Безперервність освіти, навчання впродовж життя



Актуальною є співпраця ОІППО з Національною академією педагогічних наук України, Університетом менеджменту освіти, Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти, регіональними університетами, громадськими організаціями, оскільки лише загальні зусилля сприятимуть забезпеченню ефективності професійного розвитку педагогів відповідно до потреб часу. Необхідно нормативно урегулювати дистанційну освіту: визначити норми начального часу та оплати праці вчителів щодо створення відповідних навчально-методичних комплексів для дистанційної освіти з урахуванням підготовки матеріалів та проведення вступного та вихідного діагностування, роботи з платформами, проведення занять у режимі он-лайн, перевірки завдань, індивідуальних консультацій тощо.

Сучасна освіта дорослих в Україні представлена переважно системою післядипломної освіти та системою професійного навчання на виробництві.

До основних категорій дорослих людей, що потребують навчання у дорослому віці, є безробітні, дорослі з особливими потребами, люди третього віку, працівники, які прагнуть до фахового та особистісного зростання.

До основних проблем у галузі безперервності освіти слід віднести відсутність відповідної нормативно-правової бази та недостатнє визначення взаємодії між державними установами, недержавними організаціями і соціальними партнерами у сфері освіти дорослих.

      

Інформаційні технології в освіті

Відповідно до завдань, визначених Законами України, Указами Президента України, упродовж останніх п’яти років у межах чинної Національної програми інформатизації виконуються завдання державних програм інформатизації та комп’ютеризації загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладів.

Зросла кількість загальноосвітніх навчальних закладів, оснащених сучасними навчальними комп’ютерними комплексами до 94,6 % в цілому по Україні (у тому числі 93,2 % - у школах сільської місцевості). За період з 2000 по 2010 роки всього поставлено 19 002 навчальні комп’ютерні комплекси (далі - НКК), з них закуплено за кошти державного бюджету – 17 458 НКК, у тому числі 9704 НКК поставлені до 2005 року, що є фізично і морально застарілими і потребують оновлення.

Починаючи з 2009/2010 навчального року, до навчального процесу 9 класу включено вивчення інформатики як навчальної дисципліни у 5 254 школах України. Стан відповідного оснащення кабінетів інформатики у загальноосвітніх навчальних закладах І-ІІ ступенів на початок 2010/2011 навчального року становив близько 18 % від загальної потреби.

На початок 2011 року в цілому по Україні близько 85% загальноосвітніх навчальних закладів підключені до мережі Інтернет, відповідна частка шкіл сільської місцевості становить лише 55%.

У більш ніж 100 вищих навчальних закладах дистанційна форма навчання використовується як навчальна технологія.

Програма "Сто відсотків" забезпечує підключення ста відсотків шкіл до глобальних інформаційних ресурсів; сприятиме створенню умов для отримання повноцінної освіти, соціальної адаптації та реабілітації дітей з обмеженими можливостями.

У рамках проекту «Відкритий світ» передбачено створення національної інформаційно-комунікаційної мережі на основі бездротових технологій четвертого покоління, яка має бути використана, насамперед, для потреб шкільної освіти: 1,5 мільйони школярів стануть користувачами портативних комп’ютерів (нетбуків чи їх аналогів), а також отримають доступ до нових українських навчальних програмних продуктів і доступ до мережі Інтернет. Проект має на меті посилити загальну конкурентоспроможність українського суспільства та забезпечити умови для майбутнього технологічно-інноваційного прориву нашої держави.

Успішно реалізуються освітні програми корпорації Intel. Програма Intel «Навчання для майбутнього» передбачає навчання педагогів основам ІКТ. За 6 років підготовлено понад 180 000 вчителів. Проект  «1 учень - 1 комп'ютер» передбачає забезпечення загального доступу учнів до електронних освітніх ресурсів шляхом використання персональних нетбуків.

За 2006–2010 роки на замовлення Міністерства освіти і науки України розроблено за державні кошти і впроваджено у навчальний процес 123 найменування педагогічних програмних засобів (далі — ППЗ) для закладів освіти: 7 навчальних комп’ютерних програм та 116 педагогічних програмних засобів (92 — для загальноосвітніх навчальних закладів, 13 — для професійно-технічних навчальних закладів та 11 — для вищих навчальних закладів).

У системі загальної середньої освіти:

- затверджено план заходів щодо створення та впровадження електронного навчального контенту;

- введено навчальний предмет «Сходинки до інформатики» як обов’язковий з другого класу у 2012/2013 навчальному році;

- запроваджується вивчення у загальноосвітніх навчальних закладах, починаючи з 2011/2012 навчального року, курсу за вибором «Основи інфокомунікацій» для учнів 11 класу, розроблено та видано навчальний посібник та програму «Основи інфокомунікацій».

У системі професійно-технічної освіти:

- у кожному новому стандарті ПТО передбачено вивчення предмета «Інформаційні технології»: первинна підготовка - 17 год, підвищення кваліфікації – 8 год;

- у 45% ПТНЗ активно використовуються локальні мережі як у навчально-виховному, так і в адміністративно-управлінському процесі;

- розроблено і активно використовується 20 електронних засобів навчального призначення, що забезпечують комп’ютерну підтримку навчального процесу у професійно-технічних навчальних закладах за п’ятьма різними напрямами.

У системі позашкільної освіти:

- на базі 38 загальноосвітніх навчальних закладів 5-ти регіонів України здійснюється науково-пошуковий проект «Прикладна інформатика»;

- з 2009 року в Україні впроваджується проект «Створення системи надання дистанційних послуг для підтримки навчально-виховного процесу загальноосвітнього та позашкільного навчального закладу»;

- проводяться Всеукраїнські Інтернет-олімпіади з 8 предметів; у 2011/2012 навчальному році започатковано проведення Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» передбачено кошти обсягом 110 мільйонів гривень, на які у 2011 році заплановано розробити 17 програмних педагогічних засобів для загальноосвітніх навчальних закладів та поставити 1 045 навчальних комп’ютерних комплексів різної модифікації.

 

Управління освітою

Мережа вищих навчальних закладів у минулому навчальному році зменшилася на 7 закладів, тобто з 861 до 854: технікумів -  на 6, училищ на -  6, інститутів  - на 1, університетів  - на  1. Кількість академій збільшилась на 4, коледжів - на 3. Кількість вищих навчальних закладів приватної форми власності збільшилась з 187 до 188 навчальних закладів.

Сьогодні існує нагальна необхідність дослідити питання централізації/децентралізації  управління всіма підсистемами освіти, що має здійснюватися в умовах дефіциту бюджетних коштів на її утримання і передбачати подальше зменшення кількості центральних органів виконавчої влади, структурних підрозділів окремих підсистем освіти, з одного боку, і надання автономії окремим її підсистемам, структурним підрозділам – з іншого.

На сьогодні зростає роль громадсько-державного управління освітою, що зумовлює визначення її цілей та окремих функцій.

Досить високими темпами розвивається інформаційно-аналітична система управління освітою (автоматизація, розробка програмно-технологічних комплексів, інформаційних баз, технічний та програмний супровід Інтернет-серверів для учасників навчально-виховного процесу тощо).

Економіка освіти

За відсутністю фінансування у навчальних закладах окремих підсистем освіти не вистачає сучасного навчального обладнання і приладдя, зокрема інформаційно-комунікаційних засобів, припиняється будівництво закладів та розвиток важливих галузей освіти.

Середньостатистична заробітна плата освітян залишається неприпустимо низькою як у порівнянні із середньою у промисловості, так і за моральними нормами. Це негативно впливає на його соціальний статус і роль в інноваційному розвитку суспільства.

Незважаючи на тенденцію збільшення видатків на освіту з державного бюджету до 7,4% (у 2001 р. – 4,7%), система фінансування освіти в Україні не є оптимальною, а отже, ефективною. Насамперед це проявляється в централізації, розпорошенні видатків на освіту, недостатньому бюджетному стимулюванні якості освіти, економічній дезінтеграції професійної освіти та ПТО.

З метою розроблення ефективних механізмів фінансування освіти на сьогодні актуальним є дослідження шляхів залучення інвестицій в освіту від роботодавців, розвиток приватно-державного партнерства, більш широке використання програмно-цільового методу фінансування.

Освіта і наука

Здійснюється системне реформування структури вищої освіти через впровадження її трьох рівнів: освітньо-кваліфікаційних – бакалавр, магістр, освітньо-наукового – доктор філософії відповідних наук.

 Протягом 2006-2010 років Урядом прийнято ряд постанов, якими визначено перелік напрямів і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців з вищою освітою за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра, молодшого спеціаліста і магістра відповідно. Реорганізується мережа вищих навчальних закладів з метою створення конкурентоспроможних сучасних ВНЗ через утворення навчально-наукових університетів, потужних регіональних університетських комплексів, які об’єднують ВНЗ різних типів, створення спільних з НАН України навчально-наукових підрозділів. Мережа вищих навчальних закладів приводиться у відповідність до потреб суспільства, запитів ринку праці і громадянина.

 Наукові установи НАН і НАПН України активно створюють з вищими навчальними закладами спільні підрозділи, що дає змогу враховувати новітні здобутки науки у навчальному процесі, залучати провідних вчених до педагогічної роботи, а талановитих студентів – до участі у наукових пошуках і дослідженнях. На вирішення зазначених проблем націлені договори про співпрацю між МІНмолодьспорту, ІІТЗО, НАН та НАПН  України, їх установами.

 МОНмолодьспорту спільно з представниками названих вище установ і організацій розроблено та внесено на розгляд Кабінету Міністрів України проект акта Кабінету Міністрів України щодо навчання студентів та стажування аспірантів, наукових і науково-педагогічних працівників у провідних вищих навчальних закладах та наукових установах за кордоном.

 Успішно реалізувалися державні програми, що були спрямовані на пошук талановитої молоді, залучення її до активної наукової роботи та підтримку у подальшій діяльності. Вирішенню цих завдань сприяють всеукраїнські і міжнародні студентські олімпіади і конкурси наукових робіт. Студентські команди України постійно виборюють призові місця на міжнародних олімпіадах з фундаментальних і прикладних наук.

Важливим на сучасному етапі розвитку є впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в освіті і науці. За ініціативи Міністерства здійснено унікальний проект з підключення вищих навчальних закладів і наукових установ до світових електронних ресурсів та баз даних з використанням національної науково-освітньої мережі УРАН.

До експериментальної роботи в навчальних закладах залучено значне коло викладачів, шкільних психологів, соціальних педагогів, керівників усіх рівнів, представників батьківської громадськості. Сьогодні в Україні здійснюють дослідно-експериментальну роботу:

- всеукраїнського рівня - 391 загальноосвітній та дошкільний навчальний заклад;

- на регіональному рівні - близько 3000 загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів;

- на базі 21 професійно-технічних навчальних закладів організована і проводиться експериментальна діяльність з розроблення та апробації інноваційних технологій навчання;

- продовжується розроблення та апробація у загальноосвітніх навчальних закладах, які працюють за науково-педагогічним проектом «Росток», нових навчальних курсів та навчально-методичного забезпечення для основної і старшої школи: програм, підручників, методичних посібників.


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 258; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!