Базисні умови поставки товарів (приймання-здачі виконаних робіт, послуг)



Поняттям “базисні умови поставки” визначаються обов'язки продавця і покупця з доставки товару, включаючи обов'язки із страхування вантажів, оформлення комерційної документації, отримання ліцензій, оплати митних зборів, напряму повідомлень і т. ін., а також установлюється момент переходу від продавця до покупця ризику випадкового знищення або псування товару.

Міжнародні правила тлумачення торговельних термінів ІНКОТЕРМС-2010 виокремлюють чотири групи термінів:

За умовами групи Е обов’язки продавця з поставки товару вважаються виконаними після пред’явлення товару покупцю на своєму підприємстві. Продавець у даному випадку не зобов’язаний здійснювати навантаження товару на транспортний засіб, оплачувати витрати з доставки товару, а також здійснювати митне очищення товару для експорту

За умовами групи Fобов’язки продавця вважаються виконаними після того, як він у відповідності до договору передав товар перевізнику. При цьому обирає перевізника і укладає з ним договір покупець, а не продавець. Продавець одержує від покупця інструкції з приводу того, кому, коли і як передати товар.

За умовами групи Спродавець зобов’язаний оплатити транспортні витрати, пов’язані з доставкою товару у визначений пункт призначення, однак ризик, пов'язаний з доставкою товару, переходить від продавця до покупця у момент передачітовару перевізнику (ризик витрати чи пошкодження товару або понесення додаткових витрат внаслідок подій, що мали місце після відвантаження та відправлення товару).

За умовами групи Dв обов’язки продавця входить доставка товару в країну покупця. У цей же момент ризик, пов'язаний з доставкою товару, переходить від продавця до покупця.

Термін поставки. У цьому ж розділі слід відобразити порядок поставки товарів, тобто зазначити дату початку або закінчення поставки або скласти графік поставки конкретних партій товару із зазначенням термінів, протягом яких поставки і розрахунки повинні бути завершені.

У контракті може бути передбачене право продавця поставити товар достроково. Якщо це право не застережене в контракті, дострокова поставка можлива тільки за згодою покупця.

Ціна і загальна вартість контракту

У цьому розділі зазначається загальна ціна контракту і ціна за одиницю товару у валюті ціни або вартість виконаних робіт (наданих послуг), крім випадків коли ціна товару розраховується за формулою.

У цьому ж розділі можна застерегти, що саме входить до ціни контракту крім вартості самого товару - наприклад, вартість відправки вантажу, затарювання й упаковки, маркування, інші витрати.

Ціна повинна бути зазначена в контракті з необхідною точністю і повнотою опису, а за необхідності - із застереженнями, роз'ясненнями та доповненнями.

При зазначенні ціни товару в контрактах особливо відмічаються:

· одиниця виміру, за яку встановлюється ціна;

· базис ціни;

· валюта ціни;

· спосіб визначення і фіксації цін.

Умови платежу

Умовами платежу визначаються в контракті такі моменти: спосіб, порядок і терміни розрахунків і гарантії виконання сторонами взаємних платіжних зобов'язань. Умовами платежу визначаються: валюта платежу; термін платежу; засіб платежу і форма розрахунків; обмовки, спрямовані на зменшення або усунення валютного ризику.

При укладенні зовнішньоекономічних договорів (контрактів) використовуються такі умови оплати товару:

· оплата вперед - покупець оплачує всю вартість товару до його постачання, оплата частини вартості визначається як завдаток;

· відстрочка платежу — це особливий засіб погашення заборгованості, при якому її внесення в повній сумі переноситься на більш пізній термін ніж це передбачено договором;

· оплата на виплату - це засіб оплати товарів або послуг, при якому платіж здійснюється не в повній сумі їх вартості, а вроздріб, із розстроченням платежу.

Термін платежу і засіб платежусторони встановлюють досить чітко. Якщо терміни не встановлені прямо, то платіж здійснюється через певне число днів після повідомлення продавцем покупцю про те, що товар дається в його розпорядження, або товар готовий до відвантаження. Засіб платежу визначає, коли повинна здійснитися оплата товару стосовно його фактичного постачання. Основними засобами платежу є наявний платіж готівкою, платіж з авансом, платіж у кредит.

Валюта контракту і валюта платежу- основні атрибути цього розділу зовнішньоекономічного контракту. При укладенні контракту встановлюється, у якій валюті буде зроблено оплату товарів. Такою валютою може бути валюта країни-імпортера, країни-експортера або третьої країни, а також колективні валюти. Іноді в умовах контракту передбачається право імпортера на свій розсуд здійснити платежі у тій чи іншій валюті. Як правило, використовується стійка або традиційна для даного виду товарів валюта.

Валютна обмовкафіксує курс однієї валюти щодо іншої, щоб уникнути втрат від девальвації або ревальвації. Є два види валютної обмовки:

1. встановлення в угоді про ціну товару в якості валюти контракту стійкої валюти. При зниженні її курсу ціна платежу збільшується;

2. включення умов про зміну ціни товару в тій же пропорції, у якій відбудеться зміна курсу, узгодженого між сторонами валютою платежу стосовно валюти контракту.

Валютна обмовка може застосовуватися і при укладенні контрактів для забезпечення інтересів імпортера, коли очікується підвищення курсу валюти операції.

Захисні обмовки, включені в контракт, спрямовані на усунення або обмеження валютного ризику. Вони побудовані за принципом ув'язування належних платежів зі змінами на валютних або товарних ринках. При цьому обмовки, що передбачають перерахунок суми платежу, називаються двосторонніми, оскільки можливі збитки і вигоди однаково поширюються на експортера й імпортера. Можуть застосовуватися й односторонні обмовки. Можлива, хоча і рідко,індексаційна обмовка, яка передбачає зміну суми платежу в залежності від зміни загального індексу цін [95].


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 324; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!