. У колгоспах панувала безгосподарність, повна незацікавленість селян у ефективній, продуктивній роботі. Урожай 1932 р. був на 12% менший від середнього врожаю за 1929-1930 рр.

Незважаючи на небачену раніше жорстокість, забезпечити хлібозаготівлю в 1932 р. не вдалося. На 1 листопада було заготовлено лише 195 млн. пудів. У деяких районах місцеве керівництво, усвідомлюючи масштаби голоду, що насувався, дозволяло колгоспам залишити зерно для сівби та страховий фонд. Довідавшись про це, Сталін наказав вчинити над такими керівниками жорстоку розправу. За­мість того, щоб рятувати селян від голоду, держава посилила тиск на них, прагну­чи за будь-яку ціну виконати план хлібозаготівлі. На місця були направлені над­звичайні комісії ЦК ВКП(б).

В Україні хлібозаготівельну комісію очолював В. Молотов, який діяв особливо жорстоко. У районах, занесених на «чорну дошку», конфісковували продовольчі й посівні фонди, припиняли постачання товарів, місцевих керів­ників і колгоспників піддавали репресіям. У 1932 р. в Україну прибув Л. Каганович, який привіз директиву Сталіна про здачу насіннєвих фондів, якщо план заготівлі хліба не буде виконаний.

ЦК КП(б)У, РНК УСРР, десятки тисяч місцевих партійних і радянських керівників, суд і прокуратура республіки, органи ОДПУ стали сліпим знаряд­дям злочинної політики сталінського керівництва. Щодо власного народу вони діяли так, як не дозволяли собі діяти загарбники в окупованій країні. Подвірні обшуки супроводжувалися конфіскацією не лише зерна, а й продовольчих запасів на зиму. Селяни були позбавлені всього їстівного. Цими заходами партійно-державний апарат цілком свідомо прирікав їх на голодну смерть.

Голодомор 1932-1933 рр. спричинив величезну смертність населення, особливо дітей і людей похилого віку. Селяни змушені були їсти собак, котів, щурів.

Історики донині не встановили кількість жертв голодомору 1932-1933 рр. Сталінське керівництво заборонило згадувати про нього в засобах масової інформації. У січні 1933 р. від голоду щоденно гинули десятки тисяч селян. Історики називають різні цифри кількості жертв голоду в Україні, які істо­тно різняться — від 3,5 до 9 млн. осіб. Голодомор, штучно створений сталін­ським керівництвом, був однією з найжахливіших за останні декілька століть трагедій українського народу. Ця. трагедія остаточно зламала опір селян колго­спній системі, суттєво підірвала сили у відстоюванні споконвічних національ­них прав. Саме цього і прагнув тоталітарний режим.

Непродумана аграрна політика і посуха та неврожай 1946 р. призве­ли до нового голоду у 1946-1947 рр. З українських селян і надалі викачували хліб, не надаючи необхідної допомоги. План хлібозаготівлі було виконано на 62,5%. Сталінське керівництво знову, як і в 1933 р., вважало, що має справу із «саботажем» хлібозаготівлі. Ухвалювались рішення, в яких вимагалося негай­но вжити до «саботажників» рішучих заходів. Спеціально, з метою вивезення з України якнайбільше хліба, партійним керівником України у 1947 р. призна­чили Кагановича. У той час, коли голодуюче населення України потребувало державної допомоги, Каганович зосередив свою увагу на боротьбі з «українсь­ким буржуазним націоналізмом». А хліб з України тим часом вивозився у дружні СРСР країни соціалістичного табору (Польщу, Чехословаччину, Руму­нію), а також у Францію та Фінляндію. Із СРСР протягом 1946-1947 рр. вивезли 2,5 млн. т зерна. Як наслідок, на дистрофію захворіли 1,154

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 406; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!