ВПЛИВ СПІЛКУВАННЯ В ГЛОБАЛЬНІЙ МЕРЕЖІ INTERNET НА РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНОЇ КУЛЬТУРИ ОСОБИСТОСТІ



Людина, залучаючись до суспільства, засвоює звичаї, традиції і норми певної соціальної спільноти, відповідні способи мислення окремої групи людей. Без спілкування неможливий нормальний психологічний розвиток людини.

У 2010 році в Україні нараховувалося 12,6 мільйонів регулярних користувачів Internet, з них майже 90 % тим чи іншим чином регулярно спілкувалися з іншими користувачами [1]. Під «спілкуванням в глобальній мережі» маємо на увазі всі відомі на сьогоднішній день способи взаємодії людей засобами Internet: ICQ, Skype, соціальні мережі, блоги, електронну пошту, ігри в мережі, чати, форуми та ін.

Метою даної роботи є визначення позитивних і негативних сторін спілкування мережею в контексті розвитку інформаційної культури особистості.

Питанню сутності інформаційної культури та проблемі впливу на її розвиток спілкування засобами глобальної мережі приділяється увага в роботах І. Ю. Алексєєва, В. О. Виноградова, Н. І. Гендіної, А. П. Єршова, В. Ю. Степанова.

Поняття «інформаційна культура» пов’язане зі становленням інформаційного суспільства, для якого характерні такі явища, як зростання інформаційної потреби людей і перетворення інформації на масовий продукт [2, 44]. Це важлива складова загальної культури людини, і роль даної складової в інформаційному суспільстві постійно підвищується, цим обумовлюється актуальність даної роботи.

На сьогодні існує декілька визначень поняття «інформаційна культура». Як зазначає директор науково-дослідного інституту інформаційних технологій соціальної сфери Кемеровського державного університету культури і мистецтв Н. І. Гендіна, інформаційна культура особистості — це динамічна єдність світоглядного, інформаційно-технологічного, комунікативного й інтелектуально-творчого компонентів; сукупність інформаційного світогляду та системи знань і вмінь, що забезпечують цілеспрямовану самостійну діяльність з оптимального задоволення індивідуальних інформаційних потреб з використанням як традиційних, так і нових інформаційних технологій [3, 59].

Для того, щоб визначити який же вплив має спілкування засобами Internet на розвиток інформаційної культури особистості, визначимо вплив спілкування за допомогою глобальної мережі на формування кожного з компонентів інформаційної культури (світоглядний, інформаційно-технологічний, комунікативний, інтелектуально-творчий). З метою різностороннього аналізу впливу, проводилось опитування 150 українців різного віку і соціального статусу (рис. 1).

 

Рис. 1. Частота спілкування опитуваних осіб в мережі

Світоглядний компонент інформаційної культури означає трансформацію свідомості на основі долучення прийнятої інформації до розуміння всесвіту. Спілкуючись з необмеженою кількістю людей різного віку і соціального статусу, особа стикається з різноманітним розумінням і сприйняттям навколишнього середовища, тому має можливість порівнювати і зіставляти свої думки з думками інших людей. Відмінною особливістю цієї можливості є ризик для людини потрапити під вплив негативно або вороже налаштованих особистостей, або ж навіть потрапити в залежність від думки інших.

Інформаційно-технологічний компонент представляє собою рівень писемності, що має відповідати сучасному рівневі розвитку техніки, інформаційних технологій, структурі та якості інформаційних ресурсів. Людина, набуваючи навичок роботи з комп’ютером і обробкою інформації, розширює свої можливості для розвитку даного компоненту.

Комунікативний компонент характеризує культуру спілкування суб’єкта в інфосередовищі з іншими суб’єктами. Спілкування мережею дає необмежені можливості взаємодіяти з людьми різних національностей, представниками різних культур, розвивати комунікативні навички і це безперечно позитивно впливає на розвиток інформаційної культури особистості. Але, враховуючи те, що в мережі стає нормою нахабне порушення загальноприйнятих правил культури спілкування, позитивний вплив не завжди можливий.

Інтелектуально-творчий компонент визначає культурну діяльність особистості в інфосередовищі, активну інтелектуально-творчу спрямованість цієї діяльності. Конкуренція між комунікаторами в мережі досить вагома, людина має бути всебічно розвинутою і цікавою для спілкування. Спілкування мережею позитивно впливає на розвиток даного компоненту бо вимагає як інтелектуальних, так і творчих навичок комунікатора для розширення кола спілкування.

Отже, на основі аналізу впливу спілкування мережею на розвиток кожного компонента інформаційної культури особистості, робимо висновок про позитивні сторони комунікації за допомогою глобальної мережі Internet:

- можливість спілкуватися з необмеженою кількістю людей різного соціального статусу, національності, віку, представниками різних культур з притаманним їм різним розумінням і прийняттям навколишнього світу;

- можливість вдосконалювати навички роботи з електронно-обчислювальними машинами;

- можливість вдосконалювати навички обробки інформації;

- розвиток комунікативних навичок;

- спонукання до розвитку творчого мислення і креативності;

- розвиток інтелектуальних здібностей людини.

З негативних сторін комунікації за допомогою глобальної мережі Internet можна виділити лише декілька:

- ризик потрапити під вплив негативно або вороже налаштованих особистостей;

- ризик потрапити в залежність від чужої думки.

Таким чином, вплив спілкування в глобальній мережі Internet позитивно впливає на розвиток інформаційної культури особистості.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Результати дослідження агенції InMind щодо кількості користувачів глобальної мережі Internet серед українців за 2010 рік [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://itc.ua/taxonomy/tags/news/1183/.

2. Степанов В. Ю. Інформаційне суспільство: культура особистості / В. Ю. Степанов // Культура України. – 2010. – випуск 30. – С. 43–50.

3. Гендина Н. И. Информационная грамотность и информационная культура личности: международный и российский подходы к решению проблемы / Н. И. Гендина // Открытое образование. – 2007. – № 5(64). – С. 58-69.

 

 


Секція


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 234; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!