Історичні етапи розвитку інформаційних систем.



Зміст

Тема 1: Інформаційні системи. Сучасні інформаційні системи. Типи ІС. Класифікація     

             інформаційних систем.1

Тема 2: Визначення і призначення комп’ютерних мереж. Різновиди, класифікація   

            комп’ютерних мереж. Локальні комп’ютерні мережі. Однорангові та         

            багаторангові мережі.5

Тема 3: Апаратні засоби та програмне забезпечення комп’ютерних мереж. 13

Тема 4: Глобальна комп’ютерна мережа Інтернет.Загальні відомості. Протокол ТСР/ІР 16

Тема 5: Система електронної пошти. Телеконференції. 20

Тема 6: Функціональні можливості Microsoft Office FrontPage. Проектування структури  

             веб-вузла... 24

 


Лекція № 1

Тема:Інформаційні системи. Сучасні інформаційні системи. Типи ІС. Класифікація інформаційних систем.

Мета:

  • Сформувати поняття інформаційних  систем. З'ясувати фактори, що обумовлюють впровадження інформаційних систем та історичні етапи розвитку інформаційних систем.

Розглянути класифікацію інформаційних систем.

Розвивати мислення студентів шляхом використання розумових дій аналізу і порівняння інформаційних  систем.

Виховувати уважність, дисциплінованість, продовжувати подальше становлення і вдосконалення інформаційної культури майбутніх фахівців.

 

План:

1. Типи інформаційних систем.

2. Класифікація інформаційних систем за місцем діяльності та ступенем автоматизації.

а. автоматичні ІС

б. автоматизовані ІС

в. ручні ІС

Література:

Пономаренко В.С. “Інформаційні системи і технології в економіці”  стор 26-31

Література:Пономаренко В.С. “Інформаційні системи і технології в економіці”  стор 26-31

Інформацíйна систéма (англ. Information system) — сукупність організаційних і технічних засо­бів для збереження та обробки інформації з метою забезпечення інформаційних потреб користува­чів. Таке визначення може бути задовільним тільки при найбільш узагальненій і неформальній точці зору і підлягає подальшому уточненню. Інформаційні системи діють у нашій країні під на­звою «автоматизовані системи (АС)».

Фактори, що обумовлюють впровадження інформаційних систем.

Основними факторами, які впливають на впровадження інформаційних систем, є потреби організацій та користувачів, а також наявність відповідних засобів для їх формування. Найсуттєвіше на розвиток інформаційних систем вплинули досягнення в галузі комп’ютерної техніки та телекомунікаційних мереж.

Причини, що спонукають організації впроваджувати інформаційні системи, з одного боку обу­мовлюються прагненням збільшити продуктивність повсякденних робіт чи усунути їх по­вторне проведення, а з іншого боку бажанням підвищити ефективність управління діяльністю організації за рахунок прийняття оптимальних та раціональних управлінських рішень. Перша причина доволі прозора і для її реалізації достатньо впроваджувати стандартизовані системи обробки інформації. Успішне функціонування організації у значній мірі залежить від вдалого керівництва, яке базується на обгрунтуванні перспективних концепцій розвитку згідно з своєчасною, достовірною та повною інформацією, яку може поставляти відповідна інформаційна система. Основне завдання інформаційної системи управління полягає у підпорядкуванні всіх внутрішніх процесів головним цілям організації. Для цього необхідно скоординувати процеси, пов’язані з діяльністю організації таким чином, щоб вони макси­мально забезпечували виконання поставлених задач в єдиному інформаційному полі. Тільки таким чином інформаційна озброєність організації починає безпосередньо впливати на ефективність її діяльності.

До основних напрямків автоматизації інформаційно-управлінської діяльності в організаційних структурах відносять:

· автоматизацію обробки документів шляхом впровадження систем для обробки тексту, автоматизацію обміну інформацією через різноманітні види комунікацій (які включають АТС підприємства, відеотермінальні системи, локальну комп’ютерну мережу, телекопіювальні апа­рати, відеоінформаційні системи);

· автоматизацію діяльності менеджерів на базі комп’ютерних систем комплексних інформаційних систем, які надають допомогу в прийнятті рішень, та електронних секретарів, що дозволяє підвищити рівень організації праці менеджерів на якісно вищий щабель.

Впровадження інформаційних систем дозволяє менеджеру отримувати оперативний доступ до довільної нагромадженої інформації з тим, щоб в подальшому ефективно її використовувати для вирішення поставлених задач (в сферах аналізу маркетингу, фінансів, тощо).

Історичні етапи розвитку інформаційних систем.

1.Початковий етап (60-ті роки). Початковий етап характерний тим, що в той час проходило на­громадження базового досвіду використання комп’ютерів, виявлення основних напрямків і їх застосування. Головна мета цього етапу полягала в зменшенні управлінського апарату і витрат на його утримання. Спочатку проводились роботи з автоматизації окремих операцій бухгал­терського обліку, фінансових розрахунків, матеріально-технічного постачання.

2.Етап встановлення контролю над впровадженням нової інформаційної технології (70-ті роки). Цьому етапу властиві наступні ознаки:

· пошук нових сфер застосування комп’ютерів в управлінні;

· створення організаційних систем управління технікою, виявлення її впливу на процеси управління в цілому;

· ізольованість і, як правило, несумісність окремих видів інформаційних систем організації;

· спрямованість на використання інформаційних технологій вузьким колом користувачів, як правило, керівним складом організації;

· вироблення пропозицій щодо інтеграції інформаційного забезпечення управлінського персо­налу;

· створення в організаціях єдиної інформаційної служби, яка повинна підпорядковуватися віце-президенту з адміністративних питань.

3.Інтеграція інформаційних систем (з 80-их років). Цьому етапу притаманні наступні риси:

· пройдені технічні труднощі в галузі комп’ютерних технологій (зроблено великі прориви в розробці процесорів, оперативної пам’яті, розроблено нові надзвичайно ємні носії інформації) та комунікаційних засобів (розроблено коаксіальні та швидкісні волоконно-оптичні лінії та за­соби супутникового зв’язку);

· впроваджуються потужні комп’ютерні мережі, які об’єднуються з інформаційними системами комунікацій: телефоном, телетайпом, радіо, телебаченням і т.д.

· з появою персонального комп’ютера акцент автоматизації переноситься на створення децентралізованих систем, в яких всі персональні комп’ютери, ЕОМ великої потужності, різнорідне технічне забезпечення та обладнання об’єднуються в локальну мережу

· реалізується вимога максимального наближення користувача до інформації, яка вимагає ство­рення в користувача враження, що потрібна інформація знаходиться на його комп’ютері, хоча реально вона може знаходитись в окремих вузлах локальної обчислювальної мережі;

· висувається концепція “управління інформаційними ресурсами“, в якій інформація розглядається, як ще один важливий ресурс такого ж порядку, як фінанси, матеріали, облад­нання і персонал;

· формується новий еталон працівників, які вже природно ставляться до застосування нових інформаційних технологій;

· проводяться спроби на єдиній технічній, організаційній, методологічній основі провести інтеграцію автоматизованих інформаційних систем;

· зростає статус інформаційних служб, які на цей час стають службами управління інформаційними ресурсами організації на чолі з віце-президентом по інформації.

Таким чином, у вісімдесяті роки відбувся перехід від окремих управлінських інформаційних систем до створення єдиної внутрішньої системи збору, обробки, збереження і представлення інформації. Пройшла переорієнтація всієї діяльності в сфері обробки інформації на забезпе­чення її кінцевої мети: задоволення потреб в інформації керівництва на всіх рівнях управління. В зв’язку з цим головна увага почала приділятися точному формулюванню питань, що вини­кають в сфері оперативного управління, і отриманні інформації в найкоротші терміни для прийняття необхідних рішень. В залежності від характеру і змісту потрібної інформації визна­чаються відповідні технічні засоби і методи обробки інформації.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 418; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!