Вищі судові органи спеціалізованих судів: склад, структура, повноваження. Повноваження структурних підрозділів вищого спеціалізованого суду



Вищими судовими органами спеціалізованих судів є Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України, а також інші відповідні вищі спеціалізовані суди, утворені Президентом України в порядку, установленому законом.

Вищі спеціалізовані суди складаються із суддів, обраних на посаду безстроково, голови суду та його заступників.

У вищому спеціалізованому суді можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ за визначеною спеціалізацією в межах відповідної спеціальної судової юрисдикції.

У вищому спеціалізованому суді для рішення організаційних питань діє президія суду в складі голови суду, його заступників, заступників голів палат, а також суддів цього суду, обраних до складу президії відповідно до закону.

Для вирішення загальних питань діяльності відповідних спеціалізованих судів у вищому спеціалізованому суді діє Пленум вищого спеціалізованого суду.

Вищі спеціалізовані суди знаходяться в місті Києві.

Повноваження вищого спеціалізованого суду

Вищий спеціалізований суд наділений такими повноваженнями:

- оглядає в касаційному порядку справи відповідної судової юрисдикції, а також інші справи у випадках, визначених процесуальним законодавством;

- веде й аналізує судову статистику, вивчає, узагальнює судову практику;

- надає методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції України та законів у судовій практиці на основі її узагальнення й аналізу судової статистики; надає спеціалізованим судам нижчого рівня рекомендаційні роз'яснення з питань застосування законодавства у вирішенні справ відповідної судової юрисдикції;

- здійснює інші повноваження, передбачені законом. Розгляд справ у вищому спеціалізованому суді здійснюється колегіально.

Президія вищого спеціалізованого суду: склад і повноваження

До президії вищого спеціалізованого суду входять голова вищого спеціалізованого суду, його заступники, а також судді, кількісний склад яких визначає Пленум вищого спеціалізованого суду. Судді обираються до складу президії загальними зборами суддів цього суду шляхом таємного голосування.

Президія вищого спеціалізованого суду:

- розглядає питання організації діяльності суду, судових палат і апарату суду;

- за поданням голови вищого спеціалізованого суду затверджує склад кожної із судових палат;

- заслуховує інформацію голів судових палат про діяльність судових палат;

- розглядає матеріали узагальнення судової практики й аналізу судової статистики, приймає відповідні рекомендації;

- розглядає питання організаційного забезпечення діяльності суду, розробляє пропозиції щодо його поліпшення;

- розглядає питання роботи з кадрами суддів і працівників апарату вищого спеціалізованого суду та підвищення їх кваліфікації;

- заслуховує інформацію голів апеляційних і місцевих спеціалізованих судів про організацію роботи цих судів;

- опрацьовує пропозиції щодо кількості суддів у відповідних спеціалізованих місцевих і апеляційних судах;

- надає методичну допомогу апеляційним і місцевим судам для забезпечення правильного застосування ними законодавства;

- здійснює інші передбачені законом повноваження.

Пленум вищого спеціалізованого суду: склад і повноваження

Пленум вищого спеціалізованого суду діє в складі всіх суддів вищого спеціалізованого суду та голів апеляційних спеціалізованих судів.

Пленум вищого спеціалізованого суду:

- дає роз'яснення з питань застосування спеціалізованими судами законодавства при вирішенні справ відповідної судової юрисдикції;

- затверджує склад Науково-консультативної ради при вищому спеціалізованому суді та положення про неї; затверджує склад редакційної колегії друкованого органу вищого спеціалізованого суду;

- визначає кількісний склад суддів — членів президії вищого спеціалізованого суду;

- заслуховує інформацію голови вищого спеціалізованого суду про діяльність відповідних спеціалізованих судів, а також повідомлення заступників голови вищого спеціалізованого суду та голів апеляційних і місцевих спеціалізованих судів про практику вирішення судових справ;

- вносить у встановленому порядку пропозиції про необхідність внесення змін до чинного законодавства;

- приймає рішення про звернення до Конституційного Суду України з поданням про офіційне тлумачення Конституції України;

- розглядає та вирішує інші питання, віднесені законом до його повноважень.

Пленум вищого спеціалізованого суду скликається не рідше двох разів на рік. Про дату його скликання члени Пленуму повідомляються за 10 днів до засідання. У цей же термін надсилаються матеріали з питань, які вносяться на розгляд Пленуму.

Засідання Пленуму вищого спеціалізованого суду є повноважним, якщо в ньому беруть участь не менше двох третин складу Пленуму. При розгляді питань щодо роз'яснення про застосування законодавства у роботі Пленуму бере участь Генеральний прокурор України та міністр юстиції України.

Постанови Пленуму вищого спеціалізованого суду приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів членів Пленуму та підписуються головуючим на його засіданні.

Науково-консультативна радастворюється при вищому спеціалізованому суді для опрацювання питань, пов'язаних з роз'ясненням законодавства, а також для надання висновків щодо проектів законів та інших нормативно-правових актів і з питань, пов'язаних із необхідністю наукового забезпечення діяльності вищого спеціалізованого суду.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 395; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!