ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНІ ПОДАТКИ У СФЕРІ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ



 

Важливе значення при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності відіграють митні платежі, що їх сплачують резиденти і нерезиденти при переміщенні товарів через митний кордон України. До митних платежів відносять:

- митні збори;

- мито;

- єдиний збір, що стягується в пунктах перетину митного кордону України;

- акцизний збір;

- ПДВ.

Митні збори. Відповідно до чинного законодавства митні збори справляються за митне оформлення товарів та інших предметів у зонах митного контролю на територіях і в приміщеннях підприємств, що зберігають такі товари та інші предмети, чи поза робочим часом, встановленим для митниці.

Розміри митних зборів встановлюються Кабінетом Міністрів України і на даний час регламентується постановою Кабінету Міністрів України «Про справляння плати за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів» від 18.01.03 р. №93. Цією постановою фактично були скасовані митні збори за оформлення товарів та інших предметів в межах митниці (вантажних відділів), а залишилися лише ті, які стягуються за митне оформлення товарів поза місцем розташування митних органів та за митне оформлення товарів і транспортних засобів у місцях розташування митних органів поза робочим часом (табл. 5.1).

Таблиця 5.1

Ставки митних зборів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.03 р. №93

Вид митного збору Розмір ставки, доларів США

1. Митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів:

у робочий час 20
у надурочний, нічний час і вихідні дні 40
у святкові та неробочі дні 50
2. Митне оформлення товарів і транспортних засобів у місцях розташування митних органів поза робочим часом, установленим для митних органів:  
у надурочний, нічний час і вихідні дні 40
у святкові та неробочі дні 50

 

Наказом Державної митної служби України №363 від 23.06.98 р. затверджений Порядок справляння митних зборів, які нараховуються за вантажною митною декларацією. Зокрема, відповідно до цього Порядку нарахування митних зборів проводиться у графі 47 ВМД у національній валюті України. Митні збори підлягають сплаті до або на момент здійснення митного оформлення. При сплаті митних зборів в іноземній валюті сума митних зборів, зазначена у колонці «Сума» графи 47 ВМД, перераховується за офіційним курсом НБУ, встановленим на день подання ВМД до митного оформлення.

Митні збори можуть бути сплачені шляхом перерахування суми митних зборів за безготівковим розрахунком на рахунок митної установи або внесенням суми митних зборів готівкою до каси митної установи або через касу банку. Сплатою митних зборів за безготівковим розрахунком вважається фактичне зарахування сум митних зборів на рахунок митниці на момент митного оформлення. Митні збори можуть сплачуватись внесенням авансових сум на рахунок митниці.

Мито. Головним нормативно-правовим актом, що визначає сутність мита та порядок його справляння, є Закон України «Про єдиний митний тариф» від 05.02.92 р. № 2097-XII. Так, у ст. 6 цього нормативно-правового акту зазначено, що мито, яке стягується митницею, являє собою податок на товари та інші предмети, які переміщуються через митний кордон України.

Від сплати мита звільняються:

а) транспортні засоби, що здійснюють регулярні міжнародні перевезення вантажів, багажу та пасажирів, а також предмети матеріально-технічного постачання і спорядження, паливо, продовольство та інше майно, необхідні для їх нормальної експлуатації на час перебування в дорозі, в пунктах проміжної зупинки, або придбані за кордоном у зв’язку з ліквідацією аварії (поломки) даних транспортних засобів;

б) предмети матеріально-технічного постачання та спорядження, паливо, сировина для промислової переробки, продовольство та інше майно, що вивозяться за межі митної території України для забезпечення виробничої діяльності українських та орендованих (зафрахтованих) українськими підприємствами і організаціями суден, які ведуть морський промисел, а також продукція їх промислу, що ввозиться на митну територію України;

в) валюта України, іноземна валюта, цінні папери та банківські метали;

г) товари та інші предмети, що підлягають оберненню у власність держави у випадках, передбачених законами України;

д) товари та інші предмети, що стали в результаті пошкодження до пропуску їх через митний кордон України непридатними для використання як вироби або матеріали;

е) предмети, що ввозяться в Україну для офіційного і особистого користування або вивозяться за кордон організаціями та особами, які відповідно до міжнародних договорів України і законів України користуються правом безмитного ввезення в Україну та безмитного вивезення з України таких предметів;

є) товари та інші предмети, які походять з митної території України і ввозяться назад на цю територію без обробки або переробки, а також товари та інші предмети іноземного походження, які вивозяться назад за межі митної території України без обробки або переробки;

ж) товари та інші предмети, що знову ввозяться на митну територію України і походять з іншої території, які були оплачені митом при первісному ввезенні на митну територію України та тимчасово вивозились за її межі;

з) товари та інші предмети, що знову вивозяться за межі митної території України і походять з цієї території, які були оплачені митом при первісному вивезенні за межі митної території України та тимчасово ввозились на цю територію тощо;

и) документи та видання, які надсилаються в рамках міжнародного обміну до освітніх, наукових або культурних закладів, у тому числі бібліотек. Перелік цих закладів визначається Кабінетом Міністрів України та ін.

Ставки митних зборів встановлені Законом України «Про Митний тариф України» від 05.04.01 р. №2371-ІІІ та іншим специфічним законодавством. Порядок справляння митними органами ввізного (вивізного) та особливих видів мита під час митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, регламентується наказом Державної митної служби України від 23.01.06 р. №30.

Мито підлягає сплаті до завершення оформлення ВМД, тимчасової чи неповної декларацій за ставками, що діють на день подання ВМД до митного оформлення. Сплата мита може бути здійснена шляхом перерахування суми коштів за безготівковим розрахунком або готівкою на відповідний рахунок митного органу.

Єдиний збір, що стягується в пунктах перетину митного кордону України. Порядок справляння єдиного збору регламентується Законом України «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України» від 04.11.99 р. № 1212-XIV. Так, відповідно до цього Закону єдиний збір встановлюється щодо транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, які перетинають державний кордон України, і справляється за здійснення у пунктах пропуску через державний кордон України відповідно до законодавства України митного при транзиті вантажів і транспортних засобів, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю вантажів і транспортних засобів, за проїзд транспортних засобів автомобільними дорогами України та за проїзд автомобільних транспортних засобів з перевищенням встановлених розмірів загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів.

Єдиний збір справляється одноразово залежно від режиму переміщення (ввезення, транзит) за єдиним платіжним документом в залежності від виду, місткості або загальної маси транспортних засобів у національній валюті України за офіційним (обмінним) курсом НБУ на день сплати цього збору.

Порядок справляння єдиного збору визначається Кабінетом Міністрів України. Єдиний збір не може перевищувати вартість витрат, пов’язаних із здійсненням митного при транзиті вантажів і транспортних засобів, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю вантажів і транспортних засобів, та витрат, пов’язаних з відновленням автомобільних доріг. Єдиний збір перераховується до Державного бюджету України у повному обсязі. Ставки єдиного збору наведені у табл. 5.2.

Таблиця 5.2

Ставки єдиного збору

Вид транспортного засобу

Місткість або загальна маса транспортного засобу з вантажем

Ставка єдиного збору за одиницю транспортного засобу в євро

Формула для розрахунку єдиного збору

 

За проведення контролю За проїзд автомобільними дорогами за кожен кілометр
1 2 3 4 5

1. Автобуси

Від 10 до 30 місць включно 2 0,02 2 + 0,02 * L
Понад 30 місць 5 0,02 5 + 0,02 * L

2. Вантажні автомобілі з або без причепів і тягачі з або без напівпричепів

До 20 тон включно 5 0,02 5 + 0,02 * L
Понад 20 тон до 40 тон включно 10 0,02 10 + 0,02 * L

3. Великовагові автотранспортні засоби

Понад 40 до 44 тони включно 10 0,1 10 + 0,1 * L
Понад 44 до 52 тони включно 10 0,2 10 + 0, 2 * L
Від 52 до 60 тон включно 10 0,27 10 + 0,27 * L
Понад 60 тон (за кожні наступні 10 тон) 10 0,78 10 + 0,27 * L + (М – 60) / 10* 0,78 * L

4. Вантажні автотранспортні засоби з перевищенням осьових навантажень

До 5% включно - 0,05 + 0,05 * L
Понад 5% до 10% включно - 0,1 + 0,1 * L
Понад 10% до 20% включно - 0,27 + 0,27 * L
Понад 20% за кожні наступні 5% - 0,15 + 0,27 * L + (О – 20) / 5 * 0,15 * L
5. Великогабаритні автотранспортні засоби з перевищенням встановлених параметрів ширини, висоти, довжини За кожен параметр - 0,03 + 0,03 * N * L
6. Залізничний вагон, контейнер - 2 - 2 * V 2 * K

Умовні позначення: L – довжина маршруту; М – фактична маса великовагового автотранспортного засобу; О – фактичне осьове навантаження, що перевищує максимальну згідну законодавства; N – кількість параметрів з перевищенням габаритних розмірів згідно законодавства для даного виду транспорту; V – кількість залізничних вагонів; К – кількість контейнерів.

 

Для автомобільних транспортних засобів та контейнерів, які перетинають державний кордон України без вантажів, ставка єдиного збору встановлюється у розмірі 20% ставки, визначеної у табл. для відповідного автомобільного транспортного засобу та контейнеру. При цьому плата за проїзд автомобільними дорогами України (за кожен кілометр проїзду), у тому числі за перевищення встановлених розмірів загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів, справляється повністю.

У разі перетинання державного кордону України залізничними вагонами без вантажів єдиний збір не справляється. Єдиний збір з транспортних засобів не справляється у випадку транзиту вантажу, що не підлягає пропуску через митний кордон України та перевантажується на інший транспортний засіб у зоні митного контролю пункту пропуску, який є одночасно пунктом в’їзду та виїзду цього вантажу. Єдиний збір також не справляється з транспортних засобів, якими перевозяться вантажі гуманітарної допомоги, якщо товаросупровідні документи оформлені на отримувачів гуманітарної допомоги в Україні, що внесені до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги.

З перевізників-нерезидентів, діяльність яких здійснюється на підставі міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, єдиний збір справляється відповідно до цих договорів.

З перевізників-резидентів, які сплатили податок з власників транспортних засобів згідно із Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», плата за проїзд автомобільними дорогами України справляється лише у разі перевищення встановлених розмірів загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів.

Допустимі розміри осьових навантажень та (або) габаритних параметрів автомобільних транспортних засобів, за перевищення яких встановлюється додаткова плата, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Процедура справляння єдиного збору детально описана у затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.02 р. №1569 Порядку справляння єдиного збору у пунктах пропуску через державний кордон. Відповідно до цього Порядку єдиний збір не справляється у разі:

- перетинання державного кордону авіаційними та водними транспортними засобами, залізничними вагонами без вантажу, залізничними пасажирськими вагонами, легковими автомобілями;

- транзиту вантажу, що не підлягає пропуску через митний кордон та перевантажується на інший транспортний засіб у зоні митного контролю пункту пропуску, який є одночасно пунктом ввезення та вивезення цього вантажу;

- в’їзду та виїзду транспортного засобу в межах одного пункту пропуску через державний кордон без перетинання митного кордону;

- переміщення товарів трубопровідним транспортом та лініями електропередачі.

Єдиний збір складається з:

- плати за здійснення передбачених чинним законодавством видів контролю вантажу і транспортного засобу;

- плати за проїзд транспортного засобу автомобільними дорогами;

- додаткової плати за проїзд автомобільного транспортного засобу з перевищенням встановлених загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів.

Також у Порядку визначений вичерпний перелік товарів, що підлягають контролю у разі здійснення транзиту та їх ввезення на митну територію України, та види контролю, яким підлягає кожний товар (митний, санітарний, ветеринарний, фітосанітарний чи радіологічний).

 

Акциз. Відповідно до ст. 1 декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір» акцизний збір - це непрямий податок на окремі товари (продукцію), визначені законом як підакцизні, який включається до ціни цих товарів (продукції).

Порядок справляння акцизного збору регламентується Інструкцією про порядок справляння акцизного збору в разі ввезення товарів суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності на митну територію України, затвердженою наказом Державної митної служби України від 21.01.00 р. №33. Відповідно до цієї Інструкції об’єктами обкладення акцизним збором є:

- вартість товарів (продукції), які ввозяться (пересилаються) на митну територію України, у тому числі в межах бартерних (товарообмінних) операцій або без оплати їх вартості чи із частковою оплатою;

- вартість алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які ввозяться на територію України, включаючи виготовлені за межами митної території України з давальницької сировини, реімпортовані, а також митна вартість продукції, яка повертається на митну територію України із зони митного контролю (магазинів безмитної торгівлі), перерахована у валюту України за валютним (обмінним) курсом НБУ, що діяв на дату митного оформлення товарів (продукції).

До об’єктів обкладення акцизним збором не належать:

- підакцизні товари, що вивозяться (експортуються) платниками акцизного збору за межі митної території України за оформленими в установленому законодавством порядку вантажними митними деклараціями;

- підакцизні товари, які розміщуються на митних ліцензійних складах, у магазинах безмитної торгівлі;

- зразки підакцизних товарів, що тимчасово ввозяться на митну територію України з метою показу чи демонстрації на час проведення виставок, конкурсів, нарад, семінарів, ярмарків під зобов’язання організатора виставки про зворотне вивезення таких зразків і залишаються власністю іноземних юридичних осіб.

До об’єктів обкладення акцизним збором алкогольних напоїв та тютюнових виробів не належать:

- вартість та обсяги ввезених і конфіскованих на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, власника яких не визначено, а також таких, що перейшли до держави за правом спадкоємства;

- вартість та обсяги алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що перевозяться через територію України транзитом;

- вартість та обсяги імпортованої сировини, що ввозиться або використовується для виробництва алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- вартість та обсяги зразків алкогольних напоїв та тютюнових виробів, тимчасово ввезених на територію України з метою показу чи демонстрації, якщо вони залишаються власністю іноземних юридичних осіб і їх використання на території України не має комерційного характеру. При цьому зразки алкогольних напоїв та тютюнових виробів, тимчасово ввезені в Україну й призначені для показу чи демонстрації під час проведення виставок, конкурсів, нарад, семінарів, ярмарків тощо, пропускаються через митний кордон за рішенням митного органу в кількості, достатній з урахуванням мети переміщення.

Базою обкладення акцизним збором (основою його нарахування) при обчисленні його суми із застосуванням ставки акцизного збору в процентах є:

- при ввезенні підакцизних товарів на митну територію України – вартість цих товарів, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на них, без урахування податку на додану вартість і акцизного збору (але не менше митної вартості таких товарів з урахуванням сум ввізного мита без податку на додану вартість і акцизного збору);

- при митному оформленні готової продукції з давальницької сировини українського замовника, яка повертається на митну територію України, чи готової продукції із сировини іноземного замовника, що реалізуватиметься на митній території України, – вартість готової продукції за встановленими українським замовником або виробником (імпортерами) максимальними роздрібними цінами на цю продукцію без урахування податку на додану вартість і акцизного збору (але не менше митної вартості таких товарів з урахуванням сум ввізного мита без податку на додану вартість і акцизного збору).

Установлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари здійснюється імпортерами цих товарів шляхом декларування таких цін. Декларація про встановлені імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари подається імпортером до Держмитслужби України.

Базою обкладення акцизним збором (основою нарахування) при обчисленні його суми із застосуванням ставки акцизного збору у фіксованих сумах при ввезенні товарів, у тому числі вироблених з давальницької сировини, є їх вага, об’єм, кількість або інший натуральний показник, визначений у фізичних одиницях виміру, установлених відповідними законами України.

Платниками акцизного збору є:

- суб’єкти підприємницької діяльності, а також їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи – виробники підакцизних товарів (послуг) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини;

- нерезиденти, які здійснюють виготовлення підакцизних товарів (послуг) на митній території України безпосередньо або через їх постійні представництва чи осіб, прирівняних до них згідно із законодавством;

- будь-які суб’єкти підприємницької діяльності, інші юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які ввозять на митну територію України підакцизні товари, незалежно від наявності внесених до них іноземних інвестицій;

- юридичні та фізичні особи, які купують (одержують в інші форми володіння, користування або розпорядження) підакцизні товари в податкових агентів.

Платниками акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби є:

- суб’єкти підприємницької діяльності – українські виробники алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також замовники, за дорученням яких виготовляється ця продукція на давальницьких умовах;

- суб’єкти підприємницької діяльності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, незалежно від дати їх реєстрації та громадяни, що займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, які ввозять алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України як для власних, так і для виробничих потреб з метою продажу або реалізації на умовах комісії та реекспорту;

- юридичні особи, міжнародні організації, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які здійснюють реалізацію алкогольних напоїв і тютюнових виробів на митній території України, включаючи операції з увезення (імпорту) в Україну алкогольних напоїв та тютюнових виробів, якщо реалізація таких товарів на території України здійснюється цими суб’єктами через постійні представництва, розташовані на території України.

Акцизний збір не справляється з:

- сировини, імпортованої для виробництва алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що ввозиться підприємствами – виробниками алкогольних напоїв і тютюнових виробів безпосередньо для виготовлення таких товарів, за наявності довідки податкової інспекції (адміністрації) за місцезнаходженням цього підприємства (форма довідки визначається Державною податковою адміністрацією України). Один примірник довідки залишається в справах митного органу;

- підакцизних товарів, які переміщуються через митну територію України транзитом;

- підакцизних товарів, які ввозяться в Україну в режимі тимчасового ввезення під зобов’язання про зворотне вивезення;

- конфіскованого, спадкового, безхазяйного майна, коштовностей та інших цінностей, крім автомобілів, які перейшли за правом спадкування у власність держави;

- товарів, що поставляються в Україну відповідно до положень Закону України «Про гуманітарну допомогу»;

- підакцизних товарів, які ввозяться в Україну на виконання положень міжнародних угод за участю України, якщо відповідна угода передбачає звільнення від цього виду збору.

Датою виникнення податкових зобов’язань з продажу підакцизних товарів (продукції) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що настала раніше:

- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника акцизного збору як оплата товарів (продукції), що продаються, а у разі продажу товарів (продукції) за готівкові кошти – дата їх оприбуткування в касі платника акцизного збору, за відсутності такої – дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, яка обслуговує платника акцизного збору;

- або дата відвантаження (передачі) товарів (продукції).

Податок на додану вартість. Процедура справляння ПДВ як митного платежу регламентується Порядком справляння податку на додану вартість під час митного оформлення товарів, імпортованих на митну територію України, затвердженим наказом Державної митної служби України №821 від 27.09.06 р. Відповідно до цього Порядку об’єктом оподаткування ПДВ є операції з увезення товарів у митному режимі імпорту або реімпорту.

З метою оподаткування до імпорту також прирівнюються:

- ввезення з-за меж митного кордону України на митну територію України товарів за договорами лізингу (оренди) (у тому числі в разі повернення об’єкта лізингу лізингодавцю-резиденту або іншій особі за дорученням такого лізингодавця), застави та іншими договорами, які не передбачають передання права власності на такі товари (майно) або передбачають їх обмін на корпоративні права чи цінні папери, у тому числі якщо таке ввезення пов’язане з поверненням товарів у зв’язку з припиненням дії зазначених договорів;

- поставка товарів з території безмитних магазинів на митну територію України для їх вільного обігу (крім території інших безмитних магазинів);

- поставка продуктів переробки (готової продукції) з митного режиму переробки на митній території України на митну територію України для їх вільного обігу;

- в інших випадках, передбачених Митним кодексом України.

Митне оформлення товарів, імпортованих на митну територію України, щодо яких відповідно до законодавства України встановлено пільги в обкладенні ПДВ, здійснюється після подання всіх документів, необхідних для застосування податкових пільг. Порядок подання документів, які підтверджують право суб’єктів підприємницької діяльності на користування встановленими законодавством податковими пільгами під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України або вивозяться з митної території України, затверджено наказом Державної митної служби України від 22.06.06 р. №514.

Справляння ПДВ при митному оформленні давальницької сировини іноземного замовника, а також товарів, що ввозяться з метою ремонту в митному режимі переробки на митній території України, здійснюється з урахуванням положень Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» та інших нормативно-правових актів.

Операції, що є об’єктом оподаткування ПДВ, оподатковуються за ставкою 20 відсотків бази оподаткування. Для товарів, які імпортуються на митну територію України платниками ПДВ, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менша митної вартості, зазначеної у ввізній митній декларації з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України, сплати брокерських, агентських, комісійних та інших видів винагород, пов'язаних з імпортом таких товарів, плати за використання об'єктів інтелектуальної власності, що належать до таких товарів, акцизних зборів, увізного мита, а також інших податків, зборів (обов'язкових платежів), за винятком ПДВ, що включаються у ціну товарів (робіт, послуг) згідно із законами України з питань оподаткування.

При імпорті товарів на митну територію України платниками ПДВ є особи, які імпортують товари на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно із законодавством (незалежно від того, який режим оподаткування вони використовують згідно із законодавством).

Датою виникнення податкових зобов’язань при імпорті є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми ПДВ, що підлягає сплаті.

При нарахуванні ПДВ, що підлягає сплаті, до бази оподаткування ПДВ не включається сума мита та/або акцизного збору, яка не підлягає сплаті (нараховується умовно) унаслідок застосування податкових пільг або інших передбачених законодавством звільнень від сплати.

Якщо ПДВ нараховується умовно, то до бази оподаткування ПДВ включається сума мита та/або акцизного збору (у тому числі така, що не підлягає сплаті /нараховується умовно/ унаслідок застосування податкових пільг або інших передбачених законодавством звільнень від сплати).

Відомості про нарахований ПДВ відображаються у відповідних графах ВМД і додаткових аркушах до неї відповідно до Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженої наказом Державної митної служби України від 09.07.97 р. №307. Сплата коштів у рахунок погашення податкових зобов’язань з ПДВ здійснюється одночасно зі сплатою мита, акцизного та митних зборів до/або під час оформлення ВМД.

Платники ПДВ при імпорті товарів на митну територію України за умови оформлення митної декларації можуть за власним бажанням надавати митним органам податковий вексель на суму податкового зобов’язання у порядку та в строки, визначені чинним законодавством.

Податковий вексель на суму податкового зобов’язання з ПДВ не може бути виданий при митному оформленні:

- підакцизних товарів;

- товарів, що належать до 1 – 24 товарних груп УКТ ЗЕД.

Податковий вексель може бути виданий особою, яка відповідає всім наведеним нижче вимогам:

- є платником ПДВ відповідно до вимог чинного законодавства;

- зареєстрована як платник ПДВ згідно чинного законодавства та внесена до реєстру платників ПДВ;

- має індивідуальний податковий номер, присвоєний як платнику ПДВ;

- зареєстрована як платник цього податку не менше ніж за дванадцять календарних місяців до місяця, у якому здійснюється таке імпортування;

- не є суб’єктом оподаткування за правилами, установленими законодавством з питань спрощених систем оподаткування, що передбачають сплату ПДВ за ставками, іншими, ніж установлені чинним законодавством.

Податковий вексель надається за кожною ВМД окремо на повну суму податкового зобов’язання. Якщо митна вартість однієї партії товарів перевищує 80 млн. гривень, то на суму податкового зобов’язання, нараховану за однією ВМД, може надаватися декілька податкових векселів.

Податкові векселі підлягають обов’язковому підтвердженню шляхом авалю комерційними банками. При цьому митне оформлення товарів здійснюється за умови надходження до Центральної бази даних Держмитслужби України інформації від банків (в електронному вигляді) про авалювання таких податкових векселів відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.05 р. №420-р. Виданий податковий вексель не підлягає переданню шляхом індосаменту. Обов’язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися іншим особам незалежно від їх взаємовідносин із векселедавцем.

Митне оформлення товарів з наданням платниками ПДВ податкових векселів на суму податкового зобов’язання з ПДВ здійснюється в митниці, у зоні діяльності якої розташований цей платник.

Митне оформлення товарів, імпортованих за договорами, що вповноважують одну особу здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи без передання права власності на такі товари, з наданням податкових векселів на суму податкового зобов’язання з ПДВ здійснюється в митниці, у зоні діяльності якої розташований платник ПДВ, що вповноважив посередника на здійснення таких операцій.

Податковий вексель подається у трьох примірниках. Під час оформлення ВМД на зворотному боці всіх трьох примірників податкового векселя посадовою особою відділу митних платежів або посадовою особою підрозділу митного оформлення, на яку покладено функції контролю за правильністю нарахування та справляння митних платежів, проставляються дата та довідковий номер цієї ВМД, які засвідчуються особистим підписом цієї посадової особи із зазначенням посади, ініціалів та прізвища, а після завершення оформлення - особистою печаткою посадової особи підрозділу митного оформлення, яка здійснювала випуск товару у вільний обіг.

У разі проведення митного оформлення товарів одноособово посадовою особою підрозділу митного оформлення за принципом «єдиного вікна» відповідно до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.04.05 р. №314, після завершення оформлення ВМД на зворотному боці всіх трьох примірників податкового векселя проставляються дата та довідковий номер декларації, що засвідчуються особистою номерною печаткою посадової особи підрозділу митного оформлення, яка здійснювала випуск товару у вільний обіг.

Перші примірники податкових векселів не пізніш як третього дня від дати їх видачі надсилаються (вручаються) до податкового органу, у якому особа, яка видала такий вексель, зареєстрована як платник ПДВ, разом із реєстром податкових векселів. Реєстр складається за спеціальною формою у двох примірниках і засвідчується підписом начальника відділу митних платежів митного органу (другий примірник реєстру зберігається у справах відділу митних платежів). Номер і дата реєстру заносяться у відповідну графу журналу обліку податкових векселів.

За рішенням начальника митного органу засвідчення реєстрів з подальшим їх направленням до податкових органів може покладатися на начальників підрозділів митного оформлення. Таке рішення затверджується відповідним наказом по митному органу.

Податкові векселі вважаються надісланими (врученими) до податкового органу, якщо вони надіслані листом з повідомленням про вручення засобами поштового зв’язку або їх вручено посадовій особі податкового органу під підпис (підпис учиняється на другому примірнику реєстру). У митному органі, який здійснює митне оформлення імпортованих на митну територію України товарів, залишається другий примірник векселя. Третій примірник векселя після митного оформлення товарів повертається платнику ПДВ.

 

ТЕМА 6


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 283; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!