Особливості створення сільськогосподарських маркетингових (заготівельно-збутових) кооперативів, їх цілі



 

Сільськогосподарські кооперативи поділяються на: заготівельно-збутові, постачальницькі, сервісні і багатофункціональні.

Заготівельно-збутові кооперативи здійснюють заготівлю, зберігання, перепродаж обробку, продаж продукції, надають маркетингові послуги тощо.

Сільськогосподарський обслуговуючий кооперативний ринок — це кооператив, який в своїй діяльності поєднує заготівельно-збутову діяльність, здійснює зберігання, транспортування, пакування та має у власності чи користуванні ринкові, торговельні площі для реалізації продукції, чи працює в системі інших спеціалізованих кооперативів.

Принципи діяльності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів

§ членами кооперативу обов’язково мають бути сільськогосподарські товаровиробники і виступають одночасно його клієнтами та власниками;

§ членство в кооперативі є відкритим та добровільним;

§ кооператив надає послуги своїм членам. Операції з іншими клієнтами носять виключно додатковий характер і обмежуються;

§ члени кооперативу мають зобов’язання щодо ведення спільної господарської діяльності, такі, як зобов’язання реалізувати продукцію або закуповувати матеріально-технічні засоби через кооператив, зобов’язання використовувати його послуги тощо;

§ члени кооперативу повинні сплачувати пайові внески пропорційно до обсягів операцій, що вони провели з кооперативами;

§ результат річної економічної діяльності кооперативу, що не є прибутком, розподіляється серед членів переважно у вигляді кооперативних виплат пропорційно до участі в господарській діяльності кооперативу. Виплата нарахувань на паї обмежується;

§ кооперативом управляють його члени на демократичних засадах (за принципом: «один член кооперативу – один голос»);

§ збереження політичного та релігійного нейтралітету;

§ піклування про освіту членів кооперативу.

Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи можуть на добровільних засадах утворювати об'єднання кооперативів, які в свою чергу можуть утворювати об'єднання вищого рівня, за галузевими чи територіальними принципами.

Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи та їх об'єднання мають право виступати засновниками різних видів підприємств, фондів установ, мати представників в інших регіонах України та за її межами.

 

 


Основні функції сільськогосподарських маркетингових (заготівельно-збутових) кооперативів і агроторгових домів

 

 


ТЕМА 8. Аукціони, ярмарки і виставки як елементи інфраструктури аграрного ринку

1. Особливості аукціону як форми продажу. Основні типи аукціонів.

2. Поняття ярмарку. Види ярмарків.

3. Сутність виставки. Сільськогосподарські виставки в Україні.

 

 

Особливості аукціону як форми продажу. Основні типи аукціонів

 

Аукціон — особлива форма продажу товарів, при якій продавець для отримання найвищої ціни за товар використовує пряму конкуренцію багатьох покупців під час публічного торгу в заздалегідь установлений час і визначеному місці Розрізняють примусові і добровільні аукціони. Примусові аукціони проводять судові органи або органи влади, щоб стягти борги, а також митниці, залізниці, банки і ломбарди під час продажу конфіскованих і не оплачених товарів, а також закладеного і не викупленого майна. Добровільні аукціони організовують для найвигіднішого продажу товарів (антикваріат, дорогі ювелірні вироби, вироби з особливо цінних сортів хутра, картини відомих художників, високохудожні авторські роботи національних народних промислів та Будинків моделей).

Основними учасниками аукціону с: власник товару (продавець), організатор аукціону, покупці

Організатором торгів виступають продавець або підприємства (фірми), які спеціалізуються на цьому виді діяльності, а також фірми, в статутах яких передбачено право на їх проведення (біржі, діючі виставки, торговельні підприємства і організації), але не є їх основним видом діяльності), що діють на підставі договору з продавцем.

У разі проведення торгів спеціалізованою організацією витрати, пов'язані з проведенням торгів, включаючи залучення незалежних оцінювачів, фахівців із проведення рекламної кампанії, експертів і т. д., здійснюються відповідно до умов, визначених договором продавця з організатором.

Етапи проведення аукціону

Під час проведення аукціону виділяють чотири етапи: підготовчий, ознайомлення з товаром, аукціонний торг, розрахунок за придбані товари.

На підготовчому етапі створюється аукціонний комітет, до якого входять голова (директор) аукціону, ліцитатор, робоча група (у складі комерсанта, бухгалтера, касира і юриста), технічний секретар, помічники. У разі реалізації товарів декоративно-прикладного мистецтва, антикваріату в склад комітету включаються висококваліфіковані експерти-мистецтвознавці. Під час проведення примусового аукціону до складу комітету входять також представники місцевих держадміністрацій і фінансових органів.

Аукціонний комітет за погодженням з продавцем установлює стартову аукціонну ціну на товари, крок аукціону і складає протокол приймання товарів на аукціон. На кожний товар, допущений до аукціону, складається інформаційний листок згідно з протоколом приймання товарів на аукціон, в якому подається розгорнута характеристика товару.

Організатор аукціону (аукціоніст) підбирає місце, установлює точний час майбутнього торгу та обумовлює механізм ведення торгу. Організатори аукціону виготовляють типографським способом квитки з позначенням на лицевому боці номера квитка та його ціни, а на зворотному — умови проведення аукціону. Порядковий номер квитка означає номер його власника, під яким він бере участь у аукціоні.

Повідомлення про проведення торгів має бути опубліковане організатором не менше ніж за 30 днів до дати проведення торгів.

На деяких відомих аукціонах учасники подають письмові заяви про участь в аукціоні, вносять заставу в розмірі 10 % стартової ціни товару й отримують відповідний документ. Аукціон розпочинається за наявності не менше ніж трьох покупців.

Етап ознайомлення з товарами відбувається за кілька днів до початку суто торгу і має на меті якнайповніше ознайомлення потенційних покупців з аукціонною колекцією, відібраними зразками по кожному лоту способом інформування потенційних учасників аукціону за допомогою рекламних заходів, підготовки і розповсюдження спеціального каталогу аукціону.

Не пізніше як за два тижні до дня проведення аукціону вироби з інформаційними листками повинні виставлятися для ознайомлення з ними потенційних покупців.

Аукціонний торг — це публічна (відкрита і загальнодоступна) послідовна реалізація товарних лотів тому з покупців, хто першим запропонував найвищу ціну. При цьому є три типи ведення аукціону: англійський; голландський і американський, або затемнений (рис. 8.1).

Рис. 8.1. Типи аукціонів

 

Так звані англійські аукціони проводиться в такому порядку:

- Аукціон веде в присутності організатора найманий ним ліцитатор. Аукціон починається з оголошення ліцитатором найменування, основних характеристик і початкової ціни предмета торгів і кроку аукціону.

Крок аукціону встановлюється організатором (не менше 5 % від стартової ціни) і залишається сталим протягом торгів. Учасникам аукціону видаються пронумеровані квитки, що їх вони піднімають після оголошення ліцитатором чергової ціни в разі, якщо готові купити предмет торгів за цією ціною.

Кожну наступну ціну ліцитатор призначає збільшенням поточної ціни на крок аукціону. Після оголошення чергової ціни ліцитатор називає номер квитка учасника аукціону, який першим підняв квиток. Потім ліцитатор повідомляє наступну ціну згідно з кроком аукціону.

При відсутності учасників аукціону, готових купити предмет торгів за названою ліцитатором ціною, останній повторює цю ціну три рази.

- Аукціон завершується, якщо після трикратного оголошення чергової ціни жоден з учасників аукціону не підняв квиток. Переможцем аукціону визнається учасник, номер квитка якого був названий аукціоністом останнім.

Технологія проведення так званих голландських аукціонів аналогічна проведенню англійських аукціонів, однак вони розпочинаються з оголошення спочатку явно завищеної стартової ціни, що поступово знижується до тієї, за якою один з учасників торгу не висловить згоду купити товар.

При проведенні так званих американських аукціонів переможцем визнається особа, що запропонувала найвищу ціну за предмет торгів, яка зазначається у запечатаних конвертах. Визначення переможця відбувається на відкритому засіданні аукціонної комісії. Перед розкриттям конвертів комісія перевіряє цілісність конвертів, що фіксується в протоколі про результати торгів. Ціна повинна бути зазначена числом і прописом. У разі якщо числом і прописом зазначені різні ціни, комісія бере до уваги ціну, зазначену прописом. Пропозиції, що містять ціну нижче стартової, не розглядаються.

При розкритті конвертів і оголошенні пропозицій з дозволу комісії можуть бути присутніми всі учасники торгів, а також представники засобів масової інформації. Усі три типи аукціону можуть проводитися гласним і негласним способами. За негласного (німого) торгу згода на підняття ціни на встановлений розмір надбавки подається покупцями аукціоністові заздалегідь умовленими знаками. Тобто ліцитатор, оголошуючи нову ціну, не називає покупця, що дозволяє зберегти в таємниці ім'я покупця.

При проведенні закордонних аукціонів використовуються автоматизовані способи. Зміни ціни на підвищення чи зниження фіксуються покупцями натисканням кнопок на пульті, що відображають ціну на циферблаті. Лот купує той, хто перший натисне кнопку, яка зупиняє стрілку циферблата. Така технологія проведення аукціонів знижує трудомісткість і час проведення торгів.

Результати аукціону оформляються в найкоротші терміни після його завершення у вигляді аукціонної угоди. Покупець отримує від бухгалтера аукціону товарний чек у двох примірниках, оплачує його і стає власником товару. На підставі оплаченого товарного чека бухгалтер реєструє продаж товару в аукціонній відомості для наступного перерозподілу отриманого виторгу, тобто різниці між стартовою й продажною цінами. Порядок розподілу виторгу між організатором аукціону і власником товару передбачається в підписаній ними аукціонній угоді.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 363; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!