Українське питання у міжнародній політиці кінця 80-х р.р. «Нова ера»



Наприкінці 80-х р.р. XIX ст. різко загострилися відносини між Австро-Угорщиною і Росією. Дві імперії ніяк не могли под-ілити сфери впливу на Балканах. Назрівала війна, у якій на боці Австро-Угорщини, напевне б, виступила Німеччина. Прагнучи ослабити Російську імперію, німецькі політики висунули план утворення після перемоги над Росією «Київського королівства», у склад якого б увійшла Наддніпрянська Україна.

Цей план зацікавив Австро-Угорщину, яка сподівалася вста-новити над російською частиною України свій контроль. Коли про німецький план і наміри Австро-Угорщини стало відомо у Києві, вони знайшли підтримку і так званих австрофілів на чолі з Володимиром Антоновичем і Олександром Кониським, діячами Київської громади. Громадівці готові були підтримати німецький проект в обмін на задоволення нових національно-куль-турних прав українців Галичини, яку сприймали як «українсь-кий П'ємонт». На шляху реалізації побажань австрофілів стояли галицькі поляки. Але під тиском австрійців поляки у 1890 р. пішли на поступки.

Суть поступок полягала у визнанні галицьких українців окремим народом. У відповідь на лояльність українців до авст-рійської влади остання мала з однаковою прихильністю ставитися до українців і поляків. Передбачалося надання українцям певної кількості місць у Австрійському парламенті і Галицькому сеймі, відкриття трьох українських гімназій, збільшення кількості українських кафедр у Львівському університеті та інші поступки. Після цього була проголошена «нова ера» у відносинах народовців з урядом і польською шляхтою.


Діяльність галицьких народовців у другій половині 70 —80-ті р.р. XIX ст.

Дата Подія
1879 р. Заснування газети для селян «Батьківщина» (головний редактор Ю. Романчук)
1880 р. Заснування щоденної української газети «Діло», на противагу старорусинському журналу «Слово» (головний редактор В. Барвінський). Скликання у Львові перших українських масових зборів (віча), на яких обговорювалося становище і потреби українського суспільства
1882 р. Укладення угоди між старорусинами і народовцями, що визначала принципи узгодженої діяльності у справах «спільних усім русинам»
1885 р. Заснування власної політичної організації «Народна рада» (перші збори відбулися 2 лютого 1888р.)


Радикальна течія в українському русі Галичини

 

Дата Подія
1876 р. М. Павлик та І. Франко стало редагувати журнал «Друг». Відмовилися від «язичія», на якому він видавався раніше, і перейшли на народну українську говірку
1877— 1878 р.р. Судовий процес проти І. Франка та його товаришів за звинуваченнями в здійсненні підривної діяльності через пропаганду соціалістичних ідей
1880 р. Створення першої української політичної партії — Русько-української радикальної партії (РУРП)
1895 р. Вперше у книзі Ю. Бачинського «Україна уярмлена» висунуто й аргументовано постулат єдиності українських земель і політичної самостійності України

 


Кінець XIX і початок ХХ ст. характеризувався новими явищами у суспільно-політичному житті українських земель - початком «відродження нації». Новими рисами цього періоду були: переростання українського культурно-просвітницького руху в рух політичний та посилення земсько-ліберальної опозиції царизмові.

Ліберально-демократичний рух мав опозиційний характер і розвивався головним чином в рамках земських установ, де працювали представники інтелігенції: службовці, вчителі, лікарі, статистики, агрономи та інші фахівці. Учасники земсько-ліберального руху висловлювали невдоволення реакційною внутрішньою політикою царського уряду і виступили за проведення реформ, скликання загальноросійського Земського собору, рішучого оновлення законодавства, надання усім громадянам політичних прав та свобод. Значно зросла роль земств у проведенні так званої «банкетної кампанії» 1904 р., влаштованої на честь 40-річчя судової реформи. Під час її проведення земствами у містах і містечках відбулися мітинги та демонстрації опозиційного характеру, нерідко з антиурядовими вимогами й гаслами. Були проведені масові культурно-просвітні заходи, у яких брали участь широкі верстви української інтелігенції, відомі діячі національного руху. Серед таких заходів слід назвати урочисте відкриття пам'ятника І. Котляревському у Полтаві, відзначення 35-річчя творчої діяльності М. Лисенка та І. Нечуя-Левицького.

Український національний рух на початку XX ст. набирає політичного характеру. Перші політичні партії виникли ще наприкінці XIX ст. Це Русько-українська радикальна партія (1890 р.), заснована І. Франком, К. Трильовським, М.Павликом в Західній Україні. Пізніше, після розколу 1899 р., Ю. Бачинський, М. Ганкевич, С. Вітик заснували свою Українську соціал-демократичну партію, а І. Франко, В. Левицький, В. Охримович засновують Національно-демократичну партію. Остання незабаром стала найбільшою українською партією Галичини.

Першою національною партією в Наддніпрянській Україні була Революційна українська партія (РУ П), заснована 29 січня 1900 р. у Харкові. Вона в основному складалась із студентів, семінаристів, народних вчителів та представників інших верств інтелігенції. Програмою партії стала брошура, написана харківським адвокатом М. Міхновським і видана у Львові під назвою «Самостійна Україна». Автор ставив завдання: боротьба за єдину, самостійну, вільну Україну від гір Карпатських до гір Кавказьких. Згодом від РУП відійшло найбільш радикальне крило і утворило свою партію — Народну українську партію на чолі з М. Міхновським. У 1904 р. після нового розколу в РУП утворилась нова політична організація — Українська соціал-демократична спілка («Спілка»).

Представники ліберального руху восени 1904 р. об'єднуються в Українську демократичну партію, яка була близькою до російської партії кадетів. Згодом з неї виділилось радикальне крило і утворило Українську радикальну партію (УРП), яка в 1905 р. знову об'єдналась з УДП в Українську радикально-демократичну партію, лідерами якої були Б. Грінченко, С. Єфремов, Є. Чикаленко.

Серед загальноросійських партій, які мали свої комітети слід відзначити Російську соціал-демократичну робітничу партію, що після 1903 р. розкололась на два крила: більшовиків та меншовиків — партію соціалістів-революціонерів та партії ліберального спрямування: конституційних демократів (кадети), «Союз 17 жовтня» («октябристи»).

В Україні діяли також партії інших національних меншин. Серед них польські (Польська партія соціалістична) та єврейські (Бунд).


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 220; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!