Портфельній аналіз підприємства



 

Одним з найбільш розповсюджених методів оцінки якості видів діяльності диверсифікованої компанії є матричний аналіз її господарського портфеля. Матриця господарського портфеля являє собою таблицю, у якій зіставляються стратегічні позиції кожного структурного підрозділу компанії.

Матриця може, бути побудована наоснові будь-якої пари показників, що характеризують стратегічні позиції. Найбільш істотними є темпи росту галузі, частка ринку, довгострокова привабливість галузі, конкурентноздатність і стадія розвитку даного чи продукту ринку. Звичайно одна вісь матриці відбиває привабливість галузі, а інша - положення конкретних видів діяльності в ній.

Розглянемо три типи матриць господарського портфеля:

- матриця BostonConsultіngGroup,

- матриця "привабливість галузі/положення в конкуренції", створена /компанією GeneralElectrіc,

- матриця Ансоффа.

Перша найбільше широко використовувана матриця портфеля ділової активності, що складає з чотирьох квадрантів, розроблена провідною консалтинговою компанією Boston Consultіng Group (БКГ). Мал. 2.5 ілюструє цю матрицю. По осях фіксуються темпи росту галузі і відносна частка ринку. Кожен господарський підрозділ представлений у виді кружка, розмір якого визначається часткою прибутку даного підрозділу в загальному прибутку корпорації від усіх.

Матриця служить для порівняння різних стратегічних господарських одиниць (СГО) підприємства. Цей підхід дозволяє підприємству класифікувати кожну СГО по її частці на ринку щодо основних конкурентів. В основі цього підходу лежить обґрунтоване припущення, що чим більше частка СГО на ринку, тим нижче відносні витрати і вище прибуток.

Прийнято розрізняти чотири групи СГО:

- "Зірки" лідируюче положення в галузі, що розвивається, значні прибутки, але вимагаються і значні ресурси для фінансування.

- "Дійні корови" - лідируюче положення у відносно зрілій області, прибутку дає більше, ніж необхідно для підтримки її частки на ринку.

- "Важкі діти" (знаки питання) - низька частка на ринку в галузі, що розвивається, чи для підтримки збільшення частки на ринку потрібні значні засоби, на яке підприємство може піти, якщо бачить, що зможе в перспективі успішно конкурувати на цьому ринку.

- "Собаки" (невдахи) - обмежений обсяг збуту в зрілій галузі, продукції на стадії спаду, коли вихід бачиться або у відході з ринку, або в переході його на вузкоспеціалізований сегмент.

Ця матриця була розроблена для вибору потрібної стратегії напочатку 70-х років. Вона використовує критерії конкурентоспроможності СГО і перспектив розвитку галузі. Основні два параметри моделі розбиваються на окремі фактори, кожний з який оцінюється для кожної СГО.

Рис.2.5 Матриця Бостонської консультативної групи

 

    Примітка. Відносна частка ринку визначається як відношення власної частки до частки найбільш великого конкурента. Оскільки вертикальна границя проходить на рівні одиниці, єдина можливість для фірми - стати зіркою чи дійною коровою, тобто стати в галузі власником найбільшої частки ринку. Тому що це дуже твердий критерій, може бути справедливіше і наочніше перемістити вертикальну розділову лінію на оцінку 0,75 чи 0,8.

    ТОВ «Центр трансферу технологій «Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона», згідно з наведеною вище класифікацією, можна віднести до категорії „Дійні корови” тому що для підтримки збільшення частки на ринку підприємству потрібні значні засоби. В перспективі підприємство зможе успішно стати зіркою.

" Дійні корови " вимагають спеціального вивчення, щоб встановити чи не зможуть вони при додаткових капіталовкладеннях перетворитися в "зірки".

    Загально корпоративну стратегію підприємства, за матрицею БКГ: Стратегія підтримування.Реклама-нагадування, цінові знижки, підтримування каналів розподілу, стимулювання збуту.

Оберемо матрицю «McKincey»-«GeneralElectric»(матриця «привабливість-конкурентоспроможність») для здійснення портфельного аналізу ВАТ ТОВ «Центр трансферу технологій «Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона».

Особливістю матриці є те, що її можна застосовувати в усіх фазах життєвого циклу попиту за різних умов конкуренції. Рейтинги привабливості галузі рангуються від одиниці привабливість низька (конкурентні позиції слабкі) до п`яти – висока привабливість галузі (дуже сильна конкурентна позиція (табл.2.20).

Таблиця 2.20

Оцінка привабливості галузі

Критерії Вага Оцінка Зважена оцінка
Розмір ринку 0,15 4 0,6
Темпи зростання ринку 0,05 3 0,15
Конкурента ситуація 0,2 5 1
Рівень цін 0,2 5 1
Прибутковість 0,3 4 1,2
Технологічний рівень 0,1 4 0,4
Сумарна зважена оцінка 1   4,35

Оцінимо «силу» бізнесу (конкурентну позицію) з використанням процедури, аналогічної описаній на попередньому етапі. У результаті виходить зважена оцінка або рейтинг конкурентної позиції стратегічної одиниці бізнесу (табл.2.21).

Таблиця 2.21

Оцінка стратегічного положення

Критерії Вага Оцінка Зважена оцінка
Частка ринку за сегментами 0,05 5 0,25
Конкурентоспроможність 0,2 5 1
Асортимент продукції 0,2 4 0,8
Ефективність системи маркетингу 0,15 3 0,45
Прихильність покупців 0,2 5 1
Капіталовкладення 0,2 4 0,8
Сумарна зважена оцінка 1   4,4

Заносимо результати аналізу до матриці (рис.2.6).

Рис. 2.6. Матриця «McKincey»-«GeneralElectric»

Отже, металургійнапромисловістьєпривабливою(за аналізом основних критеріїв) та оцінена значенням – 4,35балів. Конкурентні позиції ТОВ «Центр трансферу технологій «Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона» в галузі сильні (оцінка – 4,4 балів).

Досліджуване підприємство попадає в зону С – агресивного зростання (висока привабливість — сильна конкурентоспроможність). Стратегія – втримування, активізація реклами, цінова політика, направлена на зниження цін та розширення ринку.

Використаємо матрицю Ансоффа для вибору загально корпоративної та функціональної стратегії ТОВ «Центр трансферу технологій «Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона».

Першим кроком у розробці стратегії розвитку в умовах зростаючого ринку зє є уточнення природи наявних конкурентних переваг, які стануть базою для подальших стратегічних і тактичних кроків.

Після проведеногоSWOT-аналізу, очевидним є те, що підприємство займає сильні позиції на ринку і для подальшої діяльності ТОВ «Центр трансферу технологій «Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона»необхідно зберегти та укріпити своє теперішнє становище.

Отже, обираємо за базову стратегію розвиткупідприємства стратегію розвитку ринку(рис.2.7).

 

 

Товари

Існуючий

Новий

Ринки

Існуючий   Удосконалення діяльності

Стратегія розвитку ринку (Розширення границь ринку, вихід на нові ринки)


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 386; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!