Культура і духовне життя України в 1917-1920 рр.



Роки революції й боротьби за збереження державної незалежності України відкрили нову сторінку в її культурному житті. Відразу після Лютневої революції дістають поширення національні культурно-освітні орга­нізації— «Просвіти», які організовували бібліотеки, різноманітні гуртки, видавали українські книги, журнали тощо. У діяльності «Просвіт» брали участь відомі українські поети, письменники, композитори, актори. Восени 1917 р. в Україні діяло 952 «Просвіти», у червні 1921 р.— 4227. Оскільки діяльність цих організацій набула політичного відтінку, а багато активних членів стали учасниками національно-визвольних змагань, більшовики вирі­шили поставити «Просвіти» під свій контроль. Проте це їм не вдалося, тому в 1921 р. більшовицький режим «Просвіти» ліквідував.

В Україні проходила боротьба за утворення суверенної держави, і це спричинило духовне піднесення в суспільстві. Але громадянська війна зруй­нувала матеріальну основу культури, призвела до масової політичної еміграції.

Найбільш помітні зрушення відбувалися в системі освіти. Створюва­лись гуртки, школи, клуби для ліквідації неписьменності. Шкільну мережу розширювали як радянська влада, так і Центральна Рада, Гетьманат Скоропад­ського, Директорія. Кожен із них мав свої політичні цілі. Загальноосвітню школу більшовики намагались перетворити на «школу-комуну». Учителі,об'єднані у Всеукраїнську вчительську спілку (утворилась у 1917 р., перебува­ла під впливом боротьбистів), негативно ставилися до радянської влади, тому більшовики в 1920 р. зробили спробу реформувати освіту. Єдине, що вдалось досягти більшовикам, це ліквідувати неписьменність. Якщо до революції письменними були лише 27,9% жителів України, то наприкінці 51, 9%.

Складні і суперечливі процеси відбувались у вищій школі. Центральна Рада розробила план заснування вузів з українською мовою викладання. Вели­кі досягнення в галузі вищої освіти належать режиму гетьмана Скоропадсько­го, за якого в жовтні 1918 р. відкрито два Державні Українські університе­ти, (у Києві і Кам'янці-Подільському), готувалось відкриття ще одного універ­ситету (у Полтаві). Більшовики по-своєму поставились до вищої освіти: від автономії вузів нічого не залишили, університети перетворили на галузеві навчальні заклади (Інститути народної освіти). Наприкінці 1920 р. в Україні діяло 38 вузів, у яких навчалося 57 тис. студентів. У вузах діяли підготовчі відділення для здібної молоді з числа робітників і селян — рабфаки («рабочие факультеты»). За гетьманату було утворено Українську Академію Наук (першим президентом УАН став Володимир Вернадський). Деякі видатні вчені-академіки не прийняли радянську владу і тому змушені були емігрувати.

В українській літературі з'являється ціле покоління письменників і по­етів, які започаткували новий етап її розвитку. Група молодих літераторів: М. Зеров, П. Филипович, М. Рильський — створили відоме літературне угру­повання неокласиків. Розквітнув талант П. Тичини. Виникають театральні і музичні колективи. Особливої популярності набула капела під керівництвом Кошиця, трупа театру «Березіль» Леся Курбаса. У 1918 р. в місті Ромни спо­руджено перший в Україні пам'ятник Т. Шевченку, автором якого був Іван Кавалерідзе. У 1919 р. більшовики знесли багато пам'ятників царям, натомість встановивши пам'ятники Марксу, Енгельсу, Леніну. Чимало моло­дих письменників та митців брали активну участь у політичній боротьбі. Ві­домий 18-річний поет Василь Чумак, який належав до партії боротьбистів, у 1919 р.. був розстріляний денікінцями. У 1921 р. більшовики вбили поета Гри­горія Чупринку.

У 1917 р. була створена Українська Академія мистецтв. Організував її М. Бойчук, який потім започаткував всесвітньо відому школу живописців-«бойчукістів». Період з 1917 р. до 1920 р. ввійшов в історію як початок українського національно-культурного відродження.

22. Особливості і наслідки радянської індустріалізації в Україні.    1. Плани і завдання індустріалізації.

 2. Досягнення та не­вдачі перших п'ятирічок.

 3. Наслідки індустріалізації в Україні.

 

грудень 1927 XV з'їзд ВКП(б) ухвалив прискорення індустріалізації
  народного господарства
1928/29- 1932/33 перша п'ятирічка
1933-1937 друга п'ятирічка

Наприкінці 1920-х років керівництво ВКП(б) поставило завдання перетворити СРСР на могутню мілітаризовану державу. XV з'їзд  ВКП(б) (грудень 1927 р.) ухва­лив генеральну лінію на прискорення індустріалізації народного господарства.

Керівництво СРСР взяло курс на першочерговий розвиток галузей групи «А» (паливної, енергетичної, хімічної, металургійної, машинобудівної) з ме­тою перетворення країни на могутню індустріальну державу з великим війсь­ковим потенціалом.

На XV з'їзді ВКП(б) затверджено директиви першого п'ятирічного плану розвитку господарства на 1928/29 - 1932/33 рр. План опрацювали у двох варіантах — відправному й оптимальному (напруженому). За відправним варіантом середньорічний темп приросту продукції визначався у 18%, а за оптимальним — у 20-22%. Проте незабаром з ініціативи Сталіна було пере­глянуто ці більш-менш реальні плани в бік їх інтенсифікації. Інвестиції у про­мисловість здійснювалися за рахунок села.

Експлуатувався масовий трудовий ентузіазм трудящих, їх віра у «світле майбутнє». Матеріальні стимули були замінені моральними. З ініціативи шахт «Центральна» та «Північна» тресту «Артемвугілля» 31 січня 1929 р. укладено перший у країні господарсько-політичний договір про змагання. Пізніше воно отримало назву «соціалістичне змагання». ЦК ВКП(б) спеціальною постановою зобов'язав профспілки забезпечити організацію соцзмагання.

Старий госпрозрахунковий механізм був непридатний для виконання аван­тюрних планів. Тому керівництво вдається до більш жорсткої централізації управ­ління економікою. 5 грудня 1929 р. ЦК ВКП(б) ухвалив постанову «Про реоргані­зацію управління промисловістю». Основною ланкою управління оголошувалося підприємство. Кредитна і податкова реформи (1930 р.), реорганізація керівництва промисловістю в 1932 р. завершили перехід до адміністративно-командних мето­дів управління.

У нічну зміну з 30 на 31 серпня 1935 р. вибійник шахти «Центральна» в Кадіївці Олексій Стаханов за допомогою двох кріпильників видобув 102т. вугілля при нормі 7 т. Преса широко розрекламувала рекорд Стаханова. Дер­жава використала трудові здобутки «стаханівців», щоб переглянути норми виробітку. Це призвело до більш високої експлуатації. До того ж у СРСР у 1930-ті роки і пізніше використовувалась безкоштовна, по суті рабська праця репресованих «ворогів народу».

Усі ці фактори забезпечили виконання як першого, так і другого (1933-1937 рр.) п'ятирічних планів, хоча й не в повному обсязі. У 1930-1932 рр. планувалося збільшити видобуток вугілля на Донбасі з 27 до 53 млн. т, але насправді досягли рівня тільки 45 млн. т. У першій п'ятирічці із 1500 великих підприємств, споруджених в СРСР, на Україну припало 400 новобудов (26,7%), у другій із 4500 — 1000 (22,2%).

В Україні були збудовані Харківський тракторний завод, Горлівський за­вод гірничого устаткування, стала до ладу найбільша на той час у Європі гід­роелектростанція — Дніпрогес. У другій п'ятирічці введено в дію потужні підприємства індустрії: «Запоріжсталь», «Азовсталь», «Криворіжсталь», Хар­ківський турбінний та Київський верстатобудівний заводи. Кількість робітни­ків і службовців на виробництві зросла з 2,3 млн осіб у 1929 р. до 4,4 млн осіб у 1939 р. Радянський Союз став могутньою індустріальною державою світу. У результаті індустріалізації Україна випередила за рівнем розвитку галузей великої промисловості ряд західноєвропейських країн. Вона посіла друге місце в Європі (після Німеччини) за виплавкою чавуну, четверте місце у світі — за видобутком вугілля. Проте за зовнішнім блиском індустріалізації крилися невтішні соціальні наслідки. Розвиток індустрії відбувався за рахунок викачу­вання коштів і ресурсів із села.

Українська металургія, вуглевидобувна і хімічна промисловість, забруд­нюючи довкілля, продовжували працювати, як і в царській Росії, на машино­будування російських промислових центрів.

Соціальним наслідком індустріалізації було й те, що суспільство витрачало величезні ресурси на важку промисловість, але її розвиток майже не позначався на стані легкої і харчової промисловості, тобто на добробуті людей.

Отже, позитивним підсумком індустріалізації України стало зростання кількості підприємств важкої промисловості (майже вії разів), будівництво нових шахт, електростанцій і в підсумку — перетворення України на індустріа­льно-аграрну країну, яка за рівнем окремих галузей промисловості випередила деякі європейські держави. Негативні наслідки індустріалізації: підрив роз­витку сільського господарства, легкої і харчової промисловості, нераціональне і нерівномірне розміщення продуктивних сил, посилена централізація управлін­ня промисловістю, ігнорування економічних механізмів у розвитку економіки, зниження життєвого рівня населення (поширення державних позик, торгівля алкогольними напоями, черги, продовольчі картки, хронічний дефіцит товарів і послуг, житлові проблеми тощо). Тисячі людей гинули на будівництвах від непосильної напруженої праці та недоїдання, відсутності елементарних умов для життя, недотримання правил техніки безпеки, від епідемій хвороб. 100

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 463; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!