Семінарське заняття № 2 (2 години).



Тема 2. Судова система України.

Мета заняття:розглянути й засвоїти місце місцевих судів, загальних і спеціалізованих апеляційних судів. Апеляційного суду України в судовій системі України, порядок формування та склад указаних судів, повноваження вищих спеціалізованих судів, Верховного Суду України як найвищого судового органу, повноваження судових палат, Президії та Пленуму Верховного Суду України; сформувати в студентів уявлення про організацію та діяльність місцевих судів, звернувши при цьому увагу на те, що діяльність судів при здійсненні правосуддя спрямована на зміцнення законності й правопорядку, попередження злочинів та інших правопорушень; дати уявлення про організацію, діяльність вищих спеціалізованих судів і Верховного Суду України, звернувши при цьому увагу на те, що діяльність органів судової влади будується на конституційному принципі законності (ст. 6 Конституції України), змістом якого є те, що суди здійснюють свої повноваження в установлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Опорні поняття: суд, апеляційні сули, вищі спеціалізовані суди, Верховний Суд України, судова палата, пленум, президія.

План семінарського заняття

1. Види, повноваження та склад місцевих судів. Порядок формування.

2. Апеляційні суди: склад, структура, повноваження.

3. Вищі судові органи спеціалізованих судів: склад структура, повноваження.

4. Верховний Суд України — вищий судовий орган:

а) повноваження Верховного Суду України;

б) склад і структура Верховного Суду України.

5. Конституційний Суд України

Методичні рекомендації

Готуючи перше питання семінару, студенти повинні засвоїти, що відповідно до ст. 124 Конституції України й ст. 1 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.

Суд — це державний орган, наділений у встановлено­му законом порядку повноваженнями щодо здійснення правосуддя та вирішення інших питань у межах своєї ком­петенції.

Система судів загальної юрисдикції згідно з Конституцією України будується за принципами територіальності та спеціалізації.

Суди загальної юрисдикції утворює та ліквідовує Президент України відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів»  за поданням Міністра юстиції України, погодженого з Головою Верховного Суду України або головою відповідного вищого спеціалізованого суду.

Кількість суддів у судах визначає Президент України за поданням Голови Державної судової адміністрації України, погодженим із Головою Верховного Суду України або головою відповідного вищого спеціалізованого суду, з урахуванням обсягу роботи суду й у межах витрат, затверджених у Державному бюджеті України на утримання судів.

Необхідно відзначити, що розподіл обов'язків між суддями місцевого суду щодо розгляду справ здійснюється за такими принципами: зональний (територіальний), предметний (функціональний), предметно-зональний, беззональний.

Студенти повинні вміти охарактеризувати кожний із зазначених принципів, розкрити зміст обов'язків працівників апарату районного (міського) суду.

Готуючи відповідь на друге питання, насамперед необхідно ознайомитися з положеннями глави 5 вищевказаного нормативного акта. Визначаючи місце апеляційного суду в системі судів загальної юрисдикції, слід зазначити, що апеляційні суди займають середнє становище. Відносно місцевих судів вони є вищими, відносно вищих спеціалізованих судів і Верховного Суду України — нижчими. Вони наділені широкими правами щодо розгляду кримінальних і цивільних справ: виступають як суди першої та апеляційної інстанцій, а також виконують інші повноваження відпо­відно до законодавства.

Відповідаючи на третє питання, слід пам'ятати, що вищими судовими органами спеціалізованих судів є Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України, а також інші відповідні вищі спеціалізовані суди, утворені Президентом України в порядку, установленому законом.

Для засвоєння завдань, складу, структури, порядку формування, повноважень вищих спеціалізованих судів необхідно вивчити положення Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Готуючись до четвертого питання семінару, слід усвідомити, що Верховний Суд України є найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції. Верховний Суд України здійснює правосуддя, забезпечує однакове застосування законодавства всіма судами загальної юрисдикції. У зв'язку з цим варто засвоїти його повноваження, порядок форму­вання, у якому складі він діє, дати характеристику повнова­жень судових палат. Президії та Пленуму Верховного Суду України. Для цього необхідно вивчити положення Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Конституційний Суд України.Розглянути та засвоїти місце Конституційного Суду України в системі судової влади, його завдання, принципи діяльності, повноваження, а також склад Конституційного Суду, порядок його формування й організацію роботи; сформувати в студентів уявлення про Конституційний Суд як про державний орган, від якого залежить забезпечення конституційної законності в країні, а також побудова Української демократичної держави.

Опорні поняття: Конституційний Сул України, конституційне подання, конституційне звернення.

 

Питання для самоконтролю

1. Яке місце займають місцеві суди в системі судів загальної юрисдикції України?

2. Які існують види місцевих судів?

3. Яким є порядок формування судів?

4. Які повноваження мають місцеві суди?

5. За якими напрямками провадиться організація роботи в місцевому суді?

6. Які обов'язки виконують працівники апарату місцевого суду?

7. Яким є місце загальних і спеціалізованих апеляційних судів у системі судів загальної юрисдикції?

8. Яким є порядок формування та склад апеляційних судів?

9. Як визначається структура апеляційного суду, яким є порядок утворення та повноваження структурних підрозділів суду?

10. Які повноваження має голова апеляційного суду?

11. Яким є апарат апеляційного суду?

12. Як організовується робота в апеляційному суді?

13. Яким є склад Апеляційного суду України?

14. Якими є повноваження Апеляційного суду України, голови цього суду й суддів?

15. Яким є порядок формування та склад вищих спеціалізованих судів

16. Які повноваження мають вищі спеціалізовані суди?

17. Які саме повноваження мають голова вищого спеціалізованого суду та його заступник?

18. Яким є порядок формування та склад Верховного Суду України?

19. Якими є структура Верховного Суду України та його повноваження?

20. Які повноваження мають судові палати Верховного Суду України?

21. Якими є порядок формування Президії Верховного Суду України та її повноваження?

22. Яким є склад і повноваження Пленуму Верховного Суду України?

Завдання для самостійної роботи

Теми рефератів і доповідей

1. Порядок формування судів загальної юрисдикції відповідно до Конституції України.

2. Колегіальний та одноособовий розгляд справ судом.

3. Статус вищих спеціалізованих судів у системі судів загальної юрисдикції.

4. Правова природа й особливості роз'яснень Пленуму Верховного Суду України.

5. Нагляд Верховного Суду України за діяльністю нижчестоящих судів.

6. Значення кваліфікаційних комісій суддів у формуванні суддівського корпусу.

7. Значення та сутність суддівського самоврядування в Україні.

8. Роль Державної судової адміністрації в організаційному забезпеченні діяльності судів.

Задачі

1. До кваліфікаційної комісії суддів звернувся із заявою про складання кваліфікаційного іспиту на посаду судді гр-н Журба. Він є громадянином України, вік 25 років, має середню юридичну освіту, навчається заочно на IV курсі юридичного факультету СНУ, працює в Луганському міському управлінні юстиції державним виконавцем 3 роки, володіє українською мовою. У прийнятті заяви про складання кваліфікаційного іспиту на посаду судді йому було відмовлено.

Чи є правомірними дії кваліфікаційної комісії? Аргументуйте відповідь, посилаючись на Закон України «Про судоустрій та статус суддів».

2. До кваліфікаційної комісії суддів звернувся гр-н Бойко із заявою про рекомендацію його на посаду судді. Бойко є громадянином України, має вищу юридичну освіту, раніше працював суддею районного суду 5 років і звільнився за власним бажанням три роки тому. Йому пояснили, що необхідною умовою для висунення на посаду судді будь-якого суду є складання кваліфікаційного іспиту.

Оцініть дії кваліфікаційної комісії відповідно до вимог Закону України "Про судоустрій та статус суддів".

3. Відповідно до указу Президента України за поданням Голови Державної судової адміністрації, погодженим з Головою Верховного Суду України, у листопаді 2004 року в м. Луганську було ліквідовано військовий суд гарнізону. Підставою для ліквідації військового суду гарнізону є передислокація військ.

Чи дотримано порядок ліквідації цього суду? Чи є законними підстави для ліквідації цього суду?

4. Із прокуратури Артемівського району до Артемівського районного суду для розгляду в першій інстанції надійшла кримінальна справа щодо обвинувачення Філіппова за ч. 2 ст. 115 КК України (умисне вбивство), яка передбачає позбавлення волі на строк від 10 до 15 років або довічне позбавлення волі.

Чи є правомочним місцевий суд відповідно до наданих йому законом повноважень розглянути цю справу? Обґрунтуйте відповідь.

5. У Вищому господарському суді в касаційному порядку було розглянуто справу в складі 2-х професійних суддів і 3-х народних засідателів.

Чи є законним склад суду? Обґрунтуйте відповідь.

6. Судова палата у кримінальних справах Верховного Суду України на основі узагальнення судової практики прийняла постанову з роз'ясненням, як правильно застосовувати нову норму Кримінального кодексу.

Чи відповідає це чинному законодавству? Кому належить право давати роз'яснення судам загальної юрисдикції з питань застосування законодавства?

7. Голова Верховного Суду України направив подання міністрові оборони України про присвоєння кільком суддям військових судів гарнізонів і регіонів чергових військових звань.

Оцініть правомірність цієї ситуації. Яким є порядок присвоєння чергових військових звань суддям військових судів гарнізонів, регіонів і ВМС?

Основна література

1. Конституція України.

2. Про судоустрій та статус суддів: Закон України від 7 липня 2011 року.

3. Організація судових та правоохоронних органів: Підручник для студентів юрид. спец. виш,, навч. закладів /1.Є. Марочкін, Н.В. Сібільова, В.П. Тихий та ін.; За ред. І.Є. Марочкіна, Н.В. Сібільової. — X.: Одіссей, 2007.

4. Суд, правоохоронні та правозахисні органи України: Навчальний посібник / В.С. Ковальський (кер. авт. кол.), В.Т. Білоус, СЕ. Демський та ін.; Відп. ред. Я. Кондратьєв.- К.: Юрінком Інтер, 2002.

5. Судебные и правоохранительные органы Украины: Учебное пособие. — 3-е изд., доп. и перераб. — X.: Одиссей, 2004.

6. Тимченко С.М. Судові і правоохоронні органи України: Навчальний посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2004.

Додаткова література

1. Бульба О. До питання поділу влади в Україні: пошук оптимальних варіантів // Право України.- 2003.- №4.- С.8-18.

2. Карпечкін П. Система судів загальні" юрисдикції // Вісник прокуратури. — 2005. — № 5. — С. 56 — 64.

3. Ківалов С. Об'єднати зусилля в ім'я якісного проведення судової реформи // Право України. — 2003.- №3.- ЇС. 26-30.

4. Коваль В. Актуальні проблеми функціонування судової системи України // Право України. — 2003. — №12.- і С. 20 — 45.

5. Маляренко В. Про рівень правосуддя в державі та повагу до суду // Право України. — 2004. — № 1. — С. 4 — 11.

6. Мульченко В. Розвиток законодавства України, що забезпечує охорону правосуддя //.Право України,- 2003.- №1.-С. 48-52.

7. Онищук М. Судово-правова реформа: чи буде дано відповіді на виклики часу // Право України. — 2003. — № 5. — С. 15-19.

8. Селиванов А. Реформування конституційних засад організації судової влади в Україні // Право України. — 2003.-№7.-С. 14-15.

9. Стрижак А. Державне управління в органах судової влади України: щодо постановки проблеми // Право України. — 2003. — № 7. — С. 15 — 42.

Методичні рекомендації

Ця тема передбачає самостійне вивчення законодавчих актів і юридичної літератури. Слід засвоїти такі основні положення теми, як місце й завдання Конституційного Суду в системі судової влади в Україні; основні принципи його діяльності; вимоги, що ставляться до кандидатів у судді Конституційного Суду; склад і його повноваження; апарат і організація роботи Конституційного Суду.

Необхідно звернути увагу на те, що нова Конституція врегулювала найважливіші питання організації діяльності Конституційного Суду. Безпосередньо цьому питанню присвячено розділ XII Конституції "Конституційний Суд України", що складається із семи статей. Крім того, чимало норм, що стосуються Конституційного Суду, містяться в інших розділах Конституції України (ст.ст. 85, 92, 104, 106, 111, 124, 126 — 128, 137,159), а також у "Перехідних положеннях".

Основні конституційні норми й принципи з організації та діяльності Конституційного Суду конкретизовано й деталізовано в Законі "Про Конституційний Суд України" від 16 жовтня 1996 року. Конституція і цей закон є головними актами, які визначають мету, структуру, повноваження, принципи, форми та методи діяльності Конституційного Суду, тобто його правовий статус з усього комплексу питань.

Відповідно до ст. 147 Конституції України та ст. 1 Закону "Про Конституційний Суд України" Конституційний Суд є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні.Це означає, що жоден інший державний орган, крім Конституційного Суду, не може здійснювати функції, покладені на цей суд.

Головним завданням Конституційного Суду є Гарантування верховенства Конституції як Основного Закону держави на всій території України. Виконуючи це завдання. Конституційний Суд вирішує питання про відповідність законів, інших правових актів Конституції, дає офіційне тлумачення Конституції та законів України. До утворення Конституційного Суду право тлумачення Конституції та законів мала лише Верховна Рада України.

Слід також зазначити, що в основу діяльності Конституційного Суду покладено принципи, розроблені теорією та практикою й закріплені в Законі "Про Конституційний Суд України": верховенства права, незалежності, колегіальності, рівноправності суддів, гласності, повноти й усебічності розгляду Конституційним Судом справ і обґрунтованості прийнятих ним рішень.

Слід усвідомити, що Конституція та Закон "Про Конституційний Суд України" визначають склад Конституційного Суду в кількості 18 суддів.

Конституційний Суд формується трьома галузями влади — законодавчою, виконавчою та судовою. Кожна з них призначає по шість суддів. Студенти повинні звернути увагу на те, що порядок призначення суддів Конституційного Суду кожною галуззю влади має свої особливості.

Необхідно знати, що Конституційний Суд очолює голова Суду. Голова Конституційного Суду України обирається на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду зі складу суддів Конституційного Суду шляхом таємного голосування на один трирічний термін (ст. 148 Консти­туції України). Слід також вивчити права й обов'язки голо­ви відповідно до Закону "Про Конституційний Суд Украї­ни".

Студенти мають засвоїти порядок конституційного провадження. Конституційне провадження регулює процедуру та порядок звернення до Конституційного Суду з конституційним поданням і конституційним зверненням, визначає коло суб'єктів за формою звернення до Конституційного Суду, процесуальну форму провадження в справах, а також порядок і умови прийняття рішень.

Конституційне провадження регулює Закон "Про Конституційний Суд України" і Регламент Конституційного Суду України (1997 р.). Воно починається зі звернення в Конституційний Суд. Ця процедура здійснюється у двох формах: конституційного подання або конституційного звернення.

Стаття 40 Закону "Про Конституційний Суд України" ви­значає суб'єктів права на конституційне подання, а стат­тя 43 — суб'єктів права на конституційне звернення.

У складі Конституційного Суду України створюються колегії суддів для розгляду питань про відкриття провадження в справах за конституційними поданнями та колегії суддів для розгляду питань про відкриття провадження в справах за конституційними зверненнями.

Після розгляду колегіями питання переноситься на розгляд засідання Конституційного Суду. Тут вирішуються питання про відкриття провадження в справі в Конституційному Суді. Після цього відповідна справа вноситься головою Конституційного Суду на розгляд пленарного засідання Суду. Прийнята Конституційним Судом на його засіданні ухвала про відмову у відкритті провадження в справі є остаточною.

Інстанцією, де вирішуються справи по суті, є пленарне засідання Конституційного Суду.

Однією з найважливіших стадій конституційного провадження є прийняття рішень і давання висновків Конституційним Судом.

Студентам треба знати, у яких випадках Конституційний Суд ухвалює рішення, а в яких — дає висновки.

Рівень своїх знань можна перевірити, відповівши на питання для самоконтролю.

Питання для самоконтролю

1. Які завдання виконує Конституційний Суд України?

2. Які існують принципи організації та діяльності Конституційного Суду України, у чому полягають їх особливості?

3. Якими є склад і порядок формування Конституційного Суду України?

4. Які повноваження має Конституційний Суд України?

5. Які вимоги ставляться до судді Конституційного Суду?

6. Яким може бути зміст конституційного подання, які суб'єкти мають право на таке подання?

7. Яким може бути зміст конституційного звернення, які суб'єкти мають право на таке звернення?

8. Які повноваження має колегія суддів у справах з конституційних подань?

9. Які повноваження має колегія суддів у справах з конституційних звернень?

10.Якими є повноваження судді Конституційного Суду України?

11.Яким чином обирається голова Конституційного Суду? Якими є його права й обов'язки?

12.Які види рішень може приймати Конституційний Суд України?

Завдання для самостійної роботи

Теми рефератів і доповідей

1. Конституційний Суд України в механізмі гарантування прав і свобод людини.

2. Статус суддів Конституційного Суду України.

3. Поняття конституційного провадження, його особливості й основні стадії.

Основна література

1. Конституція України.

2. Про Конституційний Суд України: Закон України від 16 жовтня 1996 року.

3. Організація судових та правоохоронних органів: Підручник для студентів юрид. спец. виш., навч. закладів / І.Є.Марочкін, Н.В. Сібільова, В.П. Тихий та ін.; За ред. І.Є. Марочкіна, Н.В. Сібільової. -X.: Одіссей, 2007.

4. Судебные и правоохранительные органы Украины: Учебное пособие. — 3-є изд., доп. и перераб. — X.: Одиссей, 2004.

5. Тимченко С.М. Судові і правоохоронні органи України: Навчальний посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2004.

6. Шемшученко Ю.С., Мурашин Г.О. Конституційний Суд України. — К., 1997.

7. Юзікова Н.С. Судові та правоохоронні органи України: Навчальний посібник. — 4-е вид., перероб. і доп. — К.: Істина, 2006.

Додаткова література

1. Байтин М.И. О юридической природе решений Конституционного Суда РФ // Государство и право. — 2006. — №1.-С. 5-12.

2. Селиванов А. Проблемні аспекти законотворчого процесу та їх відображення в рішеннях Конституційного Суду України // Право України. — 2004. — № 9. — С. 34 — 36.

3. Тесленко М. Окремі аспекти взаємовідносин Конституційного Суду України і суддів загальної юрисдикції // Право України. — 2003. — № 12. — С. 6 — 11.

Тема 3. Прокуратура України.

Загальні засади діяльності прокуратури в Україні. Сутність прокурорської діяльності в контексті розподілу влад та державної функції правоохорони. Конституційні завдання прокуратури. Правова основа діяльності прокуратури в Україні. Принципи організації і діяльності прокуратури.

Характеристика функцій прокуратури. Підтримання прокурором державного обвинувачення в суді. Представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді. Нагляд прокуратури за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство. Прокурорський нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. Права і гарантії прокурорських працівників.

Система органів прокуратури та організація їх роботи. Генеральна прокуратура та Генеральний прокурор України. Територіальні прокуратури. Слідчі прокуратури. Інші органи та установи прокуратури.

Реформа прокуратури в Україні.

План лекції

1. Правова основа, завдання органів прокуратури, принципи організації та діяльності, основні функції прокуратури.

2. Система, структура й організація діяльності органів прокуратури.

3. Напрямки прокурорського нагляду. Акти прокурорського реагування, їх загальна характеристика.

4. Кадри органів прокуратури.

Тези лекції


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 226; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!