Поняття, ознаки та правове положення органів викон. влади.



Див пит 2

Серед органів держ. влади важливе місце посідають органи викон. влади, що здійснюють функції держ. управ-ня економічним, соц-культ, адмін.-політичним будівництвом. Кожен з цих органів діє від імені та за дорученням держ., має певний правовий статус, виступає носієм відповідних повноважень юридично-владного хар-р, реалізація яких забезпечує йому досягнення мети виконавчо-розпорядчої діяльності. У теорії адмін.го права науковці не дійшли однієї точки зору щодо поняття цих органів.

Існують такі ознаки органів викон. влади:

- Орган викон. влади являє собою організацію - колектив людей - держ. службовців.

- Кожен орган викон. влади має офіційне найменування та повноваження використовувати різні атрибути з державною символікою.

- Це різновид держ. органів, найбільш значна частина держ. апарату.

- Вони створюються державою у встановленому законом порядку спеціально для здійснення її управлінських функцій - функцій держ. викон. влади (забезпечують фактичну реалізацію цієї влади).

- Цільовим призначенням цих органів є здійснення виконавчо-розпорядчої (управлінської) діяльності шляхом безпосереднього повсякденного керівництва економікою, соц-культ та адмін.-політичним будівництвом.

- Кожний орган наділений державно-владними повноваженнями, має певний обсяг прав та обов'язків у сфері держ. управ-ня, компетенцію.

- Діяльність цих органів має вторинний, підзаконний, виконавчо-розпорядчий характер, бо вони здійснюють свої функції на підставі та на виконання закону.

- Для здійснення своїх завдань і функцій ці органи також наділені правом широкого застосування заходів держ. (зокрема, адмін.го) примусу та мають спеціальний апарат примусу.

- Органам держ. викон. влади властива організаційно-структурна відокремленість та оперативна самостійність дій у певних територіальних межах чи галузях.

- Кожен орган держ. викон. влади є суб'єктом держ. власності, утримується за рахунок Держ. бюджету.

- Має статус юридичної особи, є самостійним учасником адмін.-правових відносин.

- У системі цих органів наявна ієрархічна підпорядкованість, вони одночасно можуть бути і суб'єктами і об'єктами управ-ня.

- Органи викон. влади знаходяться під загальним контролем законодавчої влади і прямим контролем Президента України.

- управлінській діяльності органу викон. влади властивий зовнішній характер, оскільки така діяльність у вигляді юрид. актів управ-ня спрямована на середовище (ту сферу управ-ня, яку вони забезпечують);

- управлінська діяльність органу викон. влади має безперервний характер, чим відрізняється від подібної діяльності, яка лише епізодично здійснюється в органах, що представляють інші влади.

Види органів викон. влади.

Для кращого вивчення особливостей організації їх діяльності, а також для виявлення закономірностей у взаємозв'язках окремих органів здійснюють їх класифікацію, за основу якої беруть різні критерії, а саме:

1. від обсягу і хар-р компетенції:

- загальної компетенції (КМУ, Рада міністрів АРК, місцеві державні адміністрації);

- галузевої компетенції (Міністерство внутрішніх справ, Міністерство оборони, Міністерство науки і освіти, Міністерство промислової політики України);

- спеціальної компетенції (міжгалузеві) (Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції, Міністерство фінансів та інші);

2. від порядку вирішення питань:

- єдиноначальні (міністерства, комітети та ін.);

- колегіальні (КМУ, РМ АРК);

3. від предмета спрямованості компетенції:

- органи управ-ня економічною сферою;

- органи управ-ня соціально-культурною сферою;

- органи управ-ня адмін.-політичною сферою;

4. від обсягу повноважень по території:

- центральні (КМУ, міністерства, комітети);

- місцеві (державні адміністрації);

5. від хар-р повноважень: міністерства, державні комітети (державні служби), центральні органи викон. влади зі спеціальним статусом;

6. за місцем в системі органів викон. влади:

- вищі та нижчі.

Центральними є ті органи, діяльність яких поширюється на всю територію України. До них можна зарахувати: КМУ, міністерства, державні комітети, фонди тощо.

Місцевим органам викон. влади належать повноваження приймати рішення на певній території адмін.-територіальної одиниці. Вони виконують повноваження центральних органів викон. влади на території району, області, міста.

Міжтериторіальні органи охоплюють своєю діяльністю частину території України, декількох областей. Такі органи забезпечують галузеве управ-ня чи здійснення спеціальних функцій на визначеній частині території країни (військові командування, управ-ня залізницями).

До органів викон. влади АРК належать: Рада Міністрів АРК, міністерства та інші органи, повноваження яких поширюються лише на територію автономної республіки. Вони здійснюють загальне або галузеве керівництво чи виконують окремі повноваження з управ-ня об'єктами держ. власності, які розташовані на території АРК.

Органи загальної компетенції в межах підвідомчої їм території здійснюють держ. управ-ня підконтрольними їм органами галузевої чи функціональної компетенції.

Органи галузевої компетенції реалізують державну політику у відповідній галузі. Галузь - це поєднання об'єктів управ-ня під керівництвом відповідного органу викон. влади за ознаками виробничої єдності незалежно від їх географічного розташування.

Органи спеціальної компетенції здійснюють керівництво з питань, які мають загальний характер для всіх чи багатьох галузей господарства.

Органи держ. викон. влади можна класифікувати і за іншими критеріями, наприклад, щодо хар-р підпорядкування на ті, що знаходяться у подвійному підпорядкуванні (наприклад, фінансове управ-ня УМВС областей) і на ті, що мають центральне (відомче) підпорядкування (наприклад, районні військові комісаріати); на такі, утворення яких передбачено Конституцією (наприклад, КМУ), і такі, утворення яких Конституцією не передбачено.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 282; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!