Поняття й ознаки судової влади



На думку С. Ожегова, владою слід вважати "право та можливість розпоряджатися будь-ким або будь-чим, підкоряти своїй волі".Іншими словами, владою не можна вважати будь-яку особу, орган, об'єднання, установу. Вони — діючі особи, але не влада.

Судова влада —це специфічна галузь державної вла­ди, що здійснюється уповноваженими на це державними органами — судами, призначенням якої є вирішення правових конфліктів і здійснення судового контролю.

Повноваження судової влади.Серед повноважень судової влади домінуючу роль відіграє правосуддя.Його може здійснювати лише суд і ніякий інший орган. Це специфічне судове повноваження. Проте судова влада здійснює низку інших функцій, що, як і правосуддя, мають велике соціальне значення:

- конституційний контроль;

- контроль за законністю й обґрунтованістю рішень і дій державних органів і службових осіб;

- забезпечення виконання вироків, інших судових рішень і рішень деяких інших органів;

- розгляд і вирішення справ про адміністративні правопорушення, що підвідомчі судам;

- роз'яснення чинного законодавства з питань судової практики;

- участь у формуванні судового корпусу та сприяння органам судового самоврядування.

Утілення в життя кожного з названих повноважень, що утворюють судову владу, покликане сприяти наділенню органів, на які покладено здійснення цієї влади, засобами примусу до виконання прийнятих ними рішень.

Ознаки судової влади. Виключність судової влади характеризується наступними ознаками:

- жоден орган державної влади й управління не має права брати на себе компетенцію судової влади;

- винесення рішення в конкретній справі є прерогативою суду. Рішення суду є обов'язковим для виконання всіма державними органами та службовими особами;

- виключне правове становище суду в системі державних органів визначається Конституцією та іншими нормативними актами України;

- виключність судової влади характеризується особливим порядком формування судового корпусу та притягненням суддів до відповідальності;

- указаній ознаці властива й виключність правового становища особи у сфері здійснення правосуддя.

Самостійність судової владизумовлена конституційним принципом поділу влади. Кожна з галузей влади самостійно виконує лише їй властиві функції, не підкоряючись одна одній. Рішення, що виносяться органами судової влади, унаслідок указаної ознаки не вимагають будь-якого затвердження іншими владами.

Повнота судової владипов'язана з межами компетенції, тобто з обсягом судової влади та закінченістю рішень, що приймаються відповідними органами; обов'язковістю цих рішень (п. 9 ст. 129 Конституції1].

Підзаконність судової влади.Судові органи та судді діють на основі Конституції та законів України.

Незалежність судової влади.Вона має два рівні — зовнішній і внутрішній. При цьому важливо підкреслити, що реальна незалежність суду абсолютно виключає будь-який вплив політичних партій, громадських рухів та їх лідерів на судову владу (ст. 126 Конституції).

Внутрішній рівень незалежності судової влади зумовлює, з одного боку, власне діяльність суду щодо здійснення правосуддя, а з іншого — гарантії суддів відповідно до статусу.

Загальна характеристика правосуддя, його завдання

Правосуддя —це діяльність суду з розгляду та вирішення в судових засіданнях цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних та інших справ, передбачених законом, у межах процесуальних норм, що встановлені законом, застосування до правопорушників заходів державного примусу з метою захисту прав та інтересів суспільного й державного ладу, усіх форм власності, особи та прав громадян.

Суть правосуддя проявляється не лише в тому, що воно, будучи провідним і досить відповідальним напрямом (функцією) правоохоронної діяльності, приймає загальнообов'язкові рішення з кардинальних питань. Йому властива низка інших специфічних ознак:

1. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами.

Делегування функцій судів, а також присвоєння цих функцій іншими органами чи службовими особами не допускається (ст. 124 Конституції). Із цього випливає, що тільки суд за законом уповноважений здійснювати правосуддя.

2. Правосуддя в судах загальної юрисдикції в Україні здійснюється шляхом розгляду та вирішення в судових засіданнях цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних та інших справ, передбачених законом.

Суд в особливому порядку здійснює правоохоронну функцію держави з метою відновлення порушень законності, охорони прав та інтересів держави, організацій і громадян.

3. Правосуддя здійснюється на основі закону й у точній відповідності до нього.

При здійсненні правосуддя суд застосовує закон до конкретних обставин і робить висновок у цивільній справі про наявність або відсутність суб'єктивних прав та обов'язків у заінтересованих осіб, а в кримінальній справі про злочинний характер дій правопорушника та про відповідальність за них.

4. Правосуддя здійснюється в особливому, передбаченому законом процесуальному порядку.

Усю діяльність суду з розгляду справ суворо регламентує процесуальне законодавство. Таким чином, правосуддя здійснюється у визначеній законом формі — формі судового процесу. Розглядаючи кримінальні справи, суд дотримується кримінально-процесуального законодавства, розгляд і вирішення цивільних справ регулюються цивільно-процесуальним законодавством, а розгляд господарських справ — господарським процесуальним законодавством.

5. Найважливіша ознака правосуддя полягає в тому, що в результаті здійснення правосуддя в конкретній справі суд застосовує державний примус.

За законом лише суд має право призначати покарання за вчинений злочин. Засуджуючи підсудного в кримінальній справі, суд тим самим застосовує до нього визначений захід державного примусу в межах санкції кримінального закону.

У цивільному судочинстві примусовий характер заходів полягає в тому, що, задовольняючи позов або відмовляючи в ньому, суд примушує позивача чи відповідача до певної, обов'язкової поведінки в межах цього правовідношення, добровільного та сумлінного виконання обов'язків.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 503; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!