СТРУКТУРА І ЗМІСТ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ КОНТРАКТІВ



Відповідно до статті 6 Закону № 959 суб'єкти ЗЕД мають право укладати будь-які види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), крім тих, які прямо та у винятковій формі заборонені законами України.

Згідно з визначенням, що дається в Законі № 959, зовнішньоекономічний договір (контракт) -це матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів ЗЕД України та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.

Форма контракту

Як визначено статтею 6 Закону № 959, контракт укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій формі, якщо інше не передбачене міжнародним договором України або законом.

Повноваження представника на укладення контракту можуть випливати з довіреності, статутних документів, договорів та інших підстав, які не суперечать цьому Закону. Дії, які здійснюються від імені іноземного суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності в Україні, особам, уповноваженим на це належним чином, уважаються діями такого суб'єкта.

Зміст контракту

При складанні контракту українським суб'єктам ЗЕД слід користуватися Положенням про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженим Мінекономіки і з питань європейської інтеграції України, від 06.09.2001 р. № 201. Норми цього документа застосовується при укладанні договорів купівлі-продажу товарів (надання послуг, виконання робіт) і товарообмінних договорів між українськими суб'єктами підприємницької діяльності та іноземними суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.

Права й обов'язки сторін контракту визначаються правом місця його укладання, якщо сторонами не передбачене інше, і відображаються в умовах контракту.

Умови контракту

До умов, які повинні бути включені до контракту, належать такі.

Назва, номер договору (контракту), дата і місце його укладання

Контракт в обов'язковому порядку повинен мати назву, з якої ясна суть угоди (її предмет).

Номер контракту присвоюється за згодою сторін (звичайно згідно з порядком реєстрації документів сторони за місцем здійснення контракту), але контракт може і не мати номера.

Дата і місце підписання контракту мають важливе значення для визначення права, що застосовується при розгляді спорів, установлення дійсності угоди і т.п.

Місце. Наприклад, якщо в тексті контракту не буде застережень , право якої країни застосовується при розгляді спору, то буде застосовуватися право країни, яка є місцем укладання договору (підписання контракту).

Дата. Дата укладання контракту юридичне означає момент вступу сторін у договірні відносини, з яких виникають права й обов'язки сторін за контрактом, якщо спеціально не зазначений інший термін набуття контрактом чинності.

Преамбула

У преамбулі зазначаються повні точні офіційні найменування сторін. При складанні контракту необхідно зазначити в ньому повні найменування сторін, під якими вони зареєстровані в торговельних (державних) реєстрах своїх країн. Назви підприємств та організацій, що укладають договір, повинні бути розгорненими, не треба обмежуватися абревіатурою.

Указується також правовий стан сторін, включаючи зазначення номера і виду ліцензії на даний вид діяльності.

Предмет договору (контракту)

У цьому розділі зазначається найменування предмета контракту. Предмет контракту визначає вид дії або операції: купівля-продаж, оренда, доручення тощо, що знаходить своє відображення і в назві контракту, наприклад: продаж, передача, створення, поставка, розробка, оренда, лізинг, комісія, поручництво, агентська угода тощо.

Кількість і якість товару (обсяги виконання робіт, надання послуг)

Кількість товару. Залежно від номенклатури товару визначається одиниця виміру, прийнята для товарів такого виду (у тоннах, кілограмах, штуках тощо), загальна кількість і якісні характеристики товарів. Якщо мова йде про штучний товар, то просто ставиться конкретна цифра, яка означає, скільки штук того або іншого предмета необхідно поставити. Коли кількість товару вимірюється вагою, у тексті контракту або в додатках до нього необхідно зазначати, яка вага - нетто чи брутто мається на увазі. Нетто означає вагу товару без тари й упаковки, брутто - вага з тарою та упаковкою. Крім того, при позначенні кількості в одиницях, що мають неоднакове значення в різних країнах, необхідно вказувати еквівалент цієї кількості в метричній системі мір.

У випадку коли важко точно завантажити вагон або контейнер у зв'язку з певними специфічними особливостями товару (що поставляється насипом, навалом або наливом), позначення кількості товару може бути доповнене застереженням, що допускає відхилення фактично поставленої кількості від зазначеної в контракті. Це застереження позначається словом “близько” і містить допустиму межу відхилення у відсотках.

У тексті договору (контракту) про виконання робіт, надання послуг визначаються конкретні обсяги робіт (послуг) і термін їх виконання.

Якість товару. Будь-який товар має якісні характеристики, тобто володіє сукупністю властивостей, що визначають його придатність для використання за призначенням відповідно до потреб покупця. Вимоги до якості товару встановлюються шляхом посилання на еталон, який його характеризує. Якщо це стандарт, робиться посилання на стандарт.

Існують міжнародні стандарти, національні стандарти, стандарти спілок підприємців, науково-технічних асоціацій та інститутів, страхових компаній тощо.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 623; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!