Умови здачі (приймання) товару (робіт, послуг)



У цьому розділі встановлюється порядок здачі-приймання, а саме: вид, термін і місце фактичної здачі-приймання, способи перевірки і методи визначення кількості та якості фактично постав­леного товару.

Зміст цієї статті контракту залежить насамперед від базисної умови поставки, прийнятої сторонами.

Розрізняють такі види здавання-приймання: попереднє; остаточне; за кількістю; за якістю.

Таким чином, товар, що поставляється, повинен прийматися за якістю і кількістю в той момент і в тому місці, коли і де відбувається фактична передача товару і ризик випадкового знищення товару або його пошкодження переходить від продавця до покупця. При прийманні перевіряється відповідність кількості фактично поставленого товару умовам контракту.

Існують два основних способи визначення кількості, коли вона виражається у вагових або об'ємних одиницях: 1) за відвантаженим об'ємом; 2) за вивантаженою вагою.

Приймання товару за відвантаженою вагою або об'ємом здійснюється відповідно до товаросупровідних документів, оскільки кількість, зазначена в супровідному документі, визнається остаточною і за нею визначається сума платежу.

Приймання товару за вивантаженою вагою або об'ємом здійснюється за вагою та об'ємом, установленим нейтральною експертною організацією в пункті призначення і зазначеним у ваговому сертифікаті. При виборі цього способу прийманнятовару в контракті слід зробити застереження про допустимі кількісні відхилення у вигляді певного відсотка від кількості поставленого товару, зазначеної в транспортному документі.

Приймання товару за якістю може здійснюватися на підставі документа, що підтверджує відповідність якості поставленого товару, або ж за зразком товару чи іншим еталоном, залежно від того, яким шляхом була встановлена якість товару у статті контракту: шляхом огляду товару, звіряння його із зразками, проведення спеціальних випробувань, якісного аналізу тощо [94; 95].

Методи визначення якості товару в контрактах відрізняються великою розмаїтістю. Найчастіше застосовуваними є:

1. метод за попереднім оглядом, який застосовується в торгівлі зі складу товарами, що мають індивідуальні ознаки;

2. метод за стандартом, якийпередбачає приймання товару за якістю при наявності відповідного стандарту, проведення перевірки відповідності останньому прийнятого товару;

3. метод за технічними умовами, щовикористовується при відсутності стандартів, постачанні одиничної продукції, для якої необхідне дотримання спеціальних вимог;

4. метод за зразком, поширений в торгівлі товарами, що мають специфічні ознаки, але недостатньо уніфіковані, щоб стати предметом продажу за стандартом;

5. метод на умовах «тель-кель» («такий, як є»), який вказує на відсутність вимог до якості товару з боку покупця, аби товар відповідав своєму найменуванню. Інакше кажучи, покупець зобов'язаний прийняти будь-який товар, що відповідає найменуванню, якої б якості він не був;

6. метод за виходом готового продукту, щовикористовується в торгівлі деякими видами сировини, якість якої визначається через обсяг готового продукту, що можна виготовити з одиниці даної сировини;

7. метод за вмістом окремих речовин у товар, який використовують при торгівлі хімічними товарами, рудами, деякими харчовими продуктами, де практикується вказівка мінімального відсотка вмісту чистої речовини або максимальний відсоток припустимого утримання інших складових частин;

8. метод за прийнятою якістю, щозастосовується в тих випадках, коли якість товару повинна відповідати середній якості, прийнятій у торговельному обороті. Товар позначається терміном «звичайний» або «посередній».

В умовах здачі-приймання товару необхідно застерегти методи перевірок, терміни проведення аналізів і випробувань товарів і за чий рахунок вони повинні бути проведені, а також зазначити допустимі відхилення в якісних показниках, у межах яких продавець не несе відповідальності.

Упаковка і маркування

Цей розділ містить відомості, у якій упаковці (ящики, контейнери, мішки) буде поставлений товар, яке маркування повинне бути нанесене постачальником (найменування постачальника і замовника, номер договору, місце призначення, спеціальні умови транспортування і складування, габарити - розміри у трьох площинах); при поворотній тарі зазначають також умови повернення.

Вид упакування товару визначається базисними умовами поставки. Якщо в договорі не узгоджене інше, в обов'язки продавця входить забезпечення належного упакування товару, що гарантує збереження його властивостей під час подорожі. Відповідність характеру упакування вимогам законодавства країни призначення вантажу сформульовано в Загальних умовах постачань товарів між організаціями країн-членів Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) 1968-1988 років.

Маркуваннявантажу повинно надавати споживачу необхідну мінімальну інформацію про товар, засоби його збереження.

Інформація має включати загальні відомості про вантаж, а саме: найменування країни-виробника та відправника, одержувача вантажу, пункту призначення і пункту відправлення; загальні відомості про вантаж; номер контракту; можливу ідентифікацію; інструкцію про завантаження-розвантаження; вказівки про місцезнаходження інструкцій чи документації. Зазвичай правила маркування можна знайти в спеціальних довідниках. Невідповідність упакування, захисту і маркування умовам контракту розглядається як порушення контрактних зобов'язань, за що передбачаються спеціальні санкції.

Форс-мажорні обставини

Умови, що дозволяють переносити термін виконання контракту або взагалі звільняють сторони від повного або часткового виконання зобов'язань за контрактом, звичайно іменуються в контракті непередбаченими або форс-мажорними.

Форс-мажорні обставини - обставини непереборної сили, які тягнуть за собою порушення договірних зобов'язань. Такими обставинами можуть бути стихійне лихо (пожежі, бурі, повені, землетруси (щорічний розлив рік не є форс-мажорною обставиною), військові дії, втручання з боку влади (наприклад, ембарго, валютні обмеження), страйки тощо.

Зазначимо лише, що до обставин непереборної сили можуть бути віднесені тільки ті, про настання яких сторони не знали і не могли це передбачити.

У цьому розділі також повинна міститися умова про те, що сторона, для якої утворилася неможливість виконання контракту, зобов'язана в обмежені терміни (наприклад, 10 днів) у письмовій формі повідомити партнера про настання форс-мажору та його припинення і подати документ, що підтверджує форс-мажорні обставини. Сторонами встановлюється граничний термін дії обставин непереборної сили з урахуванням терміну виконання контракту, виду і характеристик товару, способу продажу, торговельних звичаїв. Такий термін може дорівнювати одному, двом, трьом місяцям.

Санкції та рекламації

У цій статті контракту закріпляються відповідальність сторін за порушення контрактних зобов'язань. Найбільш поширеними порушеннями є: прострочення поставки, платежу і невідповідність товару умовам договору,

Штрафи можуть установлюватися як у твердій грошовій сумі, так і у відсотках від загальної вартості непоставленого товару, ненаданих послуг, не проведених робіт. Вибір способу обчислення штрафу проводиться на розсуд сторін з урахуванням конкретних обставин. Якщо валюта досить стабільна, то покупцеві може бути вигідно встановити штраф у твердо встановленій сумі.

Штраф у твердій сумі доцільно встановлювати і тоді, коли сторони погодилися на фіксовану ціну за товар, послуги, роботи, що поставляються. Якщо ж у контракті зазначена “плаваюча” або “змінна” ціна, то для покупця вигідніше обчислювати штраф за прострочення поставки або за недопоставку товару у, відсотках від вартості непоставленого товару. Із збільшенням ціни товару відповідно росте і розмір штрафу.

Стягнення штрафних санкцій у не судовому порядку можна передбачити в цій статті, закріпивши право сторони, що стягує, віднімати суму штрафу безпосередньо від суми, призначеної для оплати вартості поставленого товару.

Крім неустойки умови контракту можуть містити також вимоги компенсації як збитків, так і упущеної вигоди контрагента. Збитки повинні бути незапобіжними, безпосередніми (передбачуваними) і достовірними.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 379; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!