Методичні рекомендації до самостійної роботи



Розгляд цієї теми направлено на вивчення позитивного досвіду українських підприємств в стратегічному управлінні. Тому роботу над цією темою треба проводити з використанням сучасного матеріалу періодичних видань, бізнес-оглядів та нормативної бази (програм стратегічного розвитку).

Почати необхідно з характеристики економічної ситуації в країні. Потім послідовно розглянути питання теми.

 

Питання для самоконтролю

1. Дайте характеристику економічній ситуації а Україні.

2. Застосування досвіду закордонних компаній при здійсненні стратегічного планування підприємствами України.

3. Аналіз зовнішнього середовища для підприємств України.

4. Джерела інформації при здійсненні стратегічного управління на українських підприємствах.

5. Наведіть приклади позитивного досвіду провідних підприємств України при реалізації обраних стратегій діяльності.

6. Які перспективи розвитку має стратегічного управління в Україні?

7. Стратегічні програми уряду.

 

Бібліографічний список до теми

4, 6, 7, 8. 13, 5, 16, 18, 30, 36

 


3. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

 

Модуль 1. Розробка та впровадження стратегії підприємства

Змістовий модуль 1. Теоретичні аспекти стратегії підприємства

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 1

Тема 4. Оцінювання зовнішнього середовища підприємства

Мета заняття:   закріпити теоретичні знання та виробити у студентів практичні навички щодо визначення основних чинників зовнішнього середовища підприємства та їх оцінки.

 

План заняття

1. Узагальнення теоретичного матеріалу за темою практичного заняття.

2. Опрацювання виробничих ситуацій.

3. Закріплення матеріалу шляхом тестового опитування.

 

Обладнання: мультимедіа проектор, ноутбук.

 

Методичні рекомендації до практичного заняття

Середовище підприємства підрозділяється на: зовнішнє (прямого і непрямого впливу) і внутрішнє; контрольоване і неконтрольоване; мікро- і макросередовище).


 

Рис. 1.Середовище підприємства

До аналізу макрооточення підприємства входить: визначення загальних тенденцій у розвитку економіки, науковому прогресі в галузі, вплив соціально-демографічного середовища і політичних факторів, які можуть вплинути на розвиток підприємства.

В стратегічному аналізі значне розповсюдження отримав підхід під назвою PEST-аналізу при якому при аналізі макрооточення аналізу підлягають: політико-правові фактори (законодавство, податкова політика, програми державної підтримки тощо); економічні фактори (тенденції розвитку економіки, рівень інфляції, інвестиційна політика тощо); соціокультурні фактори (демографічна структура населення, активність споживачів тощо); технологічні фактори (витрати на НДДКР, нові продукти в галузі тощо).

Аналіз галузі на основі використання моделі “П’ять конкурентних сил” розробленої М. Портером.

 

Рис. 2. Схема аналізу галузі

Під ємністю товарного ринкурозуміється можливий обсяг реалізації товару при даному рівні і співвідношенні цін. Ємність ринку формується під впливом безлічі факторів, кожний з яких може у визначених ситуаціях як стимулювати ринок, так і стримувати його розвиток, обмежуючи його ємність.

Розрізняють потенційну, мінімальну і реальну ємність ринку.

Потенційна ємність ринку (ринковий потенціал) – це та верхня межа, до якої прагне ринковий попит і обсяги продажів по мірі нарощування маркетингових витрат усіх фірм, що діють на даному ринку.

Мінімальна ємність ринку (ринковий мінімум) – це той мінімум товарів, що може бути реалізований на даному ринку при повній відсутності яких-небудь витрат фірм на стимулювання купівельного попиту.

Ринкова місткість ринку – це ринковий попит, що відповідає величині реально зроблених маркетингових витрат.

Аналізуючи ринковий потенціал і обґрунтовуючи прогноз продажу для підприємства, варто приділяти особливу увагу “розривам” між потенційною і реальною ємністю ринку, а також між реальною ємністю і існуючим обсягом продажу підприємств. Різниця між потенційною і реальною ємністю ринку створює розрив у споживанні, чи споживчий розрив.

Розрив між реальною ємністю ринку і існуючим обсягом продажу підприємств включає: розрив у розподілі продуктів чи послуг, продуктовий розрив, конкурентний розрив.

Розподільний розрив пов’язаний з певними обмеженнями в розподілі продуктів, наприклад, рамками визначеного географічного ринку, що не дозволяє очікувати продажів в інших регіонах.

Продуктовий (сегментний, позиційний) розрив нерідко виникає на добре сегментованих ринках у випадку, якщо виробники не мають комерційних пропозицій для конкретних сегментів.

Конкурентний розрив є наслідком присутності на ринку фірм-конкурентів, що залучають визначену частину покупців своєю товарною, ціновою, комунікаційною й іншою маркетинговою політикою.

Практичні завдання

Компанія, що планує випускати харчові добавки, які використовуються при виготовленні корму для папуг, буде монополістом на даному сегменті ринку. Маркетингова служба фірми вирішила, що з усіх компонентів середовища прямого впливу для неї присутні тільки постачальники, споживачі і посередники. Дайте характеристику рішенню маркетингової служби фірми.

 

2. На ринку діє досить успішна посередницька компанія, основний персонал якої складають менеджери з закупок, менеджери з продажу і торгові представники. Причому відзначимо, що торгові представники працюють «на вулиці», а менеджери ‑ в офісі фірми. Згодом ефективність роботи даної фірми почала знижуватися, незважаючи на позитивну тенденцію в розвитку ринку. Запрошена консалтингова фірма назвала причину – груповий конфлікт у колективі між менеджерами і торговими представниками. Спробуйте запропонувати керівництву способи виходу з даної ситуації. Обґрунтуйте свою думку.

3. Фірма-виробник відео й аудіо продукції планує розширити сферу своєї діяльності, розпочавши продаж в країнах арабського світу (Бахрейні, Судані, Об'єднаних Арабських Еміратах). Відео продукція буде представлена всіма жанрами кінематографа і супроводжуватися якісним дубляжем. Аудіо продукція буде містити в собі всі жанри сучасної, класичної, ретро музики і джазу. Фірма виділяє півмільйона доларів на рекламну компанію і планує отримати додатковий прибуток у розмірі 4-х мільйонів доларів. Проаналізуйте дії фірми. З якими труднощами вона може зіштовхнутися при реалізації даного проекту? Обґрунтуйте свою думку.

 

4. Компанія виходить на ринок швидкого харчування і планує створити мережу лотків по місту, де будуть продавати екзотичні м'ясні блюда турецької кухні. Маркетингові дослідження показали, що дана діяльність буде мати успіх на ринку і фірма займе свою ринкову нішу. Але керівництво фірми було здивовано прогнозованою часткою ринку, що показалася їм занадто маленькою.

Проаналізуйте: чи вірне рішення керівництва фірми? Детально пояснить свою думку.

 

5. Компанія випускає унікальну продукцію промислового призначення. Постачальниками сировини для компанії є два підприємства. Постачальники є єдиними. У керівництва компанії гарні партнерські відносини з даними постачальниками. Постачальники є відкритими акціонерними товариствами, акції яких вільно обертаються як на первинному, так і на вторинному ринку цінних паперів. Як ви думаєте, чи варто розглядати даних постачальників як конкурентну силу? Як можна компанії захистити себе від їхнього впливу?

 

6. Фірма випускає аксесуари для байкерів і байк-клубів Ринок даних товарів практично не розвинутий і фірмі приходиться діяти “всліпу”. Керівництво фірми доручило маркетинговій службі внести ясність по відношенню до даного ринку, провівши його сегментацію по сімох основних групах. Уявіть себе на місці маркетолога і спробуйте скласти звіт за результатами сегментації.

 

Тести

1. Зовнішнє середовище підприємства передбачає:

а) середу прямого та непрямого впливу;

б) макро- та мікро середовище.

2. PEST аналіз ще можна назвати:

а) аналізом галузі;

б) аналізом слабкостей і можливостей підприємства;

в) аналізом макросередовища;

г) аналізом мікросередовища.

 

3. М. Портер розробив модель під назвою:

а) конкурентні переваги Портера;

б) 5 сил Портера;

в) функціонування на ринку;

г) 4 сили Портера.

 

Бібліографічний список

4, 5, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 22, 23, 31, 32

 

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 2

Тема 5. Аналіз стратегічного потенціалу підприємства

Мета заняття:   закріпити теоретичні знання та виробити у студентів практичні навички щодо оцінки стратегічного потенціалу підприємства

 

                                                  План заняття

1. Узагальнення теоретичного матеріалу за темою практичного заняття.

2. Опрацювання виробничих ситуацій.

3. Закріплення матеріалу шляхом тестового опитування.

 

Обладнання: мультимедіа проектор, ноутбук.

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 218; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!