І. Місцеві суди — основна ланка судової влади. Види та склад місцевих судів, порядок формування. Повноваження місцевого суду



Місцевими загальними судами є районні, районні в містах, міські, міськрайонні суди.

Місцевими господарськими судами є господарські суди Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а місцевими адміністративними судами є окружні суди, що утворюються в округах згідно з указом Президента України.

Місцевий суд складається із суддів місцевого суду, голови та заступника голови. У місцевому суді, де кількість суддів перевищує п'ятнадцять, може бути призначено більше одного заступника голови суду.

Порядок утворення судів

Суди загальної юрисдикції утворюються та ліквідуються Президентом України відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» за поданням міністра юстиції України, погодженим з Головою Верховного Суду України чи головою відповідного вищого спеціалізованого суду.

Кількість суддів у судах визначає Президент України за поданням Голови Державної судової адміністрації України, погодженим із Головою Верховного Суду України чи головою відповідного вищого спеціалізованого суду, з урахуванням обсягу роботи суду й у межах витрат, затверджених у Державному бюджеті України на утримання судів.

Повноваження місцевого суду

1. Місцевий суд є судом першої інстанції та розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності.

2. Місцеві загальні суди розглядають цивільні, адміністративні та кримінальні справи, а також справи про адміністративні правопорушення.

3. Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.

4. Місцеві адміністративні суди розглядають адміністративні справи, пов'язані з правовідношеннями у сфері державного управління (справи адміністративної юрисдикції].

5. Підсудність окремих категорій справ місцевим судам, а також порядок їх розгляду визначається процесуальним законом.

ІІ. Голова місцевого суду, його повноваження. Суддя місцевого суду, його повноваження

Голова місцевого суду наділений такими повноважен­нями:

- здійснює організаційне керівництво діяльності суду;

- визначає обсяг обов'язків заступника (заступників) голови суду;

- на основі акта про призначення на посаду судді, обрання суддею безстроково або припинення повноважень судді видає відповідний наказ;

- приймає на роботу й звільняє працівників апарату суду, присвоює їм ранги державного посадовця в установленому законом порядку, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення;

- здійснює заходи із забезпечення формування складу народних засідателів;

- організовує ведення судової статистики;

- організовує роботу з підвищення кваліфікації співробітників апарату суду;

- представляє суд у відносинах з іншими органами влади, органами місцевого самоврядування, громадянами й організаціями;

- здійснює інші визначені законом повноваження. Голова місцевого суду з питань, що відносяться до його повноважень, видає накази та розпорядження.

Голова місцевого суду має заступника (заступників). Заступник голови місцевого суду згідно з визначеними головою суду обов'язками бере участь в організації діяльності суду.

Професійними суддямиє громадяни, які відповідно до Конституції України призначені чи обрані суддями та займають штатну судову посаду в одному з судів.

На посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України не молодше двадцяти п'яти років, що має вищу юридичну освіту і стаж роботи у сфері права не менше трьох років, який проживає в Україні не менше десяти років і володіє державною мовою.

Не можуть бути рекомендовані на посаду професійного судді громадяни:

- визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;

- особи, які мають психічне чи інше захворювання, що перешкоджає виконанню обов'язків судді;

- стосовно яких проводиться дізнання, досудове слідство чи судовий розгляд кримінальної справи або які мають судимість.

Чисельний склад місцевого суду залежить від чисельності населення, що перебуває на території обслуговування й обсягу роботи.

Місцевий суд складається не менше ніж із трьох суддів.

Суддя місцевого суду здійснює:

- правосуддя в порядку, установленому процесуальним законом;

- процесуальні дії та організаційні заходи з метою забезпечення розгляду справи;

- контроль відповідно до закону за своєчасним зверненням до виконання судових рішень, постановлених під його головуванням;

- інші передбачені законом повноваження.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 567; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!