Медична допомога в районі надзвичайної ситуації



 

Медична допомога ураженим і медичне забезпечення потерпілого населення, що постраждало внаслідок стихійного лиха, аварій та катастроф, здійснюється медичною службою.

Безпосередніми виконавцями завдань з медичної допомоги є медичні формування:

а) невоєнізовані медичні формування: санітарні пости /СП/, санітарні дружини /СД/, загони санітарних дружин /ЗСД/, які призначені для надання першої медичної допомоги потерпілим.

б) спеціалізовані невоєнізовані медичні формування, які призначені для надання першої лікарської і спеціалізованої медичної допомоги. Вони створюються у лікарнях, поліклініках, диспансерах, медико-санітарних частинах підприємств.

Медична допомога за видами поділяється на:

- перша медична допомога -надається у перші 30 хвилин після ураження і має на меті підтримання життєдіяльності організму, боротьбу з ускладненнями ураження і підготовку потерпілих до евакуації з осередку ураження. Слід підкреслити, що надання цієї допомоги має вирішальне значення для рятування уражених;

Перша медична допомогав осередках ураження надається:

санітарними постами та санітарними дружинами, а також населенням у порядку само­та взаємо допомоги.

Санітарна дружина є основним формуванням на об'єктах /одна на 2000 осіб/

Санітарні пости /із 4-х осіб/ створюється на всіх об'єктах з розрахунку один пост на 150-200 працюючих.

Перша медична допомога повинна надаватись безперервно в перші 12-14 годин. Вона включає проведення штучного дихання; відновлення серцевої діяльності; тимчасову зупинку кровотечі; накладання первинних пов'язок при ураженні і опіках; накладання шин при переламах кісток і ін.

Санітарна дружина (у складі 25 чоловік) може надати першу медичну допомогу за 1 годину до 50 ураженим. Після надання першої медичної допомоги уражених переносять до місця посадки на транспорт і відправляють в загони першої медичної допомоги /ЗПМД/, медичні підрозділи аварійно-рятувальних загонів для надання першої лікарської допомоги.

- перша лікарська допомогаце профілактика і боротьба з ускладненнями уражень, підтримання життєвих функцій організму та підготовка до евакуації у лікарняні заклади для надання спеціальної медичної допомоги /надається за 6-8 годин після ураження/;

- спеціалізована медична допомогає найвищою формою медичної допомоги, під час якої проводяться медичні заходи відповідно до характеру ураження і поєднуються з наступним стаціонарним лікуванням до повного одужання /надається протягом 2 діб після ураження/.

Знезараження території, споруд і техніки. Санітарна обробка людей

         Для знезараження і усунення ураження людей і тварин, виникнення епідемії проводять: дезактивацію- вилучення радіоактивних речовин з заражених поверхонь до допустимих величин зараження; дегазацію знешкодження отруйних речовин або вилучення їх з заражених об'єктів; дезінфекцію- знищення або вилучення хвороботворних мікробів і руйнування токсинів; дезинсекцію- знищення переносників інфекційних захворювань (комах і кліщів); дератизацію- знищення гризунів .

       Речовини і розчини, що застосовуються для знезараження.Для дезактивації застосовують 3% розчини порошку СФ-2У (СФ-2) в воді (влітку) або в аміачній воді, що містить 20-25% аміаку (взимку); розчини мила, різноманітних препаратів, що містять миючі засоби, а також  звичайна вода і розчинники (бензин, керосин, дизельне паливо).

           Для дегазації отруйних речовин застосовують дегазуючі розчини №1 (2% розчин дихлораміну ДТ-2 у дихлоретані) і №2 (аміачно-лужний) - 2% їдкого натрію, 5% моноетаноламіну і 20-25% аміатид води; можуть застосовуватися різноманітні розчинники ( бензин, керосин ), а також промислові відходи лужного характеру: розчин аміаку, їдкий калій або натрій, водні суспензії вапна (гашеного і негашеного), вапняні відходи (шлаки) целюлозно-паперової, карбідової і інші.

       Для дезинфекції застосовуються спеціальні дезинфікуючі речовини: фенол, крезол, лізол, нафталізол, а також розчини, що дегазують, суспензії і кашиці хлорного вапна. Для знищення токсинів можна використовувати 10% розчини у воді їдкого натрію і сірчистого натрію.

       Технічні засоби знезараження.Для знезараження території, споруд і промислового обладнання використовуються спеціальні машини і прилади, а також різноманітна техніка господарства: поливочно-миючі і замітально-збиральні машини, піскорозкидувачі, снігозбиральні та інші машини; сільськогосподарська техніка: оприскувачі, розкидувачі добрив і т. ін.; шляхобудівельні машини-бульдозери, грейдери та ін.

Способи знезараження.

       Дезактивація промислового обладнання, техніки, будинків і споруд полягає в змиванні з них радіоактивних речовин водою або розчинами, що дезактивують з одночасним протиранням щітками, пензлями, сухим ганчір'ям або клоччям поверхонь, що обробляються. Великі агрегати, а також будинки і споруди дезактивують, змиваючи з них радіоактивний пил струменем води під тиском.

       При дезактивації ділянок території з твердим покриттям змітають радіоактивний пил замітально-збиральними машинами, віниками, змивають водою з водопостачальної мережі, поливально-мийними машинами, мотопомпами і насосами з річок, озер або інших незаражених водосховищ.

       Ділянки місцевості без твердого покриття дезактивують, зрізуючи і видаляючи заражений шар землі на глибину 5-10 см, а снігу - 20-25 см, перекопуванням і переорюванням на глибину до 20 см.

    Дегазаціяможе проводитись хімічним, фізичним і механічним способами.

       Хімічний спосіб базується на взаємодії хімічних речовин з отруйними речовинами, внаслідок чого створюються нетоксичні речовини.

       Фізичний спосіб заснований на випаровуванні отруйної речовини з зараженої поверхні і частковим їх розкладанням під дією високої температури. Проводиться за допомогою спеціальних теплових машин ТМС-65, ТМ-59Д.

       Механічний спосіб - зрізання та видалення верхнього шару ґрунту за допомогою бульдозерів, грейдерів на глибину 7-8 см, а снігу до 20 см.

       Дезинфекціяможе проводитися хімічним, фізичним, механічним та комбінованим способами.

Хімічний спосіб - знищення хвороботворних мікробів і руйнування токсинів дезинфікуючими речовинами.Є основним способом дезинфекції.

       Фізичний спосіб - кип'ятіння білизни, посуду та інших речей. Використовується, в основному, при кишкових інфекціях.

       Механічний спосіб здійснюється такими ж способами, що й дегазація.

       Дезинфекція в осередках інфекційних захворювань проводиться в певній послідовності: спочатку знезаражуються проходи і проїзди, після цього приміщення, де виявлені інфекційні хворі і предмети, якими вони користувались, потім дороги і проходи до житлових будинків і діючих підприємств, території дворів і вулиць, транспорт, обладнання тощо.

       Дезинсекція та дератизація на місцевості проводиться: пропаленням поверхні грунту і випалюванням рослинності; інсектицидами, що розпорошуються за допомогою літаків і гелікоптерів, аерозольних машин, ранцевих дегазаційних приладів і аерозольних балонів .

       Для знищення гризунів застосовують отруєні принади, запилення лігвищ гризунів дератизаційною отрутою, або виловлюють їх за допомогою капканів, мишоловок, пасток і знищують.

       Санітарна обробкалюдей і знезараження одягу, взуття і засобів захисту можуть виконуватися частково або в повному обсязі і відповідно поділяються на часткову і повну .

       Часткова санітарна обробкапроводиться, як правило, особисто в осередках ураження (зараження) або одразу ж після виходу з них.

       При зараженні радіоактивним пилом часткову санітарну обробку проводять наступним чином. Верхній одяг обтрушують, чистять щіткою, віником або вибивають палкою, повісивши його на мотузці або перекладині. Взуття змивають водою або протирають вологою ганчіркою. В зимових умовах для цього можна використати незаражений сніг.

       Знезараження одягу і взуття проводять у протигазі і рукавицях. Закінчивши обробку одягу і взуття, очищають від пилу сумку протигазу, а фільтропоглинаючу коробку і маску обтирають вологою ганчіркою.

    Обличчя, шию і руки змивають незараженою водою з милом або розчином з індивідуального протихімічного пакету.

       При зараженні крапельно-рідкими отруйними речовинами часткова санітарна обробка проводиться негайно після їх попадання на одяг або шкірні покриви. Для цього використовують дегазатор з індивідуального протихімічного пакету. Сильно змоченим тампоном ретельно протирають відкриті ділянки шиї, рук і ніг, край коміру і манжет, а також лицеву частину протигазу.

   Обробку проводять в одному напрямку згори вниз, кожний раз перегортаючи тампон або замінюючи його новим. При першій же можливості оброблені місця потрібно змити водою із милом і протерти чистим рушником(шматком тканини).

   Повна санітарна обробкаполягає в ретельному обмиванні всього тіла теплою водою з милом і мочалкою. Проводиться на пунктах спеціальної обробки (ПуСО) що розгортаються підрозділами частин цивільної оборони; на стаціонарних обмивальних пунктах (СОП), що створюються на базі лазень, санпропускників, душових павільйонів; на обмивальних майданчиках розміщених у польових умовах за допомогою дезинфекційно-душових апаратів (ДДА).

       Водночас з миттям людей проводиться і знезараження білизни, одягу, взуття, індивідуальних засобів захисту. Сильно заражені радіоактивними або отруйними речовинами предмети одягу і взуття замінюються чистими.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 263; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!