Ціновий моніторинг аграрного ринку



 

Створення системи оперативного збору, обробки, зберігання та розповсюдження інформації про рівень внутрішніх цін серед суб’єктів ринку є необхідною умовою для реформування аграрного сектору на ринкових засадах і розвитку агробізнесу.

Невід’ємна умова досконалого ринку сільськогосподарської продукції – прозорість, або оглядовість ринку для продавців і покупців (рис. 10.1). За відсутності національної системи інформування про цінові тенденції щодо сільськогосподарської продукції та продовольства ринки сільськогосподарської продукції в Україні є недосконалими, оскільки продавці та покупці не достатньою мірою володіють знаннями й прогнозними передбаченням відносно поточних і очікуваних цін, а також розміщення товарів та послуг. Тому сільськогосподарські виробники продукції вимушені реалізувати свою продукцію в умовах обмеженого доступу до інформації.

Рис. 10.1. Модель досконалого ринку

 

Ціновий моніторинг — це оперативне відстеження внутрішніх цін (цін реалізації продукції сільськогосподарськими товаровиробниками, закупівельних, оптово-відпускних, роздрібних) на різних рівнях – районному, обласному, державному. Зібрана інформація про рівень внутрішніх цін, що характеризує тенденції розвитку товарних ринків, слугує базою для аналізу поточної ситуації та короткострокових прогнозів щодо стану ринків.

Крім того, швидке надання працівникам галузі зібраної державними органами цінової інформації є важливим фактором активізації міжрегіонального товарообміну, оскільки тільки великі підприємства мають можливість створити представництва – регіональні офіси та торговельну мережу в інших регіонах, на відміну від малих та середніх підприємств.

Система цінового моніторингу частково вирішує і проблему стабілізації цінової ситуації на ринках. Різниця між цінами в областях залежить не тільки від просторового розміщення, якісних показників продукції, але й від наявності інформації про ситуацію, що склалася на ринку.

За відсутності систематизованої й оперативної інформації про цінову ситуацію на ринках сільськогосподарських товарів запровадження державного цінового регулювання (через заставні або інтервенційні закупівлі) може призвести до непередбачених наслідків, адже в такій ситуації не можна гарантувати правильність розрахунків рівнів регульованих цін й об’єктивність оцінки ситуації. Це, у свою чергу, може мати наслідком суттєву деформацію ринків.

Рис.10.2 описує два підходи до оцінки цінової ситуації на продовольчому ринку: перший – за умови ефективного функціонування системи цінового моніторингу, другий – за відсутності цінового моніторингу, що за більшістю ознак є характерним для поточної ситуації в аграрному секторі України.

 


Збір інформації міністерством аграрної політики

 

Відділ цінового моніторингу Міністерства аграрної політики України щотижня відстежує закупівельні ціни на молоко, основні види худоби та оптово-відпускні ціни на молочну і м’ясну продукцію в різних областях України. Інформація з областей надходить телекомунікаційними каналами зв’язку. Після зведення ці дані у вигляді таблиць розповсюджуються серед керівників міністерства, а також направляються в обласні управління сільського господарства.

Моніторинг цін у Міністерстві є обмеженим за переліком продукції та рівнями цін, що відстежуються, і не є системним. У більшості випадків інформація надходить тільки по вертикалі “знизу–доверху” для відомчих інтересів. Не забезпечується головна мета цінового моніторингу – оперативне надання інформації про ціни “до знизу” – до виробників сільськогосподарської продукції.

 

До функцій Державної інспекції контролю за цінами належить проведення моніторингу цін і тарифів на товари й послуги споживчого ринку, узагальнення його результатів, підготовка пропозицій щодо вжиття заходів із стабілізації цінової ситуації. Моніторинг цін обмежується тільки рівнем роздрібних цін.

При цьому Держцінінспекція у межах своєї компетенції здійснює перевірки дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування і має право розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами.

 

 

Державний комітет статистики України збирає та публікує щомісячну інформацію про індекси споживчих цін на продовольчі товари (до попереднього місяця), середні ціна на продовольчі товари у торговельній мережі, середні заготівельні ціни на продукцію сільського господарства та індекси їх до попереднього місяця. Але ця інформація запізнюється у часі, тобто не є оперативною, подається тільки на державному рівні, містить ряд узагальнень. Так, щомісячні ціни на зернові культури показуються в середньому (разом), однак кожна із зернових культур, які вирощуються в Україні, має певні особливості ринкового ціноутворення.

 

 

За останні півтора року з’явилося декілька інформаційних компаній, що заповнили вакуум інформації: Украгроконсалт, АПК-Інформ, ПроАГРО та інші, які пропонують оперативну інформацію через підписку по електронній пошті та журнали. Комерційні структури ініціюють створення інформаційних систем, адже ринкова інформація їм вкрай необхідна. Однак цінова інформація, яка міститься в цих джерелах, не систематизована, часто збирається тільки по деяких регіонах і переважно представлена цінами попиту та пропозиції, тоді як дуже важливою є реальна ціна укладеної угоди. Крім того, ця інформація продається. Середня ціна місячної передплати (4 номери), наприклад журналу “АПК-Інформ”, дорівнює 350 грн, а місячна вартість видань періодичністю 1-6 разів на місяць Аналітичного Центру “Украгроконсалт” про стан ринків сільськогосподарської продукції в Україні та закордоном коливається від 20 до 300 дол. США.

Слід наголосити, що аграрним товарним біржам належить вагомий внесок у подоланні інформаційного дефіциту на ринку сільськогосподарської продукції.

Українська аграрна біржа готує інформаційні звіти про рівень цін на біржовому ринку України та основних біржах світу. Ця інформація платна.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 478; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!