Правова основа, завдання органів прокуратури, принципи організації та діяльності, основні функції прокуратури



Згідно зі ст. 1 Закону України "Про прокуратуру" прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністер­ствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного й господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадо­вими особами й громадянами здійснюється Генеральним прокурором України та підпорядкованими йому прокурорами.

Під дотриманням законівслід розуміти здійснення юридичними й фізичними особами визначених законом дій або утримання від неправомірної поведінки (порушення заборони, установленої законом).

Застосування закону —це прийняття державними органами, посадовими та службовими особами відповідно закону рішень, обов'язкових для інших осіб, що тягнуть за собою юридично значущі наслідки. Здійснюючи свої завдання, прокуратура оцінює діяльність юридичних і фізичних осіб з точки зору відповідності її до закону, не втручаючись при цьому в рішення їх господарських і оперативно-розпорядчих питань.

Суб'єктами прокурорського наглядує Генеральний прокурор України та його заступники, підлеглі прокурори та їх заступники, старші помічники й помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори та прокурори управлінь і відділів, які вирішують питання, пов'язані зі здійсненням діяльності прокуратури в межах, передбачених законом.

Таким чином, прокурорський нагляд — це здійснювана від імені держави діяльність спеціально уповноважених службових осіб — прокурорів — щодо забезпечення точного дотримання та правильного застосування законів шляхом своєчасного виявлення й ужиття заходів для усунення їх порушень, від кого б вони не виходили, та притягнення винних до відповідальності.

Повноваження прокурорів, організація, основи та порядок діяльності прокуратури визначаються Конституцією України, Законом України "Про прокуратуру", іншими законодавчими актами. Органи прокуратури в установленому порядку в межах своєї компетенції ви­рішують питання, що випливають із загальновизнаних норм міжнародного права, а також укладених Україною міждержавних договорів (ст. 3 Закону "Про проку­ратуру").

Діяльність органів прокуратури спрямована на утвердження верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завданням захист від неправомірних посягань:

- закріплених Конституцією України незалежності республіки, суспільного й державного ладу, політичної та економічної систем, прав національних груп і територіальних утворень;

- гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини й громадянина;

- основ демократичного устрою державної влади, правового статусу місцевих рад, органів самоорганізації населення.

Указані завдання прокурорського нагляду мають загаль­ний характер, а конкретизовані вони в межах окремих галузей і напрямків прокурорського нагляду, що реалізують функції прокуратури.

Прокуратура України складає єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та Закону "Про прокура­туру" покладаються такі функції:

- підтримання державного обвинувачення в суді;

- представництво інтересів громадянина чи держави в суді у випадках, визначених законом;

- нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

- нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян;

- нагляд за додержанням прав і свобод людини й громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами.

На прокуратуру не може покладатися виконання функцій, не передбачених Конституцією України та Законом України "Про прокуратуру".

Діяльність прокуратури ґрунтується на певних принципах. Принципи організації та діяльності прокуратури —це основоположні засади, що розкривають сутність проку­рорського нагляду, особливості організації (устрою) та діяльності прокуратури, визначають характер повноважень прокурора, правових засобів їх забезпечення. До них від­носяться:

- принцип централізації.Органи прокуратури України складають єдину централізовану систему, очолювану Генеральним прокурором України, з підпорядкуванням нижчестоящих прокурорів вищестоящим;

- принцип незалежності.Органи прокуратури здійснюють свої повноваження на основі дотримання Конституції України та чинних на її території законів, незалежно від будь-яких органів державної влади, посадових осіб, а також рішень громадських об'єднань або їх органів;

- принцип захисту прав громадян на основі їх рівності перед законом.Органи прокуратури захищають у межах своєї компетенції права та свободи громадян на засадах їх рівності перед законом, незалежно від національного чи соціального походження, мови, освіти, ставлення до релігії, політичних переконань, службового або майнового стану та інших ознак;

- принцип публічності.Органи прокуратури вживають заходів до усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, поновлення порушених прав і притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення;

- принцип гласності.Органи прокуратури діють гласно, інформують державні органи влади, громадськість про стан законності й заходи щодо її зміцнення.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 437; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!