Значення доступності інформації про аграрний ринок для сільськогосподарських виробників



 

Розв’язання проблеми підвищення ефективності системи управління в сільськогосподарських підприємствах та збільшення виробництва сільськогосподарської продукції разом з поліпшенням її якості вимагає радикальних перетворень економічних відносин, прискорення науково-технічного прогресу і перебудови інформаційної системи аграрного сектора економіки.

Важливими елементами такої перебудови є удосконалення системи інформаційно-консультаційного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників, інших операторів аграрного ринку, впровадження в їх повсякденну роботу сучасних інформаційних технологій та створення в аграрному секторі єдиного інформаційного простору, зорієнтованого на забезпечення ефективної діяльності сільськогосподарських підприємств у ринкових умовах.

Керівники сільськогосподарських підприємств все частіше звертаються за допомогою до професійних консультантів з управління, що зазвичай мають достатні знання і досвід, щоб побачити проблему підприємства в комплексі і запропонувати шляхи її вирішення.

Ефективність роботи сільськогосподарських підприємств відчутно впливає не тільки на розвиток агропромислового комплексу України, а й на стабільний розвиток сільської місцевості. Тому господарники повинні мати достовірну і повну інформацію ринкового, прогнозного, аналітичного та науково технічного характеру, яка дає можливість приймати обґрунтовані рішення щодо діяльності своїх підприємств на ринку.

Оперативному інформуванню господарюючих суб'єктів можуть сприяти дієва система консультування виробників та консультаційне обслуговування. Систему інформаційно консультаційного обслуговування сільського господарства створено для надання інформаційної підтримки і науково консультаційних послуг у діяльності виробників, ознайомлення з досягненнями науково технічного прогресу та передовим виробничим досвідом.

Ринкова інформація – це будь яке повідомлення чи знання, що може вплинути на ринкову ціну. А ціни на ринку формуються під впливом попиту і пропозиції. Щодо сільгоспвиробника, то він, володіючи такою інформацією, може швидше реагувати на прогнозовані зміни й вигідно реалізовувати свою продукцію. Для цього йому важливо вміло оперувати такими видами інформації:

- новини аграрної політики;

- новини про ситуацію на ринку;

- статистичні дані;

- інформація про ціни;

- аналіз ринкової ситуації;

- комерційні пропозиції від інших учасників ринку;

- прогнози аналітиків.

Слід зауважити, що маючи доступ лише до одного з цих видів ринкової інформації, господарник не зможе реально оцінити ситуацію. Так, знаючи лише про зниження цін на певний вид продукції упродовж тижня, але не маючи іншої ринкової інформації, він не зможе спрогнозувати, як ціни зміняться за наступний тиждень або за місяць. Отже, реально оцінювати ринкові тенденції сільгоспвиробник зможе лише в тому разі, якщо постійно буде володіти якісною та цілісною ринковою інформацією, отримуючи її з таких джерел:

- із неспеціалізованих засобів масової інформації (телебачення та радіо, газети і журнали);

- із спеціалізованих засобів масової інформації та інформаційно аналітичних компаній;

- безкоштовна рекламна інформація, надана постачальниками або покупцями;

- інша інформація, яку отримано з інших джерел та здобуто самотужки.

Для прийняття оперативних стратегічних рішень щодо виробництва та продажу продукції важливе значення мають новини аграрної політики. Це інформація про зміни в оподаткуванні підприємств, зміни мита на імпорт чи експорт продукції, рішення про субсидування або скасування субсидій, квот тощо. Перевагу здобуде той сільський господар, який таку інформацію знатиме одним із перших і зробить на її підставі правильні висновки.

Приймати оперативні рішення дають змогу новини ринків. Особливу увагу варто Важливе значення у формуванні ціни на сільськогосподарську продукцію мають статистичні дані. Наприклад, коли з'являється інформація про те, що пшениці посіяли більше, ніж прогнозували, ціни на цю продукцію падають. Тому фермерові варто починати з вивчення статистичної інформації про ті види продукції, які він виробляє або планує виробляти. Зокрема, потрібно довідатися, скільки такої продукції за останні п'ять років було вироблено в різних регіонах України, за якими цінами її продавали, які чинники впливали на зміну цін. Не завадить порівняти собівартість виробництва різних видів продукції та ціни у своєму регіоні з аналогічними показниками в інших регіонах. Завдяки таким відомостям можна прийняти рішення про вибір саме тих видів продукції, які даватимуть максимальний зиск.

Найбільше сільських господарів цікавить цінова інформація, а надто якщо її супроводжують прогнози розвитку цін.

Здійснити аналіз ринкової ситуації на належному рівні складно, оскільки цей процес потребує часу та відповідної кваліфікації. Краще робити висновки на підставі аналізу незалежних експертів, які оцінюють тенденції формування цін на різні види продукції і складають прогнози на наступний період.

Ринкові чутки інколи бувають дуже цінними, але можуть спонукати й до хибних рішень. Неперевірені відомості поширюються перед офіційним оприлюдненням певної інформації і зазвичай суттєво впливають на ринкову ситуацію. Нерідко чутки поширюють самі учасники ринку, які хочуть на цьому заробити. Тому потрібно виважено осмислювати таку інформацію, аналізувати, кому вона була б вигідною й реагувати на неї лише в тому випадку, якщо вона надходить зі справді вірогідних джерел.

Важливе значення у формуванні ціни мають прогнози аналітиків. В аграрного ринку України працює порівняно небагато таких фахівців, думка яких реально впливає на ціни товарів. Здебільшого інформацію, яку готують аналітики, пропонують за певну плату різні аналітично консалтингові фірми.

Курси валют, за умови їхньої стабільності, не надто відчутно впливають на ринкову ситуацію, тай позначаються на ціні лише тих товарів, що їх імпортують чи експортують. Зокрема підвищення курсу національної валюти щодо долара або євро призводить до зниження внутрішніх цін на основну експортну продукцію. Якщо ж курс національної валюти падає, ціни на цей товар на внутрішньому ринку можуть зрости, оскільки на них збільшиться попит експортерів. Зростання курсу національної валюти стимулює збільшення імпорту, що зумовлює посилення конкуренції на внутрішньому ринку, тому здебільшого ціни на товари на цьому ринку знижуються.

В Україні сільські товаровиробники найчастіше користуються інформацією про ціни, отриманою від посередників, і покладаються на власні спостереження за цінами на місцевому ринку. Звичайно, таких знань недостатньо для того, щоб оптимально планувати діяльність і реагувати на зміну ситуації.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 342; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!