ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ І ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ РЯТУВАЛЬНИХ ТА ІНШИХ НЕВІДКЛАДНИХ РОБІТ НА ОБ’ЄКТАХ ПРОМИСЛОВОСТІ



 

 

Питання, які розглядаються на лекції:

Мета і зміст РІНР.

Умови успішного проведення РІНР.

3. Організація і порядок проведення РІНР на об’єктах промисловості.

 

Мета і зміст РІНР.

 

Рятувальні та інші невідкладні роботи (РІНР) є важливою складовою заходів по ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які проводяться в стислі терміни в осередках ураження.

Ефективність цих робіт визначається кількістю врятованих життів і матеріальних цінностей, що в значній мірі залежить від правильності вибору способів і організації проведення РНР. Саме ці питання розглядаються в лекції.

Основними документами, що регламентують порядок оперативного виконання рятувальних та інших невідкладних робіт у районі НС є Закон України “Про аварійно-рятувальні служби”, постанова Кабінету Міністрів України від 14 червня 2002 року №843 “Про затвердження Загального положення про спеціальну Урядову комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об’єктового рівня”, постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року №1201 “Про затвердження Положення про штаб з ліквідації надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру”.

 

Мета і зміст рятувальних та інших невідкладних робіт (РІНР)

 

РІНР виконуються з метою рятування людей і надання допомоги потерпілим, локалізації і ліквідації аварій, створення умов для подальшого відновлення виробничої діяльності об'єкта.

Термін РІНР об'єднує: групу рятувальних робіт і групу невідкладних робіт.

Види рятувальних робіт:

- розвідка маршрутів висування в осередок ураження і об'єкта робіт;

- локалізація і гасіння пожеж;

- розшук і порятунок людей з-під завалів, зруйнованих будівель;

- подача повітря в завалені захисні споруди

- розкриття завалених захисних споруд і рятування людей, які в них знаходяться ;

- надання першої медичної допомоги ураженим людям і евакуація їх в медичні установи;

- виведення населення із небезпечних районів в безпечні місця;

- санітарна обробка людей і знезаражування їх одягу, техніки, будівель, території, провізії і води.

Невідкладні роботи виконуються в інтересах рятування людей і включають такі види робіт:

- створення проїздів (проходів) у завалах і на зараженій території;

- локалізація і ліквідація аварій на комунально-енергетичних і технологічних мережах;

- відновлення порушених ліній зв'язку,

- укріплення, або руйнування нестійких конструкцій, які загрожують проведенню рятувальних робіт;

- знешкодження і знищення знайдених боєприпасів та інших вибухонебезпечних предметів.

Способи і засоби виконання рятувальних робіт

Локалізація і ліквідація пожеж проводиться протипожежними формуваннями при сприянні рятувальних та інших формувань. Щоб не допустити злиття окремих осередків пожеж в суцільні, приймаються заходи по локалізації пожеж. Для цього водночас з гасінням пожеж роблять відсічні

протипожежні смуги. На шляху руху пожежі розбирають або розламують горючі конструкції будинків, а також повністю прибирають з відсічної смуги легкозаймисті матеріали та рослинність.

Рятування людей із завалених сховищ проводяться в такому порядку: пошук сховищ серед руїн, встановлення зв’язку з людьми, що укриваються, подача повітря в завалене сховище (якщо це необхідно), розтинання заваленого сховища, надання медичної допомоги постраждалим і евакуація їх на медпункт.

Відшукати сховище серед руїн можна за допомогою планів об'єкта по місцевим ознакам.

Для встановлення зв'язку з людьми, які знаходяться в сховищі, можна

використати радіозв'язок. Якщо це неможливо, то спілкування з людьми, здійснюється через повітрозабірні отвори, люки і перестукуванням по стоякам водопостачання або опалення.

При порушенні системи фільтровентиляції для подачі повітря в сховище розчищають повітрозабірні канали, а при неможливості зробити це, бурять отвір в мурі або перекритті і подають повітря за допомогою переносного вентилятора або компресора.

Для того, щоб розчинити сховище, необхідно розчистити основний, запасний або аварійний вихід, або влаштувати отвір в перекритті або мурі, використовуючи засоби механізації: бульдозер, ескалатор, кран, вибійні і свердлувальні молотки.

Рятування постраждалих з-під завалів слід починати з огляду завалів, вибору підходів до нього і визначення способів і засобів дій.

Для порятунку постраждалих, які знаходяться в верхніх частинах завалу, обережно розбирають завал згори.

Для рятування людей, які знаходяться під завалами всередині будинку, краще всього влаштувати вузькі проходи в самому завалі у однієї з бокових стін. При влаштуванні проходів слід використати порожнини і щілини, що утворилися між зруйнованими елементами будинку. На всьому шляху проходи зміцнюються стійками і розпірками.

Рятування людей з напівзруйнованих будинків, що горять, здійснюють протипожежні формування водночас з гасінням пожеж. В цих роботах приймають участь формування загального призначення і медичні формування.

Для спуску людей застосовують приставні і штурмові драбини, мотузки і мотузкові драбини, механічні пожежні драбини, автомобільні телескопічні вежі і підіймачі.

Щоб зняти людей з верхніх поверхів будинків, яким погрожує пожежа або руйнування, можуть бути використані гелікоптери.

Першу медичну допомогу постраждалим надають безпосередньо на місці особовий склад медичних формувань (санітарних дружин).Вони також виносять (виводять) постраждалих до пунктів завантаження на автотранспорт для евакуації в медичну установу.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 356; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!