Експертні недоліки та помилки




 


станням засобів, отримання неякісного порівняльного матеріалу тощо.

Розрізняють причини експертних помилок: об'єктивні, тобто незалежні від експерта як суб'єкта експертного дослідження; суб'єктивні — залежні від мислення і дій експерта [4; 6; 7]. Цей поділ є умовним, бо «суб'єктивні помилки самі мають об'єктивну підставу» [7, с. 244].

Об'єктивними причинами помилок є:

— відсутність розробленої методики експертного дослідження;

— недосконалість методики, що використовується експертом;

— застосування несправних або таких, які не мають достатньо
дозволяючих можливостей приладів та інструментів;

— використання неточних математичних моделей і програм для
ЕОМ [7, с. 44].

Суб'єктивними причинами експертних помилок є: професійна некомпетентність експерта. Вона може бути причиною незнання експертом сучасних експертних методик, невміння користуватися певними технічними засобами дослідження або найбільш ефек­тивними методами у цій ситуації, а також причиною неправильної оцінки ідентифікаційного значення ознак, результатів отриманих досліджень тощо;

— вплив матеріалів справи, попередніх експертиз;

— дефекти органів зору та інших органів чуття;

— психічний стан експерта (перевтома, хвороба тощо);

— логічні дефекти.

Способи виявлення експертних помилок та їх профілактика

Експертні помилки виявляються під час:

— перевірки самим експертом ходу і результатів проведеного
ним дослідження на будь-якій стадії та особливо на стадії синтезу
і формулювання висновків;

— аналізу й обговорення результатів дослідження комісією екс­
пертів (однорідна, комплексна і комісійна експертизи);

— аналізу експертом висновків попередньої експертизи у про­
цесі проведення повторної експертизи;

— перевірки ходу і результатів експертного підрозділу або за­
кладу;

180


 

— перевірки ходу і результатів експертного дослідження слід­
чим, який був присутнім під час проведення експертизи;

— оцінки висновку експерта слідчим або судом (першої і нагля­
дової інстанції) [5].

Експертні помилки можуть бути виявлені під час узагальнення експертної практики з науковою метою. Для судочинства сут­тєвим є вивчення тих помилок, які спричинили неправильний висновок експерта і залишилися непоміченими під час його оцінки слідчим або судом. Якщо такий висновок ліг в основу про­цесуального рішення, що визначило долю справи (вирок, постано­ва про припинення справи), керівник закладу повинен поставити до відома про виявлену експертну помилку орган, який призначив експертизу, а під час виявлення помилки відповідну інстанцію або прокуратуру.

З метою усунення експертних помилок важливо не тільки ви­явити мотивацію неправильного рішення експертом, але й вивчати дію різних факторів, особливо психологічних. Особисті фактори тут виступають на перший план, бо сам експерт проводить дослі­дження і формулює висновок від свого імені. Він є самостійним і вільно приймає рішення, яке значною мірою залежить від його про­фесійної майстерності й особистих якостей. Психологічний ме­ханізм експертної помилки характеризується різними формами суб'єктивного відношення експерта до самої помилки і до пору­шень, які він допустив, або він свідомо допускає такі порушення, вважаючи їх несуттєвими вимогами методики дослідження, або до­бросовісно помиляється відносно правильності своїх знань.

Профілактика експертних помилок потребує вдосконалення всіх сторін діяльності судово-експертних закладів країни, глибо­кого вивчення методологічних аспектів експертного пізнання, створення сучасної експертної технології, що відображає досяг­нення НТР і використання комплексних експертних методик, професійного відбору, покращання підготовки і перепідготовки експертних кадрів, а також вдосконалення організаційно-тактич­них основ взаємодії слідчих і суддів з експертними закладами під час призначення і проведення судових експертиз (консультування під час призначення експертизи, відбору зразків, систематичного навчання слідчих основам судової експертизи).

181


Лекція 13


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 932; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!