Які функції виконують комп'ютери, що входять до складу мережі?



Яке призначення комп’ютерних мереж?

Що таке локальні обчислювальні мережі?

Як  поділяються мережі за функціональним призначенням комп'ютерів?

Які переваги однорангових мереж?

Які недоліки мають однорангові мережі?

Що називають доменом?

Охарактеризуйте мережу типу «клієнт—сервер»

Що називають протоколом мережі?

  1. Які рів­ні визначає еталонна модель комп'ютерної мережі?

Де застосовується метод доступу Token Ring?

13. Як по­діляють мережі залежно від розташування комп'ютерів?   
Лекція № 3

Тема:Апаратні засоби та програмне забезпечення комп’ютерних мереж.

Мета:

Дати характеристику  програмного забезпечення комп’ютерних мереж. Розглянути перелік апаратних засобів

Розвивати вміння виділяти істотне, порівнювати, класифікувати, групувати.

Виховувати інформаційну культуру, уважність, дисциплінованість, акуратність

План:

Системні програмні засоби ЛОМ

Типи кабельного обладнання.

Мережеві адаптери.

Комутатори.

Мости.

Маршрутизатори.

Література:

1. Ярмуш О.В., Редько М.М. «Інформатика і комп’ютерна техніка», стор266-272

2. Пушкарь О.І. «Інформатика. Комп’ютерна . техніка. Комп’ютерні технології.», стор 598-606

 

 

Програмні засоби ЛОМ.

Системні програмні засоби, які керують процесами в ЛОМ та об'єднані загальною архітектурою, комунікаційними протоколами та меха­нізмами взаємодії обчислювальних процесів, називають­ся мережними ОС.

Розглянемо характеристики окремих таких систем.

Microsoft Windows NT Advanced Server — ОС для мереж середніх масштабів, що ґрунтується на домен­ній структурі. Домен — це набір, який може містити до 10 000об'єктів (комп'ютери, користувачі, групи ко­ристувачів, файлові об'єкти, принтери). ЛОМ може скла­датися з одного або кількох доменів, між якими вста­новлюються довірчі відносини, тобто один домен може використовувати ресурси іншого. Ця система характе­ризується підтримкою Web-серверів, засобами ефекти­вної архівації даних, поширенням (реплікацією) да­них на інші мережні сервери, захистом доступу за до­помогою ідентифікаційного коду.

Novell NetWare — ОС, що ґрунтується на службі каталогів (NDS) і є глобальною базою для всіх мереж-них ресурсів, які, в свою чергу, організуються у вигляді багаторівневої ієрархії. БД логічно розбито на розділи, які поширюються по мережних серверах, створюючи на­дійніший доступ до ресурсів мережі. Тут також є систе­ма підтримки Web-серверів, засоби обслуговування ка­талогів, реальна підтримка зв'язку з UNIX, архівація, реплікація даних, доступ до яких організований за до­помогою захисних кодів. Ця ОС (версія 4.0) дає змогу одночасно працювати до 1000користувачам і мати доступ до 54 000 файлових серверів. Система захисту організується чотирма кільцями, в кожному з них програмне забезпечення має певні привілеї.

UNIX — гнучка, стабільна, захищена ОС для велико­масштабних ЛОМ, що має систему серверів, призначену для роботи багатьох користувачів. Мережна файлова сис­тема дає змогу сумісно використовувати файли і ресурси кількох серверів, організованих на різних платформах. Інша особливість UNIX — це мережна інформаційна систе­ма (NIS), яка обслуговує каталоги мережі та містить па­ролі, списки груп користувачів, фізичні адреси, ІР-адреси тощо. В системі є також вбудована підтримка Intranet, за­хист на рівні об'єктів, засоби обслуговування файлів. При виборі ОС слід ураховувати такі параметри:

• продуктивність залежно від кількості комп'юте­рів мережі;

• надійність мережі;

• ємність оперативної та дискової пам'яті, яку по­требують мережні засоби;

• топологію мереж, що підтримуються;

• захист інформації від несанкціонованого доступу;

• взаємодію з інтерфейсами інших мереж;

• можливість використання в мережі кількох сер­верів.

Мережа без відповідних програмних засобів так само недієздатна, як комп'ютер без програмного забезпечення. Щоб упевнитися в цьому, розглянемо підключений до мережі комп'ютер. Припустимо, що кілька користувачів з інших комп'ютерів намагатимуться записати файли на його диск або друкувати на підключеному до нього принтері. У результаті виникне черга із запитів користувачів. Щоб вони могли виконати свої завдання, операційна система комп'ютера має «вміти» керувати цією чергою. А коли, навпаки, користувач комп'ютера звернеться до мережного ресурсу (наприклад, бажаючи відкрити файл на іншому комп'ютері), то операційна система має визначити, що мова йде про «чужий» ресурс і спрямувати запит до мережі.

Таким чином, для роботи комп'ютера в мережі необхідно, щоб його операційна система мала у своєму складі засоби, що забезпечують можливість надавати його ресурси у спільне користування та надсилати запити на використання віддалених ресурсів.

Загалом операційні системи поділяють на локальні та мережні (до локальних належать системи, призначені лише для керування окремими комп'ютерами). На ранніх стадіях розвитку комп'ютерних технологій локальних операційних систем було досить багато (MS-DOS, перші версії Windows). Сьогодні ж майже всі операційні системи підтримують роботу у мережі.

Досі йшлося про мережні функції «нижнього рівня» — керування чергою доступу до локальних ресурсів, спрямування запитів у мережу тощо. Тепер «піднімемося вгору» та розглянемо мережу з позиції користувачів.

Будь-яка мережа має певний набір ресурсів і надає користувачам певні послуги: можливість обмінюватися файлами та електронними повідомленнями, працювати в Інтернеті, користуватися спеціалізованими прикладними програмами (наприклад, програмами для обробки замовлень у торгівлі, бухгалтерськими програмами, програмами для замовлення квитків).

Отже, можна говорити, що в мережі е певний набір мережних служб, які вона підтримує та надає в користування.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 472; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!