ТОРГОВЕЛЬНО-ПОСЕРЕДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ НА ЗОВНІШНЬОМУ



РИНКУ

 Беручи до уваги існування різних способів виходу суб’єктами ЗЕД на зовнішній ринок, різновидом експортно-імпортних операцій можна вважати торгово-посередницькі операції, під якими мають на увазі операції на предмет купівлі - продажу товарів, які виконуються за дорученням виробника - експортера незалежним від нього торговим посередником на основі угоди або доручення. Торгове посередництво включає широке коло послуг: перепродаж товару; пошук закордонного контрагента; підготовка та завершення угоди; кредитування сторін; здійснення транспортно-експедиторських операцій; страхові операції; проведення рекламних заходів; здійснення технічного обслуговування тощо.

 Торгово-посередницькі операції можна поділити на 4 види :

1)операції з перепродажу;

2)комісійні операції;

3)агентські операції;

4)брокерські операції.

 Операції з перепродажу здійснюються торговим посередником (дистриб’ютором чи покупцем) від свого імені і за свій рахунок. Торговий посередник виступає стороною договору як з експортером, так і з покупцем. Розрізняють два види операцій з перепродажу. До першого виду належать операції, коли торговий посередник виступає за відношенням до експортера як покупець. Він стає власником товару і може реалізувати його будь-кому і за будь-якою ціною. Другий вид операцій – коли експортер і торговий посередник підписали договір про продаж товарів на певній території у конкретний термін (вказуються й інші деталі).

 Комісійні операції - це здійснення однією стороною, що іменується комісіонером, за дорученням іншої сторони, що іменується комітентом, угод від свого імені, але за рахунок комітента. Комітент залишається до кінця власником товару,комісіонер не купує товар (він залишається на руках у експортера). Але для третьої сторони (покупця) стороною договору купівлі - продажу виступає комісіонер, а комітента він може навіть не знати. Комісіонер отримує винагороду як відсоток ( у міжнародній практиці 1,5-3,5% від суми укладеної угоди), або як різницю між ціною комітента і ціною продажу.

 Операції комісії бувають двох видів. Перший вид – це чисто комісійні операції, які відрізняються такими особливостями:

· комісіонер, продаючи чи закуповуючи товар, діє в межах договору комісії;

· комісіонер, здійснюючи операцію, не стає власником товару, і товар слідує від продавця до покупця;

· комісіонер не несе перед комітентом жодної відповідальності за виконання зобов’язань третьою стороною;

· розрахунок між комітентом і третьою стороною здійснюється напряму.

 Другий вид комісійних операцій може застосовуватися в тому випадку, якщо комітент доручає комісіонеру щось продати. Між комітентом і комісіонером заключається так званий договір «делькредере».Делькредере – умова у комісійному договорі про поруку комісіонера за виконання угоди покупцем, тобто гарантії комітента від несплати. У договорі при цьому вказується ціна (максимальна чи мінімальна), а також термін передачі грошей комісіонером комітенту.

 Якщо замовлення йде від імпортера комісіонеру на купівлю у країні експортера товарів, то воно називається індентом. Він може бути закритим, якщо імпортер точно вказує у замовленні, де і що купити, і відкритим, якщо індент надаєкомісіонеру право вибору покупця.

 Різновидом комісійних угод є консигнаційні угоди. Це продаж товарів зі складу консигнатора (посередника), але власником товару залишається консигнант (експортер). Ця форма використовується при слабкому освоєнні ринку або при поставці нових товарів чи товарів масового виробництва, у стійкому збуті яких експортер не впевнений. На основі консигнації реалізуються товари масового попиту, і консигнатор здійснює платежі консигнанту в міру реалізації товару.

 Безповернена консигнація означає, що якщо якась частина товару, обумовлена договором консигнації, не буде реалізована консигнатором, то останній зобов’язується купити їх у консигнанта у твердий рахунок. Частково повернена консигнація означає, що консигнатор зобов’язується реалізувати товари на визначену частину суми, а товар - на залишок суми, якщо його не вдасться реалізувати, повернути консигнанту. Повернена консигнація означає, що всі нереалізовані товари належать поверненню консигнанту.

 Агентські операції - це доручення однієї сторони, яка йменується принципалом, іншій стороні, яку називають агентом, щодо здійснення юридичних угод за рахунок і від імені принципала на визначеній території в обумовлений період. Незалежність агента проявляється у тому, що він не перебуває у трудових відносинах із принципалом і діє самостійно на основі агентської угоди, яка, за своєю суттю, є договором доручення.

 Існує ще один вид агентської угоди, при якому агенти–представники (комівояжери та вояжери) тільки представляють інтереси принципала на визначеному ринку за узгодженою номенклатурою товару. Однак вони не мають жодного права підписувати будь-які контракти. Агенти–комівояжери, працюючи поза штатом, займаються експортом продукції та виконують такі обов’язки [104]:

· проведення маркетингових досліджень;

· надання інформації про тенденції ринку, вимоги до товару, запити споживачів про запропоновані розміщення замовлень;

· надання технічних консультацій з налагодження, ремонту обладнання тощо;

· створення сприятливої думки про принципала і його товар в ділових колах і забезпечення реклами;

· організація ділових контактів тощо.

 Подібні функції виконують вояжери, в обов’язки яких входить придбання сезонних товарів. Вони встановлюють особливі контакти з іноземними постачальниками, посередниками, представниками, оформляють угоди, здійснюють огляд і загальну оцінку імпортного обладнання, формують пропозицію про співпрацю тощо.

 Брокерські операції - це встановлення через посередника-брокера контактів між продавцем і покупцем (а також між страхувальником і страховиком). Брокер не є стороною у договорі, він виступає лише для інформування обох сторін, які беруть на себе зобов’язання за угодою. На відміну від агента, він не перебуває у договірних відносинах зі сторонами, а діє на основі окремих доручень.

 За місцем на ринку посередники-агенти поділяються на простих агентів, агентів з правом «правої руки» і монопольних чи ексклюзивних агентів.

 Угода про просте агентство надає право посереднику збувати на обмеженій території визначену номенклатуру товару принципала і отримувати від нього нагороду. Така угода не обмежує право принципала, який може самостійно чи через інших агентів виходити з цим же товаром на той же ринок без виплати простому агенту якої-небудь винагороди чи компенсації. В угоді фіксуються також і зобов’язання принципала не продавати самостійно чи через інших посередників товари на цьому ринку на більш сприятливих комерційних умовах, ніж були надані простому агенту. Проста агентська угода не гарантує посереднику стабільного положення на ринку, а принципал не може розраховувати на активну роботу агента. У зв’язку з цим, прості агентські угоди підписуються, зазвичай, на короткий термін (до одного року) при виході експортерів на нові ринки і інколи навіть з декількома агентами для того, щоб оцінити їх здібності і вибрати найбільш перспективного партнера.

 Різновидністю простого агентства є агентство з правом “правої руки”. У відповідності до договору про агентство з правом «правої руки» принципал зобов’язаний спочатку запропонувати товар агенту і тільки після відмови продавати товарна цьому ринку самостійно чи через інших посередників без виплати винагороди агенту. Причиною відмови можуть бути технічні характеристики, термін поставки, ціна та інші умови, які, на думку агента, не будуть сприяти просуванню товару на ринок. Зазвичай, ці всі мотиви перераховуються в агентській угоді. Відмова повинна бути надана принципалу у письмовому вигляді.

 Угода про надання агенту монопольного права означає, що тільки він може продавати товар принципала визначеної номенклатури на обумовленій території протягом встановленого терміну і отримувати за це винагороду, але принципал залишається без права і можливості виходити на цей ринок з товарами визначеної в угоді номенклатури самостійно чи через інших агентів.

 

ТЕМА 12


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 666; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!