Історичне значення та уроки боротьби українського народу за незалежність у 1917-1920 рр.



 1. Історичне значення національної революції.

2. Уроки боротьби за українську державність.

 

Боротьба за державну незалежність України носила як мирний, так і військовий характер. У цей період було проголошено державну незалежність України в ході національно-демократичної революції, після чого почалася боротьба за збереження цієї незалежності. Під час війни 1918-1920 рр. розв'язувались такі основні питання: чи бути Україні незалежною державою, чи матиме ця держава демократичний устрій.

Державна незалежність була втрачена. Боротьба за українськудержа­вність закінчилась поразкою. Але поряд із втратами вона принесли українцям певні здобутки і уроки.

По-перше, особливо активними в боротьбі проти незалежності України були два її найближчих сусіди — Росія і Польща. Уряди цих країн робили все, щоб не допустити визволення українських земель. У боротьбу проти України включились і країни Антанти, що додатково ускладнило ситуацію. Це були зовнішні причини втрати державної незалежності Україною.

По-друге, державотворенню заважали і внутрішні причини. У націона­льно-визвольному таборі не було єдності й одностайності. Боротьбу за неза­лежність очолила нечисленна українська інтелігенція (складала лише 2-3% населення). Пролетаріат і селянство були обмануті обіцянками більшовиків. Тому слід врахувати недостатню соціальну базу державотворення та численні помилки керівництва.

Українські державотворці виявились розколотими у розв'язанні питань про державний, політичний і соціально-економічний устрій України. З пи­тань державотворення точилася боротьба між федералістами, автономістами і прихильниками цілковитої незалежності та суверенітету України. Серед самостійників були республіканці, монархісти (гетьманці), прихильники радянського устрою. Вони мали також різні погляди на майбутнє і в соціаль­но-економічній сфері (одні стояли на ліберальних позиціях, інші на соціаліс­тичних, анархістських тощо).

Становленню національної держави великою мірою заважав хаос, що панував в Україні у 1917-1920 рр. У багатьох місцевостях утворюються самопроголошені «республіки».

Боротьба за українську незалежність не була марною. Вона має велике історичне значення. Протягом 1917-1920 рр. в Україні існувала самостійна держава. Цим самим український народ продемонстрував своє прагнення до самостійного існування. Він побачив, що тільки у власній державі можна здобути краще життя для кожного і процвітання України в цілому. Підтвер­джувалися слова Т. Шевченка «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля».

Боротьба за незалежність (1917-1920 рр.) стала прикладом для насліду­вання наступних поколінь українців. Наслідком цих подій стало проголо­шення державної незалежності України в 1991 р.

 

Нова економічна політика і особливості її впровадження в Україні.

Неп (нова економічна політика) — політика, заснована на ринкових відносинах, різних фор­мах власності й економічних методах керуван­ня народним господарством. Рішення про її про­ведення було прийняте на X з'їзді РКП(б) (березень 1921 р.). Неп розглядали як перехідну форму від капіталізму до соціалізму.

Необхідність заміни політики воєнного кому­нізму новою економічною політикою була обумов­лена станом у країні, що виявився:

—у економічній кризі (повна руїна, параліч економіки, інфляція);

—внутрішньополітичній кризі (селянські заворушення, повстання крон­штадтських матросів навесні 1921 р.);

—кризі всередині керівної партії РКП(б).

Неп базувався на концепції переходу до соціалізму через державний капі­талізм. Основні принципи непу:

—державна монополія у торгівлі;

—державна власність на великі та орендні підприємства;

—госпрозрахунок у промисловості;

—гальмування розвитку великих індивідуальних господарств на селі тощо.

 Неп приніс такі зміни у сільське господарство:

—продрозкладка була замінена на продподаток, розмір якого, вдвічі мен­ший за продрозкладку, був заздалегідь відомий селянинові, що поси­лювало його зацікавленість у підвищенні продуктивності свого госпо­дарства;

—селяни здобули можливість продавати лишки своєї продукції через кооперативні організації чи на ринках;

— було ліквідовано кругову поруку — кожний селянин платив самостійно. Хоча реалізація цих змін відбувалася досить суперечливо, було покладе­но початок позитивним зрушенням.

Неп у промисловості виявлявся у такому:

—здавання в оренду націоналізованих дрібних і середніх промислових підприємств їхнім колишнім власникам;

—проведення децентралізації керівництва промисловістю;

—переведення багатьох підприємств на госпрозрахунок;

—скасування загальної трудової повинності, формування ринку робочої сили;

—перехід від зрівняльної заробітної плати до відрядної;

—залучення іноземного капіталу у формі концесій.

 

 

Неп у галузі торгівлі й фінансів запроваджував:

—відмову від прямого продуктообміну й повернення до приватної торгівлі;

—появу багатьох видів торгівлі — приватної, кооперативної, державної; відкриття у великих містах торговельних бірж;

—випуск (з 1922 р.) конвертованого червінця, що дорівнював 10 золо­тим карбованцям і був забезпечений золотом на 25 %;

—різні (86 видів) податки як джерела постійного поповнення держ­бюджету; введення платні за комунальні, транспортні та інші послуги.

В Україні неп почав реалізовуватися пізніше — з 1922 р. Його запрова­дження було пов'язане з певними труднощами. Так, комнезами, створені в Україні, які об'єднали бідні верстви сільського населення, серйозно висту­пали проти запровадження непу. Однак загалом неп відіграв важливу роль у розвитку сільського господарства, а денаціоналізація підприємств промис­ловості України дозволила швидко відновити промисловість та наситити ринок товарами.

Однак неп не міг бути тривалим, бо базувався на двох протилежностях: в економіці панували ринкові відносини, у політиці — адміністративно-командна система, що прагнула підкорити економіку своїм політичним ці­лям. Реформи в економіці не були доповнені реформами в політичній сфері, а незалежними власниками було важко керувати. Тому в 1929 р. сталінське керівництво відмовилося від непу.

Висновок. Під час непу було досягнуто високих темпів розвитку країн а. У найкоротший термін було відновлено господарство країни, різко зріс життєвий рівень населення. Для незалежної України неп дає певний досвід рин­кових відносин і вміння в найкоротший термін вивести країну з кризи.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 502; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!