Локальні обчислювальні мережі



Апаратні засоби ЛОМ.Найпростіший тип ЛОМ — комп'ютери, що мають вбудовану мережну плату і з'єд­нані між собою за допомогою кабеля. Складнішою струк­турою є з'єднання комп'ютерів (робочих станцій) та по­тужного комп'ютера (сервера). Основні компоненти комп'ютерної мережі - це робочі станції, сервери, інтерфейсні плати, кабелі.

За функціональним призначенням комп'ютерів, мережі прийнято поділяти на однорангові, мережі на основі серверів, гибридні.

В одноранговій мережі всі комп'ютери рівноправні, кожний з них може бути як клієнтом, так і сервером. При цьому ресурси кожного комп'ютера умовно поділяються на локальні і мережні. Локальними називаються власні ресурси кожного з комп'ютерів, незалежно від того підключений він до мережі чи ні. Мережними називається частина локальних ресурсів, які надає кожний комп'ютер в загальне користування іншим комп'ютерам. Якщо один з комп'ютерів мережі використовує ресурси іншого комп'ютера, то він виступає у ролі клієнта. Відповідно, процесор, що надає ресурси, вважається на цей мо­мент сервером. Однорангова організація зазвичай використовується в невеликих мережах, що включають не більше 10 комп'ютерів.

Переваги однорангових мереж.Однорангові мережі мають цілий ряд переваг і особливо підходять для малих компаній, які не можуть дозволити собі великих витрат на дороге серверне устаткування і програмне забезпечення. Такі мережі:

- прості в інсталяції;

- не вимагають спеціальної посади адміністратора мережі;

- дозволяють користувачам самостійно управляти розділенням ресурсів;

- вартість створення невеликих мереж не дуже висока.

Недоліки однорангових мереж. Має місце додаткове навантаження на комп'ютери із-за сумісного використання ресурсів.

- нездатність однорангових вузлів обслуговувати, подібно до серверів, таке ж велике число з'єднань;

- відсутність централізованої організації, що ускладнює пошук даних;

- немає центрального місця зберігання файлів, що ускладнює їх архівацію;

- необхідність адміністрування користувачами власних комп'ютерів;

- слабка і незручна система захисту;

- відсутність централізованого управління, що ускладнює роботу з великими одноранговими мережами.

У мережах на основі серверів виділяються окремі комп'ютери для серверів і клієнтів. Для кожного виду мережних ресурсів створюється свій сервер, наприклад, файловий сер­вер, сервер преси, сервер бази даних тощо.

Серверні мережі і домени. Серверні середовища характеризуються наявністю в мережі серверів, що забезпечують захист мережі і її адміністрування.

Серверні мережі функціонують за наявності клієнтів. Клієнти звертаються до сервера, який надає їм різні засоби, наприклад друк або роботу з файлами. Клієнтські комп'ютери зазвичай менш могутні, чим машини в однорангових мережах або сервери.На серверах функціонують такі ОС, як Window NT Server або Novell NetWare. Клієнти використовують операційні системи типу MS-DOS або OS/2 2.0.

У Windows NT серверні мережі організовані в так звані домени. Домен - це сукупність мереж і клієнтів, що спільно використовують інформацію системи захисту. Захистом домена і повноваженнями на реєстрацію управляють спеціальні сервери - контроллери домена. У домені є один контроллер, званий основним (PDC, Primary Domain Controller), і допоміжні резервні контроллери (BDC, Backup Domain Controller), які виконують функції контроллера домена, коли PDC зайнятий або недоступний.

Жоден з комп'ютерів в мережі не зможе звертатися до ресурсів сервера, що розділяються, поки не пройде аутентифікацію на контроллері домена.

Серверні мережі мають такі переваги:

- потужний централізований захист;

- центральне сховище файлів, завдяки чому всі абоненти можуть працювати з одним набором даних, а резервне копіювання важливої інформації значно спрощується;

- оптимізовані виділені сервери функціонують в режимі розділення ресурсів швидше, ніж однорангові вузли;

- менш настирлива система захисту - доступ до ресурсів всієї мережі, що розділяються, - забезпечується по одному паролю;

- проста керованість при великій кількості абонентів;

- централізована організація, що запобігає втраті даних на комп'ютерах;

Серверним мережам властиві і деякі недоліки, які в основному відносяться до вартості серверного устаткування:

- дороге спеціалізоване апаратне забезпечення;

- дорогі серверні ОС і абонентські ліцензії;

- як правило, потрібний спеціальний адміністратор мережі.

У гібридних мережах більшість загальних ресурсів знаходяться на серверах, крім того, абоненти мають доступ до будь-яких ресурсів, визначених як подільні на комп'ютерах в робочій групі. Для доступу до ресурсів робочої групи, з якими спільно працюють однорангові вузли мережі, абонентам необов'язково реєструватися на контролері домена.

Гібридні мережі володіють перевагами як серверної моделі, так і однорангових мереж.

Гібридні обчислення страждають недоліками, характерними для серверних мереж.

Комп'ютерні мережі складаються із вузлів (окрема фізична одиниця мережі), якими можуть бути комп'ютер, принтер або інший пристрій, зв'язаний з мережею. Комп'ютери поділяють на два типи: робочі станції, на яких працюють користувачі, та сервери, що обслугову­ють ці станції.

Сервери використовуються для об'єднання і розподілу ресурсів комп'ютерної мережі між клієнтами. Це можуть бути один досить потужний комп'ютер або кілька ком­п'ютерів, один із яких — головний, а решта — резервні, чи логічне розширення головного сервера. Сукупність сер­вера і підключених до нього комп'ютерів є доменом.

Існують файлові сервери (для роботи із файлами ком­п'ютерної мережі), принт-сервери, сервери зв'язку (для розширення можливостей факсу або модема) тощо.

Файловий сервер обслуговує всю комп'ютерну мере­жу, тому він повинен мати досить високі якісні характе­ристики, його накопичувачі — велику ємність пам'яті, тривалий термін роботи. Файлові сервери можуть вико­ристовувати іншу ОС, ніж робочі станції (наприклад, NetWare Novell). Комп'ютери, які одночасно можуть ви­конувати функції файлового сервера та робочої станції при роботі в мережі, утворюють однорангову комп'ютер­ну мережу, тобто таку, де всім вузлам мережі надано однаковий пріоритет, при цьому ресурси кожного вузла доступні іншим вузлам мережі. В комп'ютерних мере­жах такого типу файловий сервер може бути виділений (коли він виконує тільки функції сервера). Мережа типу «клієнт—сервер» — це мережа, в якій одні комп'ютери виконують функцію серверів, а інші — клієнтів.

Суперсервер комп'ютерної мережі має систему взаємодублюючих дискових накопичувачів для забезпечен­ня надійного зберігання даних. У таких системах фай­ли, записані на одному диску, автоматично відобража­ються на резервному диску. При відмові одного диска інформація миттєво зчитується з іншого, що створює ви­сокий ступінь безвідмовності роботи.

Потужний комп'ютер з великими ємностями опе­ративної пам'яті та жорсткого диска виділяють під прокси-сервер, який виконує кілька функцій. Це, по-перше, функція кешування, яка полягає в тому, що сер­вер зберігає Web-сторінку на своєму жорсткому дис­ку і при наступному її запиті до Internet не зверта­ється, завдяки чому значно прискорюється його робота. По-друге, це — функція обмеження доступу користу­вачів мережі до певних Web-сторінок (фільтрація). Ще одна функція прокси-сервера — ведення журналу реєстрації, де зберігаються дата виклику Web-сто­рінки, ім'я користувача, який її активізував, ім'я сай­та виклику тощо.

Для об'єднання двох окремих однотипних комп'ю­терних мереж або підмереж в одну мережу застосову­ються мости — пристрої, що складаються з апарат­них та програмних засобів і є необхідним елементом для підвищення ефективності, безпеки та далекості дії мережі. Мости можуть фільтрувати пакети даних від­повідно до заданих критеріїв оптимальності, з'єднува­ти дві аналогічні комп'ютерні мережі з різними швид­костями передачі інформації, використовуватися в ме­режах із різними топологіями і середовищами передачі, а також застосовуватися для обмеження кількості ро­бочих станцій, які приймають і відправляють інфор­мацію інших мереж.

У великих комп'ютерних мережах із метою вибору найоптимальнішого шляху для передачі пакетів даних доцільно використовувати маршрутизатор. Існують статичні маршрутизатори, де маршрут вибирається у створених адміністратором комп'ютерної мережі маршрутних таблицях, і динамічні, які за допомогою спеціальних алгоритмів розраховують кількість пере­ходів (тобто кількість маршрутизаторів), вибирають найоптимальніший, неперервно аналізують стан кана­лу, передають пакети з описом своїх зв'язків з інши­ми маршрутизаторами, самі коректують свої маршрутні таблиці.

Протоколи, інтерфейси мереж.Комп'ютери мережі обмінюються між собою інформацією, організованою в пакети повідомлень, що складають фундамент, на яко­му будується ЛОМ. Мережний адаптер приймає і пере­дає пакети даних під керуванням відповідного програм­ного забезпечення, пакети далі адресуються робочим станціям, кожна з яких повинна мати унікальну адресу в мережі. У різних системах комп'ютерних мереж па­кети даних визначаються по-різному, але загальними для них є такі елементи:

• унікальна адреса відправника;

• унікальна адреса одержувача;

• ознака, що характеризує зміст пакета;

• дані або повідомлення;

• контрольна сума (CRC) для виявлення помилок при передачі даних. Вузол, який одержав повідом­лення, має виконати розрахунок цієї суми і порів­няти результат із змістом пакета.

Базова схема пакета повідомлень має такий вигляд:

 

Адреса відправника Адреса одержувача Тип пакета Дані/ Повідомлення CRC

Для опису взаємодії програмних та апаратних еле­ментів використовуються протоколи й інтерфейси.

Протокол сукупність правил взаємодії об'єктів однойменно­го рівня при обміні даними між станцією-відправником та стан-цією-одержувачем; формати блоків даних, які передаються; контроль помилок, методика кодування інформації тощо.

Інтерфейс опис процедури взаємодії об'єктів суміжних рівнів (наприклад, системи і середовища) для керування фізичною пе­редачею даних, а також формати інформації, що передається.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 784; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!