Класифікація інформаційних систем.



У залежності від ступеня (рівня) автоматизації виділяють ручні, автоматизовані й автоматичні ін­формаційні системи.

Ручні ІС

характеризуються тим, що всі операції з переробки інформації виконуються людиною.

Автоматизовані ІС

частина функції (підсистем) керування або опрацювання даних здійснюється автоматично, а частина — людиною.

Автоматичні ІС

усі функції керування й опрацювання даних здійснюються технічними засобами без участі людини (наприклад, автоматичне керування технологічними процесами).

Класифікація інформаційних систем за сферою призначення. Оскільки ІС утворюються для задо­волення інформаційних потреб в межах конкретної предметної галузі, то кожна предметна галузь (в сфері призначення) відповідає свій тип ІС. Перераховувати всі ці типи немає змісту, так як кі­лькість предметних галузей велика, але можна вказати наприклад наступні типи ІС:

· Економічна ІС - інформаційна система призначена для виконання функцій управління на під­приємстві.

· Медична ІС - інформаційна система призначена для використання в лікувальному або лікува­льно-профілактичному закладі.

· Географічна ІС - інформаційна система, що забезпечує збір, збереження, обробку, доступ, ві­дображення і розповсюдження даних.

Класифікація інформаційних систем за місцем діяльності:

· наукові дослідження;

· автоматизоване проектування;

· організаційне керування;

· керування технологічними процесами.

Наукові ІС призначені для автоматизації діяльності науковців, аналізу статистичної інформації, керування експериментом. ІС автоматизованого проектування призначені для автоматизації праці інженерів-проектувальників і розроблювачів нової техніки (технології). Такі ІС допомага­ють здійснювати:

· розробку нових виробів і технологій їхнього виробництва;

· різноманітні інженерні розрахунки (визначення технічних параметрів виробів, видаткових норм — трудових, матеріальних і т. д.);

· створення графічної документації (креслень, схем, планувань);

· моделювання проектованих об'єктів;

· створення керуючих програм для верстатів із числовим програмним керуванням.

ІС організаційного керування призначені для автоматизації функції адміністративного (управлін­ського) персоналу. До цього класу відносяться ІС керування як промисловими (підприємства), так і непромисловими об'єктами (банки, біржа, страхові компанії, готелі і т. д.) і окремими офісами (офісні системи).

ІС керування технологічними процесами призначені для автоматизації різноманітних технологіч­них процесів (гнучкі виробничі процеси, металургія, енергетика тощо).

Інформаційна система, як система управління, тісно пов’язується, як з системами збереження та видачі інформації, так і з іншої - з системами, що забезпечують обмін інформацією в процесі управління. Вона охоплює сукупність засобів та методів, що дозволяють користувачу збирати, зберігати, передавати і обробляти відібрану інформацію. Інформаційні системи існують з моменту появи суспільства, оскільки на кожній стадії його розвитку існує потреба в управлінні. Місією ін­формаційної системи є виробництво потрібної для організації інформації, потрібної для ефектив­ного управління всіма її ресурсами, створення інформаційного та технічного середовища для управління її діяльністю. Інформаційна система може існувати і без застосування комп’ютерної техніки – це питання економічної необхідності. В будь-якій інформаційній системі управління ви­рішуються задачі трьох типів:

- задачі оцінки ситуації (деколи їх називають задачами розпізнавання образів);

- задачі перетворення опису ситуації (розрахункові задачі, задачі моделювання);

- задачі прийняття рішень (в тому числі і оптимізаційні).

Автоматизована інформаційна система – це взаємозв’язана сукупність даних, обладнання, про­грамних засобів, персоналу, стандартних процедур, які призначені для збору, обробки, розподілу, зберігання, представлення інформації у відповідності з вимогами, які випливають з цілей органі­зації. Сьогодні, у вік інформації, практично кожна інформаційна система використовує комп’ютерні технології, і тому надалі під інформаційними системами надалі будемо розуміти саме автоматизовані.

Інформаційні системи включають в себе: технічні засоби обробки даних, програмне забезпечення і відповідний персонал. Чотири складові частини утворюють внутрішню інформаційну основу:

· засоби фіксації і збору інформації;

· засоби передачі відповідних даних та повідомлень;

· засоби збереження інформації;

· засоби аналізу, обробки і представлення інформації.

Різноманітність інформаційних систем з кожним роком все зростає. В залежності від функціона­льного призначення можна виділити такі системи: ті, що здійснюють управління (АСУТП, АСУВ), що здійснюють проектування (САПР), науковий пошук (АСНД, експертні системи), діаг­ностичні, моделюючі, систем підготовки прийняття рішення (СППР), а в залежності від сфери ви­користання – на адміністративні, економічні, виробничі, медичні, навчальні, екологічні, криміна­лістичні, військові та інші. Інформаційні системи і технології використовуються для обліку та ау­диту. Фактори, що обумовлюють впровадження інформаційних систем.

Основними факторами, які впливають на впровадження інформаційних систем, є потреби ор­ганізацій та користувачів, а також наявність відповідних засобів для їх формування.

Питання для контролю знань:

1.Дати означення інформаційної системи.

2.Охарактеризувати фактори, що обумовлюють впровадження інформаційних систем.

3.Перелічити історичні етапи розвитку інформаційних систем.

4.Розкрити суть класифікації інформаційних систем за сферою призначення.

5.Що включають в себе інформаційні системи

 

 


Лекція № 2

Тема:Визначення і призначення комп’ютерних мереж. Різновиди, класифікація комп’ютерних мереж. Локальні комп’ютерні мережі. Однорангові та багаторангові мережі. 

Мета:


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 708; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!